Parex, liderliğe koşuyor

04 Şubat 2015 Çarşamba

3 yıl içinde önemli yenilik ve başarılara imza atan Parex, iç piyasada yabancı devlere meydan okumaya başladı, hatta temizlik setlerinde lider oldu. Parex Genel Müdürü Ferhat Sucu, 2015’te de ilk 4 yıldaki gibi bir büyüme performansı sergileyeceklerini ve temizlik yardımcıları sektöründe liderliğe oturacaklarını söyledi

parex-liderlige-kosuyor

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Sektöre girdiğiniz 2011 yılından beri oldukça hızlı büyüdünüz ve pazar lideri olmayı hedeflediniz. Hedefinize ulaştınız mı?
2011 yılında Parex ilk ürününü çıkardığından bu yana, yaklaşık 3 yıllık zaman diliminde kimyasal olmayan temizlik ürünleri sektörüne sayısız yenilikçi ürünler sunduk. Bu ürünlerin birçoğu Türkiye’de ilkleri temsil etti. Şu anda temizlik koleksiyonumuzda 100’den fazla ürün çeşidimiz bulunuyor. Parex'in başarısı tüketicilerin beklentilerini karşılaması, hayatlarını kolaylaştıracak yenilikçi ürünleri pazara sunmasında yatıyor. Ben ve ekibim şu anda pazar lideri olmak için koşuyoruz. Twister ile geliştirdiğimiz otomatik temizlik setlerinde pazar payımız yüzde 68. Lansmanını yeni yaptığımız Maestro ile birlikte bu kategorideki pazar payımızı yüzde 80'lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun gibi birçok alt kategoride ciddi pazar paylarına ulaşmış bulunuyoruz ama asıl hedefimiz temizlik yardımcıları kategorisinde pazar lideri olmak. 2015 yılsonu itibarıyla bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.

Yılın sonuna yaklaştığımız günlerde, bu yıl için ne söylersiniz? Geçtiğimiz yıla göre ne kadarlık bir büyüme elde ettiniz?
2014, önceki yıllara paralel agresif büyüdüğümüz bir yıl oldu diyebilirim. İlk 8 ayda yüzde 64’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alt kategorilerde büyüdük ve bu bizi ayrıca gururlandıran bir sonuç oldu. Özellikle otomatik temizlik setlerinde 2 kattan daha fazla büyüme gerçekleştirdik, bu da bu kategoriye yaptığımız önemli yatırımların sonucu olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Bunlara ilave olarak geçen yıl lasmanını yaptığımız Yaşam Kategorisi’nde çıkarttığımız yenilikçi, şık ve modern ürünlerimiz ile marka bilinirliğimiz ve talep edilme frekansımızı önemli ölçüde artırdık. Bu ürünler özellikle Türk kadınları tarafından son derece ilgi gösterilen ürünler oldu. Sepetto, Rainbow, Fışfış gibi her evdeki ihtiyaçlara cevap veren bu ürünlerin sayısını artırmak istiyoruz ve bu konuda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

Oldukça geniş bir ürün gamınız var ve sık sık yeni ürün lansmanları yapıyorsunuz. En yeni ürününüz Maestro Temizlik Seti. Bu setten bahseder misiniz? Diğer temizlik ürünlerinden farkı ne?
Maestro, temizliği pratik hale getiren bambaşka bir ürün... Maestro'da kullanılan asansör sistemi sayesinde, temizlikte kullanılan mopun kirli ve temiz suyunu farklı katlarda çözümleyebiliyorsunuz. Teleskopik sapı sayesinde pratik bir kullanım sunuyor. Fazla enerji harcamadan temizlik yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda kompakt boyutuyla evde fazla yer de kaplamıyor. Bu üründe tüketiciye ilk kez iki farklı mop sunuyoruz. Evin zeminine göre kadınlar istedikleri mopla temizlik yapabilecek. İlk kez Maestro ile tüketicilerimize garanti belgesi veriyoruz. Bunu yapan ilk temizlik markasıyız. Amacımız müşteri memnuniyetini sağlamak. Maestro'yu marketlere listelemeye başladık. Tüketicinin ilgisi gayet iyi… Reklamlara, 360 derece pazarlama faaliyetlerine başlayacağız. Ürün tanındıkça vazgeçilmez olacak.

28 ülkeye ihracat yapıyor
İlk yılınızda 7 ülkeye ihracat yapıyordunuz. Geçen zaman içerisinde ihracat kanadında nasıl bir aşama kaydettiniz? İhracat rakamlarını paylaşır mısınız?
Parex olarak şu anda aktif olarak 20 ülkeye toplamda da 28 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Özellikle çevre ülkelere, Orta Doğu ve Rusya pazarına ürünlerimizi gönderiyoruz. Burada market kanalında güçlü master franchise'lar bularak ilerliyoruz. Ama bu yıl komşularımızdaki savaş hali, özellikle Irak'ın durumu ihracatı olumsuz etkiledi. Umarız önümüzdeki 2 yıl içerisinde bölgeye barış ve istikrar gelir, bu da tüm Türk markalarımızın ticaretini tekrar geliştirir.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırımlarınız var mı? Gelecek hedefleriniz neler? Ne kadar büyümeyi planlıyorsunuz?
2015 yılı bizim için çok önemli. İlk çıktığımızda her eve bir Parex ürünü sokmayı hedefliyorduk. Artık her kategoride bir ürün sokmayı hedefliyoruz. Bunu başarabilmek için faaliyet gösterdiğimiz tüm kategorilerde hem Ar-Ge hem de pazarlama çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Yer bakım ürünlerinde pazara yenilikçi ürünler sunmaya hazırlanıyoruz. Otomatik temizlik setlerinde açık ara lideriz ve liderliğimize pazar payımızı artırarak devam edeceğiz. 2015 yılında da hedefimiz, özellikle sünger, bez ve eldiven kategorilerinde pazar payımızı artırmak olacak. Eylül ayı itibarıyla Türkiye’nin ilk selülozik sünger lansmanını yaptık ve Türk tüketicisini bu inovatif ürün ile tanıştıracağız. Bu yenilikçi ürün ile bulaşık ve mutfak temizliğinde ciddi anlamda ön plana çıkacağız. 2015’te ilk 4 yılda çıkardığımız büyümelere benzer oranlarda bir büyüme performansı sergileyeceğiz. Parex, 2015 yılında temizlik yardımcıları sektöründe liderliğe oturacak, buna inancımız tam.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri