Gıda fiyatlarında spekülasyon var

22 Ağustos 2014 Cuma

Gıda fiyatlarındaki artışın genel enflasyon oranının üzerine çıkmasıyla alevlenen fiyat tartışmalarını değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, kuraklıktan, don ve doludan zarar gören ürünlerin neredeyse tamamının Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon sepetinde yer aldığını hatırlatarak, 2014 yılının sanayici ve tüketici için zor geçtiğini vurguladı

gida-fiyatlarinda-spekulasyon-var

Gıda sektörünün en büyük sivil toplum kuruluşu olan TGDF’nin Başkanı Kopuz, gıda fiyatlarındaki artışın genel enflasyon oranının üzerine çıkmasıyla alevlenen fiyat tartışmalarını konuşmak adına bir basın toplantısı düzenledi. Kopuz toplantıda küresel iyileşmenin çok yavaş olmasının, global arz talep, ekonomi ve finansal pazarlar açısından çok kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Kopuz’a göre, iklim değişikliği ve küresel ısınmadan kaynaklanan sebeplerle yüksek kaliteli ve güvenilir tarımsal ham maddeye rekabetçi fiyatlarla erişim, artık sektör için çok daha önemli bir sorun olmaya başladı. Küresel kuraklık neticesinde, dünya pazarlarında tarımsal ürünlerde yüksek fiyat artışları ve ciddi fiyat istikrarsızlıkları görülüyor. Azalan kaynaklar ise uzun vadede ham madde sürdürülebilirliğini tehlikeye sokuyor.

Benzer bir sıkıntıyı çok yakın geçmişte Türkiye’nin de yaşadığını hatırlatan Kopuz, “Bazı bölgelerimizde yaşanan kuraklık ve don olayları, pek çok tarım ürününde rekolte kaybına, doğal olarak ekonomik kayba sebep oldu. Özellikle İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleri ile geçiş bölgelerinde yaşanan don olayından fındık, buğday, çay, kayısı, elma, kiraz, vişne, erik, şeftali, kivi, narenciye, badem, ceviz, Antepfıstığı bahçeleri, bağ alanları ve karpuz tarlaları olumsuz etkilendi” dedi.

Olumsuz iklim olaylarından dolayı yaşanan rekolte kaybının yanı sıra, piyasalardaki spekülatif hareketlerin üreticinin ve sanayicinin mağduriyetini bir kat daha artırdığını belirten Kopuz, bu mağduriyetin tüketiciye kadar uzandığını söyledi. Zaten bir rekolte kaybı yaşandığını, aracıların çiftçiyi yanlış yönlendirerek, ürünlerin piyasaya arzını geciktirerek, haksız kazanç peşinde olduklarını kaydeden Kopuz, yapılan spekülasyonlarla fiyatların daha çok artmasının hedeflendiğini kaydetti.

Spekülasyon var
En önemli ihracat ve tüketim kalemlerimizden olan fındığın geçen yıla kıyasla yüzde 75’lik bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldığını belirten Şemsi Kopuz; “Bazı kuruluşlar, bu yılki rekolteyi 400 bin ton gibi çok düşük, gerçek dışı rakamlarda tahmin ederek piyasayı açıkça speküle etmektedirler. 2011 yılında 450 bin ton gibi düşük bir rekolte olmasına rağmen kabuklu fındık fiyatları 5,5-6  lira ile açılmıştı. Mevcut fiyatlar, daha önceki fiyat trendlerine göre spekülatif şekilde yüksek tutulmaktadır” dedi. Kopuz, bu artışın sanayiciler ve tüketiciler açısından altından kalkılamaz olduğunu söyledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri