Et fiyatlarına Bakanlar Kurulu’ndan yeni önlem geliyor

05 Ağustos 2016 Cuma

Kırmızı et fiyatını kontrol altında tutmak için Bakanlar Kurulu yeni bir adım daha attı. Bundan sonra damızlık düve üretimine yüzde 50 hibe desteği verilecek

et-fiyatlarina-bakanlar-kurulundan-yeni-onlem-geliyor

Kırmızı et üretimine yeni bir hibe desteği geldi. Yürürlüğe giren düzenlemeyle, 500 baş ve üzeri damızlık düve için yatırım yapanlara destek verilecek. söz konusu düzenleme tesis inşaatı ile hayvan ve makina alımlarını kapsayacak. Karar, damızlık düve ihtiyacının yurtiçinden karşılanması amacıyla alındı.


Besicilik fason üreticilikten çıkarılacak
Kararı değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ: “Besiciliği bir anlamda fason üreticilikten alıp gerçek imalatçı pozisyonuna taşımak amaçlanıyor. Yani şuradan ya da buradan alayım bir yerde besleyeyim değil de artık kendi damızlık hayvanından olan yavruyu destekle şekline dönüştürecek bir proje.” dedi.


Destekten yararlanma şartları
Destekten yararlanabilmek için Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye ve veteriner bilgi sistemine en az 3 yıl kayıtlı olmak gerekiyor. Aranan şartlar arasında aktif bir sığır işletmesi olmak da var.


Fiyat dengelenmesi için üretimin artmalı
Düzenlemenin et fiyatlarına etkisi hakkında Yalçındağ: “Et üretimimiz artıyor ama et tüketimimiz de artıyor. Üretimimizi biraz daha hızlandırmamız lazım ki tüketime cevap verebilsin, o zaman et fiyatları dengelenir.” diye konuştu.


Bu haber Ntv'nin internet sitesinden yayınlanan Murat Üzel ve Celal Çamur'un özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri