Gıdada sahteciliğe son

25 Aralık 2013 Çarşamba

Gıdada sahteciliğin önüne geçmek için akıllı etiket dönemi başlıyor

gidada-sahtecilige-son

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda ürünlerinde sahteciliğin önüne geçmek için geliştirdiği “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi” (ÜDTS) 1 Ocak tarihinden itibaren Türkiye genelinde hayata geçirilecek. Uygulamanın dünyada bir ilk olduğu belirtilirken vatandaşlar alacakları gıda ürünlerinin içeriğini ve sahte olup olmadığını SMS atarak anında öğrenebilecek. Sistemin, alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, siyah çay, bitkisel sıvı yağlar ve bal gibi gıda ürünleri kapsayacağı belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, uygulamaya ilişkin şunları anlattı: “ÜDTS ilaç takip sisteminden daha güvenli kontrol mekanizması sağlayarak vatandaşa ek külfet getirmeyecek. Firmaların üretim hatlarına aplikatörler entegre edilerek etiket uygulamasına hemen başlanacak. Bu sayede ürünlere bir etiket yapıştırılacak. Vatandaş etiket veya barkod sayesinde ürünü anında sorgulayabilecek. Ayrıca ÜDTS, Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça ve Almanca olarak turistlere de gıda güvenliği konusunda hizmet verecek. ”

Kaynak: Vatan / Mert İnanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri