Kozmetik sektörü marketlerden şikâyetçi

21 Kasım 2012 Çarşamba

Dev zincir marketler yerli kozmetik şirketlerini de isyan ettirdi. Zincirlerin raf, gondol, giriş bedeli gibi ağır şartlarını karşılayamayan üreticiler zor durumda. En büyük satış kanalları olan parfümerileri de birer birer kaybediyorlar

kozmetik-sektoru-marketlerden-sikayetci

Zincir marketlerin giderek artan gücüne, yerli kozmetik şirketleri de isyan etti. Ulusal zincirlerin raf, gondol, giriş bedeli gibi ağır şartlarını karşılayamayan üreticiler, en büyük satış kanalları olan parfümerileri de, zincir marketlerin kozmetik reyonlarını büyütmeleri nedeniyle kaybetmeye başladı. Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi nüfusun yoğun olduğu ilçelerde bundan 5 yıl önce 25-30 olan parfümeri sayısında ciddi düşüşler var. Yabancı kozmetik şirketlerinin pazar payının yüzde 76’lara çıktığı bir ortamda rekabetin iyice zorlaştığını belirten Adnan Akat Kozmetik’in sahibi Adnan Akat, “Parfümeriler yok olmak üzere. Kadıköy'de en az 25 tane dükkân vardı, şimdi 6 tane ancak var. Göztepe, Erenköy gibi semtlerde de hemen hemen hiç parfümeri kalmadı” dedi.

“Canavara benziyorlar”
Zincir marketlerin kozmetik reyonlarını giderek büyütmeleri, fiyat rekabetini de kızıştırdı. B'iota Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Dündar, kozmetik sektöründeki büyük üreticilerin çoğunun global arenada da faaliyet gösterdiğini söyledi. Dündar, bu oyuncuların zincir marketlerin yurt dışındaki genel merkezleriyle global pazarlık yaptığını belirterek şöyle devam etti: “Yerli üreticilerin bu şirketlerle rekabeti imkânsız hale geliyor. Çünkü bu dev üreticilerin ödediği para çok düşük. Asıl dert bunların bizden aldığı gondol, raf, insert bedelleri. Zincirler bir canavar gibi, yiyerek büyüyor, büyüdükçe daha fazla yiyor. Türkiye'de maalesef durum böyle. Oysa yurt dışında giriş parası diye bir uygulama yok.”

Bütçe pazarlığı
Türkiye'deki kozmetik satışlarının yüzde 30'u ulusal, yüzde 45'i yerel, geri kalanı ise Gratis, Watsons, Rossmann gibi zincirler ve parfümeriler tarafından yapılıyor. Ulusal ve kozmetik zincirlerine girmek için bazı şartlar var. Örneğin kozmetik zincirlerinde üreticilerin stant açmaları gerekebiliyor. 150 mağazalık bir zincirin hepsinde aynı anda standı açmak için büyük bir sermaye gerektiğini söyleyen Dermokil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Karaca, parfümeri sayısının da giderek azaldığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Maalesef ulusal ve kozmetik zincirlerinde mala değil bütçeye göre pazarlık yapılıyor. Biz yerel zincirlerde varız, ulusallarda yokuz. Yereller bize biraz daha hassasiyet gösteriyor. Ulusallara ise giremiyoruz. Çok ciddi paralar isteniyor. 250 bin dolara kadar giriş parası alan zincirler var.”

Yerli zincirler artıyor
Pazarda yabancı zincirlerin yanı sıra, yerli zincirler de kuruluyor. Örneğin 12 şubeli T Shop, yerli üreticilerin en büyük müşterisi. 12 şubesiyle Ege'de faaliyet gösteren Halay, İstanbullu Maciter ve Adanalı Platin Kozmetik de sektörün önde gelen şirketleri arasında. Adnan Akat, yerli zincirlerin yerli üreticiler için yeni bir fırsat olduğunu söyledi.

Kaynak: Özge Yavuz / Sabah
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri