Mehmet Nane gündemi ve gelecek yılı değerlendirdi

17 Kasım 2015 Salı

Türkiye Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanvekili ve CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, gıda zamları, satın almalar ve asgari ücretle ilgili HaberTürk gazetesinden Meltem Ersoy'un sorularını yanıtladı:

mehmet-nane-gundemi-ve-gelecek-yili-degerlendirdi

 

Asgari ücretin yoğun uygulandığı sektörlerin lideri olarak bu konuda talebiniz nedir?
Çalışanlarımızın maaşlarının artması sonuçta tüketime yansıyacağı için biz perakendeciler olarak artış olmasını olumlu buluyoruz. Hane halkı gelirinin yükselmesi her zaman tercih edeceğimiz bir gelişmedir. Ama bunun maliyetinin bire bir bize yansıtılmaması lazım. Bunun gerek SGK primi, gerek gelir vergisi matrahıyla eşleştirilerek yapılması bizim ideal çözümümüz olur. Bin 300 TL’ye evet diyoruz. Ama bunun maliyetinin bize yansıtılmasına hayır diyoruz. Bu maliyetin SGK ve gelir vergisinde indirim yaparak karşılanmasını istiyoruz.


Bir kısmını mı kamunun karşılamasını istiyorsunuz, tamamını mı?
Tamamını. Çünkü bir bölüşmeye gittiğimiz vakit Türkiye’de istihdamı çok olan firmaların maliyet avantajını elinden almış oluyorsunuz. Tekstil olsun, ihracat ağırlıklı diğer sektörler olsun, olumsuz etkilenir. Türkiye’nin işçi ücreti olarak zaten Asya’nın gerisinde olan işçi maliyet avantajını daha da daraltmış oluruz. Kendi bindiğimiz dalı keseriz. Tabii ki asgari ücret artırılsın, ama bunu Sayın Ali Babacan’ın dediği gibi, 14 milyar TL idi yanılmıyorsam, devlette bunun bir bütçesi var, oradan karşılanması daha doğru olur. Eğer bu işverenin sırtına kalırsa çok ciddi iflaslarla karşılaşırız.


Bir AVM’de personel gideri toplam giderin ne kadarıdır?
Bizde yaklaşık yüzde 10’dur. Bu artış birçok firmayı batırır.


Ya da maliyet artışı zamlara mı yol açar?
Aynen. Batmamak için zam da kaçınılmazolabilir. Bir de şöyle bir eşitsizlik çıkar: Kayıt içi olmayan sektörler ve firmalar yararlı çıkar, bizim gibi kayıtlı çalışanlar ise olumsuz etkilenir. Bu artışın devlet tarafından kompanse edilmesi gerekir, bu devlet için bir açıdan sosyal sorumluluktur.


Bu sene 2015’e benzemeyecek
Bu yıl 3 satın alma yaptınız, agresif büyüme bitti mi, Tesco Kipa ile sürecek mi?
Bizden 2015’teki gibi agresif büyüme beklenmemeli. Yılın ikinci yarısında sindirim sürecini başlattık. Gelecek yılın ilk 6 ayında sindirim ve aynı zamanda organik büyüme sürecek. Aynı bir jonglör gibi, ikisini aynı anda yapacağız. Gündemimizde bir satın alma yok. Hazım süreci bitinceye kadar da herhangi bir satın alma olmaz.


“Otelin geri dönüşü para değil, keyif”
Yazın 5 ortak Bozburun’da otel açtınız, geri dönüşünü hesapladığınız bir yatırım mı, keyif işi mi?
Keyif işi. 5 ortak toplamda yaklaşık 9 milyon TL yatırım yaptık, çok da güzel oldu. Bu yatırım bizim geri dönüşünü para üzerinden hesapladığımız türden bir yatırım değil. Tamamen kalbimizle yaptığımız bir iş. Karadan ulaşımı olmayan, dinginlik temasını vurgulayan bir otel yaptık. Kafa dinlemeye gidiyoruz.Gıda enflasyonunda marketlerin suçlanmasına ne diyorsunuz?

Bir kirlilik bulutu var, yanlış hedef gösteriyorlar. Diyorlar ki, “Tarlada 1 TL, market niye 3 TL’ye satıyor?” Tarladaki 1 TL, dalında 1 TL. Örnekle gidelim: Mandalina 1 TL. Kesilmesi, paketlenmesi ve depoya gelmesi artı 55 kuruş. Hal rüsumu, nakliye, bölgelere dağıtım ve mağazalara partisyona ayırma var. Yani mağazaya gelene kadar maliyet oldu 2.25 TL. Daha sonra mağazada fire var, fire oranı yüzde 30-70 arası. En son bunun üzerine makul kâr koyuyoruz, bizim en düşük kârlılıkla çalıştığımız kategori gıdadır. Perakendede kârlılığımız yüzde 22 civarı, bunun içinde en düşük kârlı iş gıdadır. Gıda enflasyonunun esas nedeni gübre ve tohumda dövize bağlı artış. Yoksa bizim fahiş paralar kazandığımız yok.


Terör saldırısı için Fransız ortağımızla temasa geçtik
Paris’te yaşanan saldırılar sonrası Fransız ortağınız Carrefour’un yöneticileriyle temasa geçtiniz mi?
Evet, hemen temasa geçtik. Gerçekten çok üzücü bir olay. Bu insanlık dışı saldırıları biz de kınıyoruz. Kendilerine de bunu ilettik. Kısa bir süre önce biz de benzer saldırılara maruz kaldık. Bu nedenle içlerinde bulundukları durumu anladığımızı, her şekilde desteğe hazır olduğumuzu aktardık. Tüm Fransa’nın başı sağolsun. Çok üzücü bir olay. Bu saldırılar herhangi bir şekilde mağazalara, işe yansır mı? Yok, herhangi bir şekilde işleri etkileyecek bir durum söz konusu değil.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri