Güvenli yapıların yarım asırlık mucidi: fischer

01 Ağustos 2016 Pazartesi

Yarım asırdır dünyaya yapı, otomotiv, oyuncak ve danışmanlık alanlarında hizmet veren fisher, 2010 yılından bu yana Türkiye ayağıyla da büyümesine devam ediyor. Kurucu Artur fischer’ın bilinen anlamdaki ilk dübeli icat etmesiyle özellikle yapı sektöründe oldukça iddialı olan firma, daha doğru ve daha güvenli yapıların oluşmasına yardımcı oluyor. fischer'ın Türkiye Genel Müdürü Özgür Ceylan'la fischer’ın yeni dönem hedeflerinden uzmanlık alanlarına kadar birçok konuyu Perakende.org için konuştuk

guvenli-yapilarin-yarim-asirlik-mucidi-fischer

fischer’ın faaliyet alanlarını ve sunduğu hizmetleri anlatabilir misiniz?

fischer dünya çapında yapı, otomotiv, oyuncak ve danışmanlık olmak üzere dört farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Bunlardan ilki ve en önemlisi yapı sektörüdür. 1958 yılında kurucu Artur fischer’in bilinen anlamdaki ilk dübeli icat etmesiyle firma yapı sektörüne adım atmıştır. fischer  geçen elli sekiz yılda da her zaman yenilikçi ve üst düzey ürünler geliştirerek ve ürün gruplarını genişleterek yapı sektörüne hizmet vermeye devam etmektedir. Şu anda “fischerfixings” bağlantı sistemleri, “fischerFireStop” pasif yangın durdurucu sistemler, “fischer ACT” dış cephe sistemleri, “fischer Installation systems” tesisat bağlantı sistemleri olmak üzere dört ana ürün grubunda çalışmaktayız. fischer olarak yapı sektörüne hizmetlerimizi yalnızca ürün tedarik etmekle sınırlı tutmuyor ve mühendislik hizmetleri de veriyoruz. Proje aşamasından kullanım anına kadar ürün ve uygulamalarımızın her türlü mühendislik desteğini sağlayarak doğru tasarım ve doğru uygulamalar ile daha güvenli yapılar oluşturulmasına katkıda bulunuyoruz. Mühendislik alanındaki en önemli hizmetlerimizden birisi de ücretsiz olarak sunduğumuz Fixperience yazılımımız. Türünün en gelişmiş ve en hızlı yenilenen yazılımı olan Fixperience, internet sitemizden ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor.


fischer dünyada kaç ülkede hizmet veriyor? Üretim kapasitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
fischer, Almanya merkezli ve Türkiye dahil 33 ülkede 44 adet tamamı kendi yatırımı olan şirkete sahip. Bu ülkelerde üretim, satış ve dağıtım gibi faaliyetler göstermekte. Bunların dışında 100’ün üzerinde ülkede de yerel dağıtıcılar üzerinden faaliyet göstermekte. Farklı ürün grupları ve bölgeler için üretim yapan dördü Almanya, diğerleri de İtalya, Çek Cumhuriyeti, ABD, Arjantin, Brezilya ve Çin olmak üzere 10 farklı üretim tesisine sahip. Şu anda aktif 4 bin 423 çalışanı bulunmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Kurulduğu günden beri istikrarlı bir büyüme içinde ve geçtiğimiz yılı 711 milyon avro ciro ile bitirerek büyüme trendini devam ettirdi.


Türkiye’deki fischer yapılanmasından bahsedebilir misiniz?
fischer Türkiye 2010 yılında satış, pazarlama, dağıtım ve mühendislik hizmetleri vermek üzere kuruldu. Kurulduğu günden beri istikrarlı bir büyüme gerçekleştiren bir yapı ve özellikle son üç yılda gerçekleştirdiği büyüme ile pazardaki yerini sağlamlaştırdı. Mühendislik, satış ve operasyonel kadroları da paralel olarak genişlemekte. Şu anda ülkenin her yerindeki projelere mühendislik ve ürün temini hizmetlerini vermekteyiz. Bayilerimiz vasıtası ile 14, yapı market zincirleri vasıtası ile de 22 şehirde ürünlerimiz temin edilebilmekte.


Perakende sektörüne hizmet veren alanlarda hizmet veriyor musunuz? Bu alanlar neler?
Perakende sektörü fischer ailesinde amatör kullanıcılar için yapı marketleri ve profesyonel kullanıcılar için de fischer bayilerini ifade ediyor. fischer’ın firma kültüründe yapı marketler önemli bir yer tutuyor ve Türkiye’de de bununla paralel olarak en büyük yapı market zincirlerinde fischer ürünlerini ve çözümlerini sunuyoruz. Şu anda en bilinen iki büyük zincirle çalışmaktayız ve toplam altmışın üzerinde mağazada kullanıcı ile buluşuyoruz. 2017 itibariyle çok daha fazla mağazada ürünlerimizi kullanıcı ile buluşturmayı hedefliyoruz.

 

"Yapı sektörü gerçekten Türkiye'nin lokomotif sektörü diyebiliriz"


İnşaat sektörü Türkiye’nin en büyük dinamiklerinden biri. Siz de bu alana yönelik çalışmalar yürütüyorsunuz. Çok uluslu bir şirket olarak Türkiye’nin durumunu değerlendirebilir misiniz?
Yapı sektörü gerçekten de Türkiye’nin lokomotif sektörü diyebiliriz. Son yıllarda ülkenin en büyük ihracat kalemlerinden olduğu gibi iç piyasada da ciddi bir hacim oluşturuyor. Türkiye genç ve hızlı artan nüfusa sahip bir ülke olduğu için gerek altyapı gerek de üst yapı çalışmaları her bölgede hızla devam ediyor. Yapılan çalışmalar önümüzdeki yıllarda da bu eğilimin devam edeceği yönünde ve Türkiye inşaat pazarı cazibesini korumaya devam edecek gibi görünüyor. Hâlihazırda yapı sektörünün pek çok alanında Avrupa’nın en büyük pazarı halinde ve fosil yakıt fiyatlarının düşüşünün ardından Ortadoğu ve batı asya pazarlarında daha da ön plana çıktı. Bu gidişata paralel olarak fischer Türkiye yatırımları da önümüzdeki süreçte artmaya devam edecek.  fischer olarak ülkenin dört bir yanındaki her türlü projeye dahil olmaya çalışıyoruz. İstanbul 3’üncü Havalimanı, 3’üncü Boğaz Köprüsü, Avrasya tüneli, metro projeleri, Star rafinerisi, şehir hastaneleri gibi yatırımların yanında pek çok karma ve konut projelerinde de ürün ve çözümlerimiz kullanılmakta.


fischer sürdürülebilirlik alanında ne gibi çalışmalar yürütüyor?
fischer sürdürülebilirlik çalışmalarını çevre ve kalite olarak iki açıdan ele alıyor. Kalite alanında sürdürülebilirlik için ISO ve AEO gibi kalite standartlarıyla çalışmanın yanında sıkı bir iç kalite sistemi de geliştirildi. Kalite anlamında sürdürülebilirlik dünyanın dört bir yanında yapı ve otomotiv gibi güven gerektiren alanlarda çalışan bir firma için oldukça önemli. Bu sebeple fischer kalite sürdürülebilirliği alanındaki yatırımlarına devam etmekte. Çevre alanında sürdürülebilirlik ise firmalar ve ülkeler üzeri bir konu, fischer de gezegenin geleceğiyle ilgili sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirme çabası içerisinde. Bu alanda 1953 yılında başladığı plastik geri dönüşümünden beri hiç ara vermeden yatırımlarına devam etmekte. Tüm üretim ve yönetim tesisleri her yıl daha çevreci teknolojilerle geliştirilmekte. Bunların da ötesinde fischer Green serisi ile sektörde ilk ve tek çevreci bağlantı elemanları üreticisi oldu. Tamamı geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen ve yine de tüm kalite ve teknik yeterlilik belgelerine sahip olan fischer Green serisi gezegenimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için atılan adımlardan birisiydi.


Geleceğe yönelik yatırım ve Ar-Ge planlamalarınızı öğrenebilir miyiz?
Geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan kurucu Artur Fischer Almanya’da önemli bir mucit. Bu sebeple Ar-Ge, fischer’in kuruluşundan gelen bir gelenek ve omurgası diyebiliriz. Mottosu olan “yenilikçi çözümler” ibaresinin arkasını gelişen yapı teknolojilerinde yıllardır her zaman en önde yer almayı başararak doldurmuş bir firma. Sürekli olarak devam eden Ar-Ge çalışmaları sadece mevcut sistemler üzerinde iyileştirmeler yapmakla kalmıyor, tamamen yeni ve eşsiz çözüm ve ürünleri de yapı sektörüne kazandırıyor.

 

Haber: Onur KAYAGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri