İshakoğlu’ndan yeni paketleme tesisi

25 Kasım 2014 Salı

1995 yılında kurulan İshakoğlu Gıda, İstanbul Bayrampaşa'da bulunan merkezinde toz şeker paketleme ve küp şeker üretimi yapıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde yeni bir paketleme tesisinin Ar-Ge çalışmalarını başlattıklarını anlatan İshakoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Karadağ, 2015 yılında tamamlamayı planladıkları bu tesiste Başak markalı küp ve toz şekerin yanı sıra Şafak markalı private label ürünlerin de üretimini yapacaklarını anlattı

ishakoglundan-yeni-paketleme-tesisi

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

İshakoğlu neler yapıyor? Bize firmanızdan, ürünlerinizden, tesisleriniz ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?
İshakoğlu Grup gıda, lojistik, akaryakıt, lastik ve akü kategorileri ile dört şirket yapısından oluşuyor. Gıda grubunda doğal pancar şekerinden üretilmiş kristal toz şekerlerin TSE ve ISQ 9001-2008 standartları çerçevesinde ambalajlama ve paketlemeleri yer alıyor. Günümüz teknolojisinin en son modernize üretim makine parkuru ile el değmeden hijyenik bir ortamda gerek kendi Başak markalı küp ve toz şeker ürünlerimiz gerekse Şafak markalı private label ürünlerimizle 1995 yılından bu yana hizmet veriyoruz. Aynı zamanda ulusal mağaza ve ev dışı tüketim grubu private label üretimini de üstlendik. Tüm bu çalışmalar gerçekleşirken Başak markalı ürünlerle de Türkiye genelinde distribütör yapılaşmalarımızı hızla tamamlama yolunda ilerliyoruz. Başak markalı ürünlerimizin paket grubunda yer alan 750 gram 360 adetli, bin gram 405 adetli ve ayrıca bin gram 360 adetli ürülerle bin gram Kristal toz poşet şeker, 2 bin gram Kristal toz şeker, 5 bin gram Kristal toz şeker ve 5 bin gram tek sargılı küp şeker ile tüketicilerimize ulaşmaya devam ediyoruz. 15 bin metrekarelik tesisimizin yaklaşık 50 bin ton ürün paketleme kapasitesi bulunuyor. Türkiye ve özellikle Marmara Bölgesi hinterlant’ı içerisinde çuval şeker satışlarımız da mevcut.

Kimler için private label üretim yapıyorsunuz?
15 bin metrekare kapalı alandaki modernize makine parkurumuzla 50 bin ton üretim kapasitesinde önde gelen discount mağazalar zincirinin üretimini ayrıca ulusal mağaza private label’ların üretimleri de gerçekleşiyoruz. Private label çalışmalarımızı Bim ve Carrefour’la sürdürüyoruz.

Türkiye’nin bütün bölgelerine hizmet veriyor musunuz? Ürünlerinizini dağıtımı nasıl gerçekleştiriliyor?
Türkiye’nin bütün bölgelerine en iyi hizmeti sunabilmek adına Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara, yakın zamanda da Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz Bölge Müdürlüğü olarak yapılaşmamızı tamamlama aşamasındayız. Ege, Akdeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgesi distribütör yapılaşmalarının yüzde 75’i tamamlandı, geri kalan bölgelerle ilgili olarak distribütör aday çalışmaları hızla sürdürülüyor. Ürünlerimizi tam zamanında ve sağlıklı bir şekilde ulaştırabilmek adına kendi TIR filomuzla hizmet veriyoruz. Ürünün kaliteli, dürüst, hijyenik ve ticari etik çerçevesi içerisinde en hızlı şekilde değerli tüketicilerimize ulaştırabilmek adına vizyon ve misyonumuzdan taviz vermeden ilerlemek ilkemiz.

Ürünlerinize hangi perakende noktalarından ulaşılabilir? İhracat çalışmalarınız da var mı?
Ürünlerimiz Türkiye geneli bölge yapılaşmalarımız çerçevesi içerisindeki tüm yerel zincir ve perakende noktalarından tedarik edilebilir. Aynı zamanda ev dışı tüketim grup toptan ve tedarikçilerinden de ürünlerimize ulaşılabilir. İhracat departmanımız TSE, ISQ ve ihracat yetki belgeleri ile hazır durumda.

Hedef ilk 500
Pazarın yüzde kaçına hakimsiniz?
İstanbul Sanayi Odası’nın 2012-2013 yılı değerlendirmelerine bakıldığında, 2012 yılı üretimden satışlar miktarları doğrultusunda 192’nci sırayı alırken, 2013 yılında 44’üncü sıraya yükselerek ilkeli çalışmalarımızın getirilerini toplamaya başladık. 2014 yılı içerisinde hedefimiz, ilk 500 içerisinde yer alarak büyümeye devam etmek. Başak markalı ürünlerimizin her geçen gün üretim ve satış rakamsal değerleri ivme kazanarak yükselmeye devam ediyor. 2014 yılı verilerimiz, 2015 yılına ışık tutuyor. Hedeflerimizi ve büyüme rakamlarımızı bu doğrultuda belirleyerek yolumuza devam edeceğiz.

Sektörünüzle ilgili bir değerlendirme yapacak olsanız, neler söyleyebilirsiniz? Sektörün sıkıntıları neler?
Türkiye Şeker Fabrikaları’nın yüzde 100 doğal şeker pancarından üretilmiş kristal toz şekerleri kazanlara dökülerek poşetleme ve paketleme aşamasında küp haline getiriliyor, bu ürünler satışa sunularak çok ciddi karlılıklar elde ediliyor.  Bir ya da birkaç makine alarak bunu yapan birçok yerel firma var. Bölgelerdeki şeker fabrikalarının yoğun olması, istenilen miktarlarda çuval şeker alımı, paketlenmiş küp ve toz poşet şeker, her kesimden kişilerin sektöre girmesine sebep oldu. İçerisine girildiği anda maliyetlerin rakip firmaların aktivitelerinin piyasa koşullarında rekabet edilebilirliğin ve raflarda yer alabilmek adına birçok fiyat aralıklarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bakıldığında Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan tahsis edilen ürünlerin fabrika çıkış fiyatları net rakamlar olup, maliyet çerçevesindeki üretimleri de aşağı yukarı aynı olması gerektiği halde fiyat paretelerindeki uç rakamlar, satın alma bölümünü de ister istemez sorgular hale getirdi, istikrarsız bir şekilde en ucuz fiyat yapısına yöneltti. Ancak bir gerçek gözardı ediliyor, bilinçli tüketimin halihazırda tam anlamıyla oturmamış olması biraz da güvene dayalı tüketime yönelerek gerçekleştiriliyor. Esas olan bu güveni kaybetmeden küp paketleme ve toz kristal şekeri poşetleme işleminin yapılması. Tüketilen ürünlerin bahsi geçen gramajlarıyla birlikte paket ağırlıklarının da yer alarak satışa sunulması olmazsa olmazlardan. Yani Başak markalı paket şeker tüketimini gerçekleştiren tüm değerli tüketicilerimiz, bin gram ürünümüzü bin 25 – bin 30 gram olarak satın aldıklarının bilincinde olmalı. Çünkü paket şekerde içerisinden eksilttiğiniz her gramaj, ciddi rakamsal farklılıkları meydana getiriyor. Dileğimiz tüm piyasada rekabet edilebilir piyasa şartlarının ticari etik çerçevesinde yer alması, tüketicilerimizin doğru gramajlı ürünler tüketmesi yönünde.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni bir yatırım var mı? Hedefleriniz neler?
Daha verimli hizmetler sunabilmek adına İç Anadolu Bölgesi’nde yeni bir paketleme tesisinin Ar-Ge çalışmalarını başlattık. Yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alan içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Başak markalı ve private label ürünlerimizin üretimi de bu alanda yer alacak. Yer araştırmalarımız sürüyor. 2015 yılının ilk yarısı itibarıyla çalışmaların tamamlanması hedeflerimiz arasında.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri