İstanbul'da Ramazan alışveriş festivali başlıyor

19 Temmuz 2012 Perşembe

Ramazan ayında İstanbul’a olan ilgiyi artırmak ve İstanbul’un tarihi, kültürel ve manevi değerlerini ön plana çıkartarak yabancı ziyaretçi sayısında artış sağlamak amacıyla düzenlenen “Ramadan in İstanbul”-“İstanbul’da Ramazan” projesi başlıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek proje kapsamında yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 15 oranında artırılması hedefleniyor. 20 Temmuz – 20 Ağustos günleri arasında İstanbul’u ziyaret eden yabancı ziyaretçiler bir yandan dini vecibelerini yerine getirirken bir yanda da Türkiye’de ramazan ayının kültürel boyutlarını farklı etkinliklerle deneyimleyebilecek

istanbulda-ramazan-alisveris-festivali-basliyor

Kültürel ve tarihi zenginliği ile dikkat çeken İstanbul’un bu özel konumunu vurgulamak, ramazan ayındaki turizmi hareketlendirmek ve İstanbul’un manevi zenginliklerine dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez özel bir organizasyon düzenleniyor. “Ramadan in İstanbul”- “İstanbul’da Ramazan” projesi 20 Temmuz – 20 Ağustos güleri arasında 1 ay süresince devam edecek.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TC Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Valiliği himayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Türk Hava Yolları (THY) koordinasyonunda, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği), TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmeciler Derneği), İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (ISG) ve İstanbul’da yer alan ilçe belediyelerinin katkılarıyla ilk kez düzenlenecek “İstanbul’da Ramazan”-“Ramadan in İstanbul” projesi kapsamında İstanbul farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

İstanbul, ramazanda da cazibe merkezi olacak
“İstanbul’da ramazan bir başka güzel” sloganı ile tanıtımı yapılan proje kapsamında öncelikle Arap, Orta Doğu, Orta ve Güney Avrupa, Afrika ve Balkan ülkeleri hedefleniyor. Önümüzdeki 10 yıl boyunca yaz aylarına denk gelecek ramazan ayı süresince devam etmesi planlanan “İstanbul’da Ramazan” projesi kapsamında gelen ziyaretçi sayısının yüzde 15 oranında artırılması amaçlanıyor. Proje ile İstanbul, hem kutsal hem de özel olan bu ayda İstanbul’u görmek isteyenler için yeni bir cazibe merkezi olarak konumlandırılacak. İstanbul’u ziyaret eden yabancı ziyaretçiler 1 ay süresince bir yandan dini vecibelerini yerine getirirken bir yanda da Türkiye’de ramazan ayının kültürel boyutlarını farklı etkinliklerle deneyimleyebilecek.

Ramazana özel etkinlikler
Ramazan ayı süresince devam edecek ve adeta bir festivale dönüşmesi planlanan proje kapsamında Sultanahmet, Feshane, Beyazıt başta olmak üzere İstanbul’un önemli turistik lokasyonları bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Ünlü tasavvuf ve Türk sanat müziği sanatçılarının konserleri, şiir dinletileri, mehteran konseri gibi bir çok farklı organizasyon ramazan günlerini renklendirecek.

İstanbul’da bulunan birçok belediye aracılığıyla da ramazan etkinlikleri şehrin hemen hemen her bölgesine yayılacak. Bu kutsal ay boyunca dini vecibelerini yerine getirmek isteyen yerli ve yabancı turistler için özellikle tarihi yarımadada yer alan camiler gece geç saatlere kadar açık kalacak. Proje kapsamında yurt dışından gelecek din adamları ve hafızlar Kuran-ı Kerim okuyacak. Caddebostan sahili de İstanbul’da ramazan projesi kapsamında İstanbul Senfoni Orkestrası’nın özel bir konserine ev sahipliği yapacak.

AVM’ler 23.00’e kadar açık kalacak
Alışveriş merkezleri de ramazan ayına özel düzenleyecekleri etkinlikler ile projeye katkı sağlayacak. Sıcak havadan dolayı gündüz dinlenip gece alışveriş yapmak isteyenler için de bazı alışveriş merkezlerinin hafta içi kapanış saatleri 23.00’a, hafta sonu ise 24.00’a kadar uzatılacak. Böylece iftar saatinden sonra hem turistler hem de İstanbullular keyifle alışveriş yapıp, AVM’lerde hoş vakit geçirebilecek.

THY İstanbul’da Ramazan projesi kapsamında özel bir tanıtım filmi hazırlayarak, Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Avrupa ve Güney Avrupa’da hedeflenen 23 ülke ve 38 farklı şehirde tanıtım çalışmaları yürütüyor. Tanıtım çalışmaları Arapça, İngilizce, Farsça ve Türkçe olmak üzere dört farklı dilde hazırlanıyor. Aynı zamanda THY ramazan ayı süresince yurt içi ve yurt dışı noktalarında ramazana özel münferit ve grup yolcular için indirimli fiyatlar ve ekstra bagaj imkanları ile uçuş imkanı sağlayarak İstanbul’a olan ilgiyi artırmayı hedefliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri