Kardelen Şeker’i dünya tanıyor

31 Aralık 2013 Salı

1995 senesinden itibaren çalışmalarını sürdüren Kardelen Kestane Şekeri, ihracatta giderek büyümeye devam ediyor. Kardelen Kestane Şekeri Genel Müdürü Mümin Akgün, “Firmamız uluslararası fuarlara katılarak Bursa’ya özgü kestane şekerini dünyaya duyurmayı başardı” diyor

kardelen-sekeri-dunya-taniyor

Caner Kolağasıgil

Kardelen Şeker, 1991 yılında üretime başladı. Firmanın kuruluş hikayesini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Şirketimiz 1991 yılında kestane şekeri satış amacıyla kuruldu. 1995 yılında kestane şekeri ve yan ürünlerini üretmek üzere faaliyete geçti. 2007 yılında ise Çalı bölgesinin Yaylacık köyüne modern teknolojik sistemlere sahip üretim tesisini kurdu. Şirketimiz de 60 kişi çalışmakta olup, başta kestane şekeri olmak üzere birçok çeşit ve kestane pastası, kestane püresi, şuruplu kestane şekeri ve soyulmuş haşlanmış kestane seçenekleri ile halkın beğenisine sunuluyor.

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim bu hızda devam ederken bir yandan da Ar-Ge çalışmaları sürüyor. Standart kestane şekerimizle birlikte çikolatalı kestane pastalarımız ve raf ömrü 2 yıl olan kavanoz kestane şekerimiz ve kestane püresi ürünlerimiz mevcut. Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarıyla yeni ürün gamına bu kez de haşlanmış kestaneyi ekleyerek yeni lezzetler ortaya çıkardık. Bu ürün hem kolay kullanılıp hem de her süpermarkette taze sebze ve meyve reyonunda kolayca bulunabilecek, ev hanımlarının, catering grubunda yemeklerde kullanabileceği bir ürün olarak piyasada yer alıyor. Yeni ürün çalışmalarımız devam ederken bir yandan da mevcut olan ürünlerimizi geliştiriyoruz. Aynı zamanda var olan ambalajlarımızı geliştiriyoruz ve nitelikli ambalajları ürün gruplarımıza dahil ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Kardelen Kestane Şekeri, Almanya’da bulunan Hochschule Fulda & Universitat Kassel Üniversiteleri’nin öğrencilerini ağırladı. Yabancıların sizin tesislerinize bakış açısı nasıl?
Geçtiğimiz günlerde Almanya’da bulunan Hochschule Fulda & Universitat Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Utku Çopur, Doç.Dr. Ece Tamer ve Araştırma Görevlisi Elif Yıldız eşliğinde,  Almanya’da geleneksel lezzetler konulu tezlerini hazırlayan öğrenciler Türkiye’yi ziyaret etti. Uludağ Üniversitesi ortak projeleriyle birlikte özel sektör ayağında sektörün öncülerinden yurtiçinde Kardelen markası, dünya pazarında Cardelion markası adı altında üretim yapan Kardelen Kestane Şekeri’ni ziyaret edip kestane ve kestane şekeri ile ilgili bilgiler aldılar. 23 öğrenci ve 2 öğretim görevlisinden oluşan grup öğrenciler, Almanya, Ekvator, Japonya, Kolombiya, Rusya, Meksika, Çin, Yunanistan gibi farklı ülkelerin Almanya’da master yapan öğrencilerinden oluşuyor. Tesisin eğitim Salonunda soru- cevap şeklinde başlayan gezide yurtiçi piyasasın da Kardelen ile ilgili, yurtdışı pazarında ise Cardelion hakkında sorulan sorulara yanıt verdik. Kardelen’in katıldığı uluslararası fuarlardan bahsedilip ihracat oranları üzerine konuştuk. 30 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihinde ABD’nin New York eyaletinde düzenlenen fuara katılımcı olarak, ürünlerini farklı pazarlara sundu. Yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla ihracat kalemine yeni ürünler kazandıran Kardelen, dünya pazarında ki iddiasını Cardelion markasıyla kanıtlamış oldu. Böylesine ciddi yatırımlar karşısındaki ifadelerde hoşnut kalan öğrenciler firma sahiplerine teşekkür etti.

Üretim ve personel giderek artıyor

Türkiye’de büyümeyi gerçekleştirirken nasıl bir strateji uyguladınız?
Kardelen sürekli büyüyen, büyürken gelişen ve hedeflerini yüksek tutan bir marka. 2008 yılında krizin yoğun yaşandığı dönemde yatırım yaparak kendi bünyesine soyum hattı kurarak makine parkurunu genişletti, bu yıllarda insanlar küçülmeye giderken Kardelen büyümeye yönelik stratejiler uyguladı, personel çıkarmak yerine, mevcut olan personele yenilerini ekleyerek ilave üretim hatları kurdu. Kestane soyum hattının kendi tesislerimizde yapılmasıyla birlikte uluslararası marka olma yolundaki üretim tesislerimizin modernizasyonunu sağlayarak üretim standartlarının üzerine çıkardık. Ayrıca üretim safhalarımızın başına yer alan hammadde kabulünden son ürün çıkışına kadar geçen tüm üretim evrelerini daha kontrollü bir şekilde yürütüyoruz. Hijyenik şartlarda modern makine parkuruyla ve kaliteli ürün yaparak ülkemizin ekonomik açıdan kalkınması için üretim yapmak zorundayız. Firma olarak yapmış olduğumuz yatırımlar neticesinde bir yandan üretimi arttırıp diğer yandan da iş istihdamı sağlıyoruz. Kurmuş olduğumuz kestane soyum bölümüyle birlikte 25 kişiye iş imkanı sağlıyoruz.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
Kestane şekeri Bursa’da önemli bir pazara sahip ve Bursa ekonomisine katkı sağlayan sektörlerin başında geliyor. Kardelen Kestane Şekeri’nin de bu pazarda önemli bir yeri var. Firmamız uluslararası fuarlara katılarak Bursa’ya özgü kestane şekerini dünyaya da duyurmayı başardı. Fuar katılımlarında kendisine büyük ilgi gösterilen Kardelen, yapmış olduğu ihracat bağlantılarıyla İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, Rusya, Slovenya, İsviçre, Kıbrıs, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Suudi Arabistan, Lübnan, Katar gibi dünyanın birçok ülkesine ürünlerini gönderiyor.

Dış pazar ile Türkiye pazarı hakkında ne gibi farklılar var?
Dış pazar ile Türkiye pazarı arasındaki en belirgin özellik ürün niteliği ve bulunabilirliği. Türkiye pazarında kestane şekeri ve türevi ürünler yıl boyunca sürekli tüketilirken özellikle Uzak Doğu ve Avrupa'da kestane şekeri sadece yeni yıl zamanı tüketiliyor. Bunun haricinde kestanenin yetiştiği her bölgenin kendine has bir şekerleme yöntemi oluyor. Örneğin; Japonya'daki kestane şekerindeki şeker miktarı çok düşükken, Fransa'daki kestane şekeri bizim klasik şekerimizin üstüne bir kat şeker tabakası daha kaplanarak imal ediliyor ve tüketiliyor.

Firmanızın gelecek için yatırım planlaması nedir ve sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Firmamız bir taraftan perakende ürün gamını ve bu ürün gamına ait ürünlerin ambalaj kalitesini arttırırken bir taraftan da ambalajlama teknolojilerine yatırım yapıyor. Ambalaj teknolojileri hızla gelişiyor, bu gelişmeler gelecekte ürünün nefasetini ve tazeliğini muhafaza etmekte başrol oynayacak ve ihracat seçeneklerini çoğaltacak. Sektör olarak her ne kadar ham kestane fiyatları dünya fiyatlarının üstünde de olsa gelişim ve büyüme devam ediyor. Kaliteli ürün ve hizmet olduğu sürece sektörümüzün geleceğini açık görüyoruz.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri