Köle Ticareti Kurbanlarını Anma Sergisi Anatolium Ankara’da

16 Ekim 2012 Salı

Anatolium Ankara, Birleşmiş Milletler Atlantikaşırı Köle Ticareti Kurbanlarını Anma Sergisi’ne ev sahipliği yapacak

kole-ticareti-kurbanlarini-anma-sergisi-anatolium-ankarada

Birleşmiş Milletler tarafından 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü etkinlikleri kapsamında hazırlanan Atlantikaşırı Köle Ticareti Kurbanlarını Anma Sergisi’nin açılışı, BM Türkiye Temsilciliği yetkililerinin katılımıyla Anatolium Ankara’da gerçekleştirildi.

Atlantikaşırı köle ticareti tarihteki kuşkusuz en korkunç ve en büyük zoraki göç hareketlerinden birini oluşturuyor. Afrikalıların 400 yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerine sürüklenmelerinin, insanlık tarihinde bilinen bir benzeri bulunmuyor.

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Shahid Najam, sergi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Atlantikaşırı köle ticaretinin milyonlarca masum insana tarifsiz acılar yaşattığını, tarihin en uzun, en yaygın trajedileri arasına yerleştiğini söyledi. Najam “Köle ticareti çoktan beri yasaklanmış olsa da çalışmak üzere rehin bırakma, çocuk yaşta evlenmeye zorlama, kadınların para karşılığı erkeklerle evlendirilmeleri ve çocukların insan tacirlerinin eline düşmesi gibi kölelik benzeri uygulamalar hala varlığını sürdürüyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise sergiye gönderdiği mesajda, serginin bizleri insanların en kötü yönleriyle yüzleşmeye zorladığını, ancak, geçmişte ve günümüzde köleliğe karşı çıkanların içindeki iyiliği de hatırlattığını söyledi. Ban, “Ölüm tehlikesine rağmen ayaklanan köleleri; statükoya karşı gelerek köleliğin kaldırılmasını isteyenleri; günümüzde ise hoşgörüsüzlük ve haksızlıklara karşı mücadele veren aktivistleri anıyoruz. Tanınmış ya da adsız olsun bu kahramanlar insanlık onuru için mücadele etmenin her şeyin üzerinde olduğunu gösterdiler” dedi.

Sergi 22 Ekim’e kadar Anatolium Ankara’da ziyaret edilebilecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri