Koska Yönetim Kurulu Üyesi Emin Dindar

17 Ocak 2012 Salı

80li yıllardan bugüne yaptığı ihracata son yıllarda daha çok ağırlık vermeye başlayan Koska, bu yıl toplam üretiminin yüzde 20sini ihraç etti. Önümüzdeki yıl bu oranı yüzde 30lara çekmeyi hedeflediklerini anlatan Koska Yönetim Kurulu Üyesi Emin Dindar, ihracatın yanı sıra, Cidde mağazasının ardından 2012 yılı içerisinde Riyad ve Dubaide iki mağaza, Londrada ise lokum ve şekerleme üzerine bir konsept dükkan açmayı hedeflediklerini belirtti

koska-yonetim-kurulu-uyesi-emin-dindar

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

 

Yeni yıla yenilenmiş logosu ile giren Koska, yılı nasıl geçirdi? Yenilenen logo ve reklam filminin nasıl geri dönüşleri oldu?
Özellikle 2011 yılının başından bu yana yaptığımız pazarlama, reklam ve satış aktiviteleri ile tahin, pekmez gruplarında öncelikle çocuklara ve tabii tüm tüketicilere ulaşma çalışmalarımız oldu. Gerek tüketicilerden gelen olumlu geri dönüşler gerekse satışların olumlu gelişimi bizlere doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Yaptığımız çalışmaların ardından tüketicilerin doğal, sağlıklı ve enerji kaynağı olan Koska tahin ve pekmezi artan bir beğeni ile tercih ettiğini söylemek mümkün. 

Koska’nın aktif büyüklüğü nedir? Tesislerinizden ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?
Mesleğimizde 104 yaşımıza bastık. Bu zaman içerisinde eski usulleri en modern hale getirerek büyük ilerleme kaydettik. Fabrikamız üretim kapasitesi ve kalitesi ile dünya standartlarına entegre bir tesis halini aldı. Mekanik anlamda Türkiye’nin en modern ve hijyenik üretim tesislerine sahibiz. Teknolojinin getirdiği imkânlarla kapasitemizi sürekli artırıyoruz ve bulunduğumuz sektörde lideriz. Günlük yaklaşık 50 ton helva, 20 ton reçel ve 10 ton lokum üretimi yapıyoruz. Dünya ile sürekli temas halindeyiz, fuarlara iştirak ediyoruz ve geniş araştırmalar yapıyoruz. Üretim anlamında da önemli belgelere sahibiz. Özellikle İngiltere Vejetaryen Derneği’nden adlığımız kalite sertifikası çok önemli. Üretimin NASA’nın belirlediği hijyen standardına uygun olduğunu belgeleyen HACCP hijyen sertifikası, ISO 9000 kalite belgelerinin en son versiyonu olan ISO 22000 belgelerine de sahibiz. Aldığımız Kosher ve Helal Sertifikaları ile (hayvansal ürün kullanılmadığına ve çok kapsamlı hijyen üretim yapıldığına dair kalite belgesi) orada yaşayan Müslüman ve Yahudilerin ürünlerimizi rahatlıkla tüketmelerini sağlıyoruz. Son olarak aldığımız BRC belgesi, sektörümüzde alınabilecek kalite ve hijyen belgelerinin son noktası sayılabilir. Bu belge ile dünyanın her yerinde, ürünlerimizin tüm süpermarket ve marketlerde pazarlanabilir nitelikte olduğunu belgeliyoruz. Müşteri odaklı çalışma anlayışımız, kullandığımız hammadde, üretim proseslerinde sağlanan yüksek hijyen, Türkiye geneline yayılmış bayilik ağımız ve perakende noktalarımız ile pazarın liderliğine sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sene 120 milyon TL ciro hedefliyoruz. Senede 6 bin ton civarı helva üretiyoruz. Grubumuz toplam olarak 14 bin ton üretim gerçekleştiriyor.

Ürün portföyünüzde neler bulunuyor?
1900’lü yılların başında helva, şekerleme ve tatlı olan ürün portföyümüz; şu anda organik, glutensiz, şekersiz gibi uzmanlık gerektiren alanlarla birlikte zenginleşmeye devam ediyor. Ürün protföyümüzde pekmez, tahin, reçel, tatlı, pasta, koz helva, kağıt helva, tahin helvası, krokan gibi ürünler yer alıyor. Mağazalarımızda üretilen tatlı ve unlu mamullerle birlikte bin 800 çeşidi bulunan bir ürün yelpazesine sahibiz.

Organik pazarda yeni ürünlerle büyüyecek

Koska markası için “diyabet dostu” da diyebiliriz… Bu alanda ne gibi çalışmalarınız var?
Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz, yeni ürün geliştirme hızımız oldukça güçlü. Yaklaşık 15 sene önce şekersiz/diyabetik helva üretmeyi başardık. O yıllarda bu başarı bir devrim niteliğindeydi. Yaptığımız uzun laboratuar çalışmaları sonucunda gerçek lezzetini aratmayacak bir doğal tatlandırıcı formülü ile şekersiz/diyabetik helvayı hazırladık. Bu helvayı daha sonra şekersiz/light reçel ve lokumla çeşitlendirdik. Son yıllarda organik ürünler üretmeye başladık; özellikle bebeklerin enerji ve besin öğesi gereksinimleri oldukça yüksek. Altıncı aydan sonra bebeklerin bilhassa demir ve kalsiyum kaynaklarına ihtiyaçları var. Üzüm pekmezi doğal bir enerji kaynağı olduğu gibi demir ve kalsiyum açısından da zengin bir gıda maddesi… 20 gr pekmez (iki yemek kaşığı) 58 kcal enerji içerir. Pekmezin içerdiği şeker bütün karbonhidratların kandaki formu olan glikoz ve fruktoz halinde. Bu nedenle kana çok kısa zamanda dahil olur ve kana geçmeleri için enzim ve fermentlere ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla acil enerji ihtiyacı olan aktivitesi yüksek çocuk ve bebeklerin beslenmesinde özellikle bebek mamalarının tatlandırılmasında vazgeçilmeyecek bir gıda. Ayrıca glikozun fiziksel ve zihinsel performans ile yakından ilgisi var. Organik pekmezin yanı sıra organik tahin, organik bal ve son olarak organik/şekersiz reçel ürettik. Bu ürünleri Türkiye’de ilk olarak biz yaptık. Bundan sonra da organik pazarda yeni ürünlerle büyümek istiyoruz. Türkiye’de organik üretim belgesi veren çok ciddi kuruluşlar var. Biz de ürettiğimiz ürünlerin hammaddelerini bu firmaların gözetiminde olan sertifikalı üreticilerden temin ediyoruz. Türkiye’de organik ürünlere büyük ilgi var ve organik pazarın çok hızlı büyüyeceğine inanıyoruz.

Piyasaya yeni sürülen ürünlerinizden de bahsedebilir misiniz?
Geçtiğimiz aylar içerisinde fırında ısıtılarak tüketilen Koska Fırında Helva’yı piyasaya sunduk. Bu ürünle restoranlarda yenilebilen sıcak helva keyfini eve taşımayı hedefledik. Yoğun beğeni ile karşılaşılan bu ürünümüzü özel kabının içesinde sadece 10 dakika ısıtarak afiyetle yiyebilirsiniz. Aynı zamanda özellikle çocukların çok severek tüketeceği tahin pekmez karışımı olan “Süper İkili” adındaki ürünümüzü piyasaya sunduk. Bu ürünle de kahvaltıda ve gün ortasındaki atıştırmalarda öncelikle çocuklara ve tabi ki yetişkinlere daha doğal ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla tahin pekmez karışımını tüketme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz.

Ürünlerinize hangi market zincirlerinden ulaşılabilir?
Koska olarak Türkiye genelinde var olan bayi ağımız sayesinde ürünlerimize tüm yerel ve ulusal zincir marketlerden ulaşmak mümkün. Ürünlerimizin bulunduğu ulusal zincir mağazalardan bazıları; Migros, Şok, Tansaş, CarrefuorSA, Real, Kiler, Tesco Kipa, DiaSA.                                                                                                                                            

Mağaza sayısı artacak

Aynı zamanda kendi mağazalarınız da var. Tüketiciler bu mağazalarda neler bulabilir? Şu anda kaç mağazayla, nerelerde hizmet veriyorsunuz? 
Şu anda Bakırköy, Beykent, Avcılar, Avcılar E-5, Bayrampaşa Otogar, İpsala, Torium ve Alışveriş Merkezi’nde olmak üzere 7 mağazamız var. Bu mağazalarda Koska ürünlerine ek olarak şekerpareden tulumbaya, şam tatlısından pişmaniyeye, tereyağlı su böreğinden fıstıklı antep baklavasına, 22 çeşit reçelden organik ballara, yüzde 50 indirim uyguladığımız pastalardan, pamuk şeker ve elma şekere kadar pek çok ürün bulunuyor. Aynı zamanda gün içerisinde mağazalarda içinde bulunan fırından devamlı sıcak poğaça ve kutu pastalar çıkıyor ve hafta sonları brunch servisi veriliyor.

Mağaza sayınızı artırmayı düşünüyor musunuz? Yurt dışında da mağaza açmaya yönelik çalışmalarınız var mı?
2012 senesinde yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 4 mağaza açacağız. Mağazacılıkta da ciddi büyüme planlarımız var. Giderek artan bir ivme ile bu alandaki yatırımlarımızı çoğaltacağız.

Yurt dışında daha çok hangi ürünler ilgi görüyor?
Neredeyse tüm dünya genelinde ürünlerimizi pazarlıyoruz. Çok çeşitli kültürlerde pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Değişik ülkelerde çeşitli çalışmalar yaparak bu otantik tadlarımızı tanıtmaya ve severek tüketmelerini sağlıyoruz. Genellikle lokum ürünümüzle giriş yaparak daha sonra helva, tahin, krokan, kozhelva gibi ürünlerimizi beğenilerine sunuyoruz. Bunu yaparken de çok sayıda tattırma aktivitesi yapıyoruz. 

Üretiminin yüzde 20’sini ihraç etti

Koska’nın ihracat hacminden de bahsedebilir misiniz? Yoğunlukla hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?
İhracata her zaman çok önem verdik ve ihracatı geliştirmek için çok çalıştık.  80’li yıllardan bugüne ihracatla ilgili çalışmalarımızı son derece başarılı bir şekilde sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz. 2011 yılında toplam üretimimizin yüzde 20’sini ihraç ettik. Gelecek sene bu oranı yüzde 30’lara çekmeyi hedefliyoruz. İhracatta; Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, eski Doğu Bloğu ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile Uzakdoğu ülkelerini kapsayan dünya genelinde geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz. Satışımızın en büyük payını Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Ancak bize coğrafi yönden yakın, kültürel yönden benzer özellikler gösteren Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’ye ve Türk ürünlerine gösterdikleri ilgi sebebiyle bu bölgede bizim ürünlerimize olan rağbetin giderek arttığını görüyoruz. Koska’ya olan rağbetin sebebi hiç şüphesiz firmamızın 100 yılı aşkın tecrübesi, ürünlerimizin üstün kalitesi ve nitelikli hizmet anlayışımızdan kaynaklanıyor. İhracatın yanı sıra yurt dışında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde ilk mağazamızı açtık. BAE (Dubai), Irak, Tunus ve Libya’dan da mağaza açmak için de teklifler alıyoruz. Bu teklifleri değerlendirip önümüzdeki 5 yıl içerisinde yurt dışındaki mağaza sayımızı 10’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefler neler?
Türk gıda piyasasında güvenilir ve saygın bir yere sahip olan Koska, bilinirlik oranı en yüksek gıda markaları içinde yer alıyor. Bu konumunu sahip olduğu vizyonla önümüzdeki yıllarda da korumak için elimizden geleni yapacağız. Tüm dünya genelinde bilinen bir gıda markası olmak en büyük hedefimiz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri