Moda perakendesinde 5 yılda 3 kat büyüyecek

22 Ağustos 2013 Perşembe

Damat, Tween ve D’S Damat’ı bünyesinde barındıran Orka Holding, uluslararası bağımsız kuruluşların yürüttüğü iki yıl süren operasyonel ve hukuki denetimden başarıyla geçti. Artık iş süreçlerini “sıfır hata” ile yürüten holding, beş yılda 3 kat büyüyerek 750 milyon TL ciroya ulaşmayı planlıyor. Yurt dışında kendi operasyonları ile büyüyen şirket, İngiltere, İspanya, Romanya ve Polonya’dan sonra Rusya’da da şirket kuruyor

moda-perakendesinde-5-yilda-3-kat-buyuyecek

Damat, Tween ve D’S Damat’ın yaratıcısı Orka Holding, “sürdürülebilir küresel başarı” için tüm hazırlık kodlarını tamamladı. Holding, dünyanın önde gelen denetim şirketlerinin 2 yıl süren operasyonel ve hukuki denetimlerinden başarı ile geçti.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 5 yıllık hazırlık süreciyle birlikte toplam 7 yıl süren dönemin, aslında global marka olma yolunda geçirilen akreditasyon süreciyle eş anlamlı olduğunu ifade etti. Orakçıoğlu, “Şirketler kendi ülkelerinin en iyisi olabilir. Ancak kurumsal yetkinliklerin uluslararası bağımsız kuruluşlarca tescili gerekiyor ki global arenada söz sahibi olabilsin, dünya ölçeğinde stratejik ortaklıklar kurabilsin. Biz de kurumsal finansmandan risk disiplinlerine kadar tüm denetimlerinden başarıyla geçtik. 5 milyon dolar kaynak ayırarak geçirdiğimiz bu süreci kurumsal performansımızın ölçümü olarak görüyoruz. Belki 5 milyon dolar ile ülkemize ikinci bir üretim tesisi daha kazandırabilirdik ancak daha da önemli olan katma değere yatırım yapmayı tercih ettik. Çünkü ‘know how’ yatırımlarını, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üretim tesisi yatırımlarının artışında başlıca kaynak olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Denetim süreci ve küresel işbirlikleri ile birlikte stratejik iş planlarının da değiştiğini belirten Orakçıoğlu, “Bir anlamda geçmişte olduğu gibi artık çoban yıldızı ile değil GPRS sistemi ile yönümüzü tayin eder hale geldik. Bilişime yaptığımız yatırımlar sayesinde yönümüzü marka DNA’sına özel yazılımlarla belirliyoruz. Tasarım, tedarik ve lojistik gibi tüm iş süreçlerimiz işgücü insiyatifinden çıkarıldı, ‘sıfır hata’ mantığı ile yürütülüyor” diye konuştu.

Geçen yıl Bahreyn kökenli, New York merkezli yatırım bankası Investcorp ile yapılan stratejik ortaklık ile güçlerine güç kattıklarına da değinen Orakçıoğlu, elde ettikleri know-how gücünün markaların büyümesine de yansıdığını ifade etti. Orka’nın gelecek vizyonunu da revize ettiklerini dile getiren Orakçıoğlu, şunları söyledi: “Yılın ilk yarısı yüzde 20 büyüme elde ettik. 250 milyon TL olan ciromuzun yılsonu 300 milyon TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz. Hedefimiz, 2017 yılında üç kat büyüyerek 750 milyon TL ciroya ulaşmak.”

Yurt dışında kendi operasyonları ile büyüyor
Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar da 1995’te Güney Afrika’da başlayan yurt dışı mağazacılık yolculuğunun bugün 37 ülkede 45 mağaza ve 280 satış noktası ile devam ettiğini vurguladı. Günümüzde global birer markaya dönüşen Damat, Tween ve D’S Damat’ın artık yurt dışında kendi operasyonları ile büyüdüğüne dikkat çeken Arar, “Bayilik sistemi yerine Directly Operated Stores (DOS) sistemi ile yurt dışı faaliyetimizi sürdürme kararı aldık. 2008 yılından bu yana İngiltere, İspanya, Polonya ve Romanya’da kendi şirketlerimiz söz konusu. Kısa bir süre sonra Rusya’daki operasyonumuzu da hayata geçiriyoruz” diye konuştu. Arar, Orka’nın yurt dışında yeni pazar arayışına girerken, istikrarlı büyüme, hukuki altyapı, alım gücü ve genç nüfus gibi kriterleri göz önünde bulundurduğuna da değindi.

Orka Holding’in Damat, Tween ve D’S Damat ile birlikte yurt içinde 171, yurt dışında 45 toplamda 216 mağazası olduğunu belirten Arar, şunları söyledi: “Bu yılsonuna kadar 5’i yurt dışında toplamda 8 mağaza açıyoruz. Yurt dışında Tunus, İspanya, Moskova ve Romanya’da iki adet mağaza açılışımız olacak. Böylece yılsonuna kadar yurt içi ve yurt dışında toplam 224 mağaza sayısına ulaşacağız.”

İtalyanların en çok çalışmak istediği marka
Orka’nın tasarım ve pazarlamadaki kalitesinin artık yurt dışında da büyük ilgi gördüğüne değinen Arar, bu özelliklerinin insan kaynakları arayışında da kendini gösterdiğine işaret etti. Özellikle İtalyanların en çok çalışmak istediği markanın Damat, Tween olduğunu belirten Arar, “Hali hazırda çalışan sayımız bin 890 kişi. 20’ye yakın çok uluslu danışmanımız ve çalışanımız var. Bunların yarısı İtalyan... İtalyanların en çok iş başvurusu yaptığı moda perakendesi markalarına sahibiz” diye konuştu.

“10 yıl genç, 2 beden küçük”
Orka’nın sahip olduğu tasarım gücüyle sektörde fark yarattığına değinen Arar, son iki yıldır dünyada trend olan “less is more” (daha fazla sadelik) trendiyle çarpıcı sadelik yaratarak sektörde çığır açtıklarına dikkat çekti. 180 gram ağırlıktaki sihirli kalıpta ceketleri ile erkeklerin iki beden küçüldüğünü vurgulayan Arar, “İddia ediyoruz, Damat, Tween ve D’S Damat ile erkekler 10 yıl genç, 2 beden küçük görünecek. Vücudu fit olan bir erkek, elbette her markanın ürünüyle fit durur. Ancak Orka’nın markalarıyla, her erkek fit görünecek” şeklinde konuştu.

Dinamo Bükreş’in resmi sponsoru oldu, satışları yüzde 50 arttı
Faaliyet gösterdiği her ülkede sosyal sorumluluk çalışmaları ile yerel değerlerin gelişmesine de katkı sağlamayı hedefleyen Orka Holding, D’S Damat markasıyla Ağustos ayı itibarıyla Romanya’nın dünyaca ünlü futbol kulübü Dinamo Bükreş ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Romanya’nın en bilinen ve en beğenilen erkek giyim markalarından olan D’S Damat, anlaşma kapsamında iki yıllığına Dinamo Bükreş’in resmi giyim sponsoru oldu.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2008 yılından bu yana kendi operasyonları ile faaliyet gösterdikleri Romanya’da ülkenin erkek giyimde en beğenilen moda markası olduklarına değindi. Dinamo Bükreş’in bu beğeniyi daha da artıracağına inandıklarını belirten Orakçıoğlu, “Ülkenin pop-star yarışmasında finalistler, D’S Damat markasıyla ekranlarda yarışıyor. Futbolun dünyada olduğu kadar Romanya’da da pazarlama iletişiminde ne kadar etkili bir faktör olduğunu düşünürsek, Dinamo Bükreş’in marka imajımıza olumlu katkı yapacağına inanıyoruz. Zaten anlaşmanın açıklandığı ilk hafta ülkede satışlarımız yüzde 50 arttı” diye konuştu.

Orakçıoğlu, Romanya’da halen dört D’S Damat ve iki Damat-Tween markaları olduğunu, grubun 7’nci mağazasını ise D’S Damat için Ekim ayında Bükreş’te açacaklarını söyledi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri