Mango, 2012’de bin 700 milyar euro ciro yaptı

15 Nisan 2013 Pazartesi

Mango, geçtiğimiz yılı yaklaşık bin 700 milyar euro’luk ciro ile tamamladı. Şirket, 2011 senesi boyunca cirosunu yüzde 20 oranında artırdı ve Angola, Ekvator Ginesi, Moğolistan ve Zimbabve pazarlarına girdi

mango-2012de-bin-700-milyar-euro-ciro-yapti

Mango, Mango MNG Holding S.L.U. Konsolide edilmiş Şirketler Grubu ve tali şirketler adına, şirket tarafından sahip olunan mağazalara olan KDV hariç Perakende Satışı Hazır Ambalajlama satışına ve franchise mağazalarına olan toptan satışa tekabül eden bin 691 milyar euro’luk ciro ile 2012 mali yılını tamamladı. Bu ciro miktarı 2011 senesi boyunca yüzde 20’lik bir artış olduğunu belirtiyor. Markanın uluslararası pazardaki önemli konumunu göz önünde tutulduğunda cironun yüzde 84’ü yabancı pazarlara, geri kalan yüzde 16’sı ise iç pazara tekabül ediyor.

2012 yılı içerisinde Mango, 17’si İspanya’da ve 180’i yabancı pazarlarda olmak üzere dünya çapında 197 mağaza açtı. Bu yeni mağaza açılışları Mango’nun Avrupa, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ve Asya’nın önemli pazarlarındaki varlığını güçlendirmesini sağladı. Mağazalar zinciri Myanmar ve Pakistan pazarlarında ilk defa girdi.

Mango, grup için ana pazar olarak işlev gören Avrupa’daki genişleme planlarına devam ediyor ve 800 ile 3 bin metrekare arasında yüzölçümüne sahip olan mağazalara dayanan ve grubun bütün ürünlerini içeren yeni “mega mağaza” konseptini hayata geçiriyor. (Mango, H.E. by Mango, Mango Touch, Mango Kids ve Mango Sport&Intimates).

Ankara’da dünyanın en büyük mağazasını açacak
Bu yıl şirket, Münih’te 2 bin 300 metrekarelik yüzölçümüne sahip Avrupa’nın en büyük mağazası ve Ankara’da 3 bin metrekareden büyük yüzölçümüne sahip dünyanın en büyük mağazası dahil olmak üzere İspanya, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, Polonya ve Rusya gibi ülkelerde yukarıda bahsedilen formatta yeni mağazalar açmayı, 2014 yılında da yeni iki koleksiyon piyasaya sürmeyi planlıyor; biri modayı takip eden büyük bedenli insanları ve diğeri ise daha genç kesim olan 14 ile 20 yaş arası insanları hedefliyor.

Mango’nun bir diğer önemli taahhütlerinden biri özellikle Şili ve Peru odaklı Güney Amerika. Bu yıl şirket, Şili’de toplam olarak 32 mağazaya ve Peru’da 24 mağazaya ulaşmak için her iki ülkede Mango, H.E. by Mango ve Mango Touch mağazaları açmayı planlıyor. Ayrıca, bu sene marka büyümekte olan iki pazara, Güney Afrika ve Avustralya, yönelecek. Önümüzdeki 4 sene içerisinde Mango belirtilen pazarların her birinde fazladan 40 mağaza açacak.

Markanın genişleme planları aynı zamanda Orta Doğu, Güneydoğu Asya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerini içeriyor. Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’da Mango, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Endonezya, Malezya, Kuveyt, Katar ve Tayland gibi ülkelerde 20 mağaza açmayı planlarken, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan gibi eski Sovyetler Birliği ülkelerinde 10 mağaza açmayı hedefliyor.

Online satış cirosu 70 milyon euro
2012 yılı boyunca yapılan online satışlarda şirketin cirosu geçtiğimiz yıldaki artışın yüzde 93’üne tekabül eden toplam 70 milyon euro’ydu. Şu anda özellikle Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika olmak üzere 46 ülkede internet üzerinden alışveriş olanağı sağlayan Mango, 2013 yılında Orta Doğu’da online gelişimine girişmeyi ve Asya pazarlarındaki gelişimine devam etmeyi planlıyor.

Bu sene online satışlarındaki büyümeye devam etmeyi ve kendi internet adresi, www.mango.com ve dünya çapındaki en iyi internet sitelerinde online bayilikler açarak cirosunu ikiye katlamayı hedefliyor. 2012 yılında mağaza, o anda müşterilere mevcut olmayan belli ürünleri satın almasına olanak sağlayacak olan tablet cihazlar aracılığıyla mağaza için satış hizmetini devreye soktu. Bu özgün hizmetin ana hedefi müşteriler için alışveriş sürecini basitleştirmek ve bütün Mango, H.E. by Mango ve Mango Touch koleksiyonlarına erişimini sağlamak.

H.E. by Mango, toplam 500 perakende satış noktasına ulaşacak
H.E. by Mango erkek giyim serisinin şu anda 100’den fazla perakende satış noktaları bulunuyor. 2013 yılında marka, Almanya, Fransa, Hollanda, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde olduğu gibi Orta Doğu, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika gibi bölgelerde yaklaşık olarak 80 perakende satış noktası açmayı planlıyor. Önümüzdeki birkaç sene içerisinde H.E. by Mango markası toplam 500 perakende satış noktasına ulaşmayı ve şirketin toplam cirosunun yüzde 10’unu buradan karşılamayı hedefliyor.

Mango’nun şu anda dünya çapında 12 bin çalışanı ve 107 ülkede 2 bin 600’den fazla perakende satış noktası bulunuyor. 2013 yılında marka, Angola, Ekvator Ginesi, Moğolistan ve Zimbabve pazarlarına girerek varlığını 111 ülkede devam ettirmeyi ve İspanya’nın en geniş uluslararası ağına sahip moda markası olmayı gözetiyor.

Grup için 2013 senesinde yeni mağaza açılımları, mağaza yenilemeleri, lojistik sistemleri ve bilişim teknolojileri sistemleri için yapılacak olan yatırımların 256 milyon euro olacağı tahmin ediliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri