Marketlerin raflarında “siyah” dönemi

18 Mart 2013 Pazartesi

Şampuan, bira, ev parfümleri, kremler… Market raflarında siyah ambalajlı ürün sayısı oldukça artmış durumda. Markalar, özellikle de premium ürünleri için siyah paketleri tercih etmeye başladı

marketlerin-raflarinda-siyah-donemi

Siyah, tüketici elektroniğinde uzun yıllar boyunca paketleme standardı olarak kabul edilirken; gıda dahil birçok ürün için tabu olarak değerlendirildi. Hatta siyah, paket rengi seçenekleri arasına bile alınmadı. Daha sonraları, özellikle de 1980’lerden itibaren, siyah paketler lüks ürünler için kullanılmaya başladı. Bu akım daha sonraki senelerde yavaşladı. Bugün ise siyah yine gündemde. Bazıları, siyahın ürünü “ağırlaştırdığını” düşünse de, yapılan araştırmalar, rafta diğer ürünler arasında ilk dikkat çeken rengin siyah olduğunu ortaya koyuyor.

The Wall Street Journal’a açıklamada bulunan birçok ürün yöneticisi, siyah paketlemede gerçek anlamda bir patlama olduğunu kabul ediyor. Sektör uzmanlarına göre markaların siyahı tercih etmeye başlamaları, çok uzun zamandır kötü giden küresel ekonomi sonucunda, tüketicilerin ucuz ürünlere yönelmesinin bir sonucu: Markalar,  paketleri siyahlaştırarak, ürünü daha “değerli” göstermeyi amaçlıyorlar.

WSJ’ye konuşan Anheuser-Busch İnovasyon Başkan Yardımcısı Pat McGauley de, insanların, pahalı olmadıkça, premium ürünleri tercih ettiklerini söylüyor. Pazar araştırma şirketi Mintel’in rakamlarına göre, 2012 yılında 40 binin üzerinde yeni ürün piyasaya çıktı. 2002 yılında ise piyasaya çıkan yeni ürün sayısı 26 bin civarındaydı. Bu kadar çok yeni ürünün olduğu bir pazarda, paketlemenin de çok daha etkili olması gerekiyor. Siyah ise, hem ürünün farklılaşması, hem de daha “lüks” görünmesi açısından etkin bir rol üstleniyor.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri