McDonald's bir Avrupa ülkesinden çekiliyor

12 Temmuz 2013 Cuma

McDonald's ülkede yaşanan ekonomik krizi öne sürerek İzlanda pazarından çıkma kararı aldı

mcdonalds-bir-avrupa-ulkesinden-cekiliyor

Fast food devi McDonald's İzlanda'da yaşanan ekonomik krizin firmanın ülkedeki karlılığı etkilediğini öne sürerek pazardan çekilme kararı aldıklarını açıkladı. İzlanda'da bulunan 3 restoranını da kapatmayı ver daha açma planları olmadığını belirten fast food devi,  kararda işin ekonomik boyutunun yanı sıra, 300 bin nüfusu ile izole hayat süren bir ulusa ait operasyonel sistemin farklılığının da önemli rol oynadığını ifade etti.

İlk kez 1993 yılında İzlanda pazarına giren McDonalds'ın İzlanda şubelerinin sahibi Jon Gardar Ogmundsson, kararı almanın kolay olmadığını belirterek şöyle dedi: "Restoranlarımızda servis ettiğimiz ürünler Almanya'dan geliyor. Tahmin edileceği gibi bu durum da fiyatların normalin iki katına kadar çıkmasına sebep oluyor. Bir kilo soğan kalkasını başka ülkeden ithal ederken kar etmek mümkün değil. Zaten bu kadar çok iş yapıp böyle az kar eden bir başka şube bulamazsınız."

Ogmundsson, kapatılan McDonald's şubelerinin yerine daha çok kar ettirecek ucuz İzlanda yiyecekleri satmayı planladığını da sözlerine ekledi. İzlanda'da bankaların çökmesinin ardından yaşanan küresel borç krizi ülkeye zora sokmuş ve 10 milyar dolarlık uluslararası yardıma bağımlı hale getirmişti.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri