Metropol Hipermarketleri Yönetim Kurulu üyesi Merih Aydınlı

12 Kasım 2007 Pazartesi

Çorum'un en büyük alışveriş merkezleri zinciri Metropol, Karadeniz Bölgesinde hep ilkleri uygulamış bir kurum. Metropol'ün Yönetim Kurulu üyesi Merih Aydınlı, "Bize göre, bir yöreyi en iyi anlayan, o yörenin içinden çıkanlardır. Biz de Çorumluları en iyi anlayanın kendimiz olduğunu düşünüyoruz. Müşteri belki her yerde müşteri ama geleneksel yapınızdan kaynaklanan bir hitap etme şekliniz de vardır. Bu da bize farklılığımızı kazandıran en önemli etkendir" diyor

metropol-hipermarketleri-yonetim-kurulu-uyesi-merih-aydinli

Leblebi diyarının lider zinciri Metropol Alışveriş Merkezleri zinciri nasıl ortaya çıktı?
1993'ün Kasım ayında, merkez mağazamızla market işine başladık. Zamanla, Çorum halkına verdiğimiz hizmetlerle ve Çorum halkının da bize verdiği değerle, aramızda bir sevgi ve güven ortamı oluştu. Daha da büyüyerek, 2000 yılında, ikinci mağazamız olan Buharevler mağazamızı açtık. Ardından da Mimar Sinan ve Bahçelievler mağazalarımızı açtık. Yaklaşık 11 senedir Çorum halkına hizmet vermekteyiz. Bu büyüme sonucunda, 2004 yılında dört mağazamızdaki alışveriş potansiyeliyle, kazandığımız güven ve deneyimle, 2004 yılında MB mağazımızı açtık.

MB'nin diğer mağazalarınızdan farklı mı? MB'nin anlamı nedir?
MB, Metropol Bahar anlamında. Bahar Alışveriş Merkezleri'yle bizim bir ortaklığımız vardı önceden; ama şu an tamamen bize ait. O mağazamız da Çorum halkına bir senedir hizmet veriyor. Diğer dört mağazamızdan farkı, eğlence alanına sahip olması. Bowling salonumuz, beş tane sinema salonumuz, kafeterya ve kafemiz, çocuk oyun alanımız var. MB mağazamızla, 6 bin 500 metrekarelik, kapalı bir alanda hizmet vermekteyiz. 500 araç kapasiteli bir otopark alanımız var. MB mağazamızın en önemli özelliklerinden biri; Karadeniz Bölgesi'ndeki tek bowling salonuna sahip olması. Sırf bu yüzden, çevre illeden oraya gelenler oluyor.

Şu anki durumunuzdan bahsedebilir misiniz? Çalışan sayınız, toplam satış alanınız...
Beş mağazamızda 250 personelimiz var çalışan. En küçük mağazamız 600 metrekare, onun üstündekiler bin 100, bin 300, 2 bin ve 6 bin 500 metrekare. Bizim en büyük özelliklerimizden biri de; bütün ortaklarımızın ve yatırımcılarımızın Çorumlu olması ve biz bütün yatırımlarımızı Çoruma yapıyoruz. Müşterilerimiz de biraz da bunu bildiği için bizi tercih ediyor. Ayrıca, Metropol, 1993 yılında Karadeniz Bölgesi'nde barkod sistemini, yazar kasa ve otomatik kapı sistemini ilk kez kullanan firma. Karadeniz Bölgesi'nde ilklere imza atan başlıca firmalardan biriyiz.

Çorumda bu kadar büyük marketler zinciri olmak nasıl bir duygu?
Bu gerçekten gurur verici bir şey. Devamlı halkla içiçe olduğumuz için, insanlar bizi benimsedi ve sonsuz desteklerini görüyoruz. Bize göre, bir yöreyi en iyi anlayan, o yörenin içinden çıkanlardır. Biz de Çorumluları en iyi anlayanın kendimiz olduğunu düşünüyoruz. Müşteri belki her yerde müşteri ama geleneksel yapınızdan kaynaklanan bir hitap etme şekliniz de vardır. Bu da bize farklılığımızı kazandıran en önemli etkendir.

Hiç bölgesel olmayı düşündünüz mü?
Biz şu anda bütün Çorumu kapsamış durumdayız. Bundan sonraki yatırımlarımızsa dışarıya açılmaya yönelik olacaktır; ancak şu an için kurumsallaşmamızı tamamlamak ilk hedefimiz.

Kurumsallaşmanızı tamamlamak derken neyi kastediyorsunuz?
Biz şu anda yönetimsel açıdan kurumsallaşmamızı tamamlamış durumdayız. Kurumlar arasındaki iletişimi de teknolojik açıdan desteklemek için; önceden uyguladığımız yazılım ve donanımlarla geliştirmek anlamında, sürekli bir çalışma içerisindeyiz. 2001 yılında bu anlamda kendimize has bir yazılım geliştirdik. Bu yazılımın amacı; kurumun yapısını ve işleyişini takip etmek. Ayrıca biz market bilgi işlemi ile ilgili tüm altyapıya sahibiz. Biz, Türkiyedeki büyük marketlerin yakalamış olduğu teknolojiyi, Çorum'a getirmek ve uygulamak istiyoruz ve bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu teknolojinin bir çok uygulamasına da sahibiz. Örneğin; online iletişim, merkez-mağaza ilişkilerinin dizaynı gibi. Bizim için asıl önemli olan verdiğimiz hizmetin kalitesini ve bize geri dönüşlerini ölçmek anlamındaki uygulamalara ağırlık vermemiz. Biz artık kabımıza sığamıyoruz. Bu işi gerçekten profesyonel manada yapan, gerçekten en büyüklerle yapan ve çok kurumsal bir yapısı olan bir firma ile devam etme yönünde görüşmelerimiz var.
Altyapı çalışmalarınızdan sonra Çorum dışına açılma planlarınız var sanırım?
Tabii ki. Aslında bizde bu düşünce uzun zamandan beri var; ama piyasa koşulları, halkın satın alma gücünün azalması, bizim bu düşünceyi faaliyete geçirmemize engel oldu. Fakat ileriki yıllarda bunu kesinlikle gerçekleştireceğiz. Ancak yakın zaman için kesinleşmiş bir planımız yok.

Kredi kartına taksit uyguluyor musunuz ?
Kredi kartına sadece beyaz eşya satımında taksit uyguluyoruz. Gıda da böyle bir uygulamamız yok ve düşünmüyoruz. Zaten bu durum ilk başta çok cazip gözükse de, sonraki dönemde kredi kartı limitinin dolması ve ödenecek borcun artması, müşteriyi alışverişten soğutuyor. Bu da doğal olarak bizim için dezavantaj. Rakiplerimizden bunu yapanlar var fakat Çorum'da buna fazla bir rağbet olmadı.

Müşteri sadakatini sağlama konusunda başka çalışmalarınız var mı?
Bugünlerde teknik yatırımlarla ilgili, bazı büyük firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmelerimizdeki asıl amaç, müşteri kartıyla ilgili yaptığımız çalışmalardır. Müşterilerimiz için birebir kart uygulaması yapacağız. Yıldızlı ürünler, hediyeler ve değişik kampanyalar uygulayacağız. Çorum'da şu ana kadar hiç uygulanmamış indirim ve promosyonlar uygulamayı düşünüyoruz.

Private label ürün satıyor musunuz?
Kağıt grubumuz, bakliyat grubumuz ve şeker grubumuz var. Satışları da oldukça iyi diğer ürünlerden daha fazla satıyorlar. Fason olarak üretiliyor ürünlerimiz. Kendi ürünlerimizi üretirken, kaliteye çok dikkat ediyoruz. Müşteriye bizim adımızla sunulan bu ürünlerin, müşteri tarafından kalitesinin bilinerek ve beğenilerek alınması bizim için son derece önemli.

Tedarikçilerinizi seçme konusunda kriterleriniz var mı?
Bize mal verecek kişinin veya kurumun öncelikle bizim şartlarımızı kabul etmesi gerekiyor. Yani, ürünlerin zamanında teslimi, yaptığımız promosyonlara destek verilmesi gibi. Bu bir ortaklık ve bizimle ortak hareket etmesi gerekir. Tedarikçilerimizi seçerken çok seçiciyizdir. Mesela, bir ürünün her çeşidini almamız mümkün olmadığından; belirli bir yapıda çeşidi bulundurmamız gerekiyor. Bu çeşidi sağlamak için de, kriterlerimize uygun ürünleri kabul ediyoruz sadece.

Personel eğitimi konusunda bir çalışmanız oldu mu bugüne kadar?
Mart ayında eğitimlerimiz olacak. 11 yıldan beri eğitimlerimiz oldu, devamlı da oluyor; fakat artık daha profesyonel bir yardım almayı planlıyoruz. Bunu şimdilik kendi kurumumuz içinde halletmekten yanayız. Bizde önemli olan müşteri memnuniyetidir. Yani müşterinin, girişinden çıkışına kadar duyduğu memnuniyet bizim için herşeyden önemli. Biz, müşteri memnuniyetini ölçülebilir duruma getirmek için, teknolojiden yararlanmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili anket çalışmalarımız, birtakım promosyon uygulamalarımız var. Müşteriyi sadece maddi olarak bir kazanç kapısı gibi değil de; iyi hizmet sağlayıp, onların psikolojilerine de hitap ederek, memnun etmeye ve devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri