Müşteriler artık sebzeleri reyonundan koparacak

30 Mart 2016 Çarşamba

Almanya’da müşterilerin taze ve sağlıklı sebzeleri market reyonlarındaki tarladan almasını sağlayan sistem yaygınlaşıyor

musteriler-artik-sebzeleri-reyonundan-koparacak

Almanya’da INFARM firması, pilot bölge olarak seçtiği Berlin’de, topraksız tarım sistemlerini süpermarketler de uygulamaya başladı. Dikey ve topraksız tarım yöntemi yerden, sudan ve kimyasallardan tasarruf sağlıyor. Topraksız tarlayı Berlin’deki bir markete yerleştiren firma, müşterilerin dünyanın en taze ve sağlıklı sebzelerini satın almasını hedefliyor.


INFARM firmasının üretmiş olduğu “Krauter-garten” adlı teknoloji, suni ışıklandırma ile çalışıyor ve güneşe ihtiyaç duymadığı için iç mekânlara da kurulabiliyor. Sebzelerin bütün ihtiyaçları ve gelişimi mikro sensörler ile kontrol edildiği için yüzde 70 daha az gübre ve yüzde 90 daha az su kullanılarak yetiştirilebiliyor. Zararlı böcek tehlikesi olmadığı gibi sebzelerde kimyevi ilaç ve kullanılmasına gerek kalmıyor.


Marketlere kurulması hedeflen bu sistemin normal bir standdan daha az yer kaplaması, taşıma maliyetinin ortadan kalkmasıyla daha ekonomik olması planlanıyor. Ayrıca ihtiyacı olan mineralleri alan, dış dünya ile temas etmeden yetişebilen sebzelerin daha yoğun bir tadı ve aroması olduğu söyleniyor.


Marketlerde yaygınlaştırılması hedeflenen sistemlerin ilerleyen dönemlerde restoranlarda, hastanelerde, otellerde, süpermarketlerde ve evlerde de kullanılması hedefleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri