"Ramadan in İstanbul" Shopping Fest'e rakip

06 Ağustos 2012 Pazartesi

Orta Doğulu turistleri çekmeyi hedefleyen "Ramadan in İstanbul" kampanyası rekora koşuyor. İstanbul Shopping Fest'in rakibi olan kampanya sayesinde Arap turist sayısı yüzde 33 arttı. Bu yıl 900 bin kişinin ramazanını İstanbul'da geçirmesi bekleniyor

ramadan-in-istanbul-shopping-feste-rakip

Kamu ve özel sektörün bu yıl birlikte bir ilki gerçekleştirdikleri "Ramadan in İstanbul" kampanyası rekora koşuyor. "İstanbul'da ramazan bir başka güzel" sloganıyla yola çıkılan kampanya kapsamında adeta şehre turist yağıyor. Geçen yıl ramazan ayında İstanbul'a gelen turist sayısı yaklaşık 700 bin kişi iken, bu yıl bu sayının 900 bine yakın çıkması bekleniyor. Bu rakamlarla Ramadan in İstanbul, Haziran ayında yapılan ve üç hafta süren Shopping Fest'in en büyük rakibi oldu. Çünkü Shopping Fest kapsamında İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 28 artışla 939 bine çıkmıştı.

Amacı İstanbul'un tanıtımını sağlayıp, turist sayısını artırmak olan kampanya 20 Temmuz'da başladı. Üzerinden henüz 15 gün geçmesine rağmen başarılı olduğunu söylemek mümkün. İstanbul'a yolcu taşıyan uçaklar tam kapasiteye ulaşırken, AVM'ler ile otellerin doluluk oranları önemli oranda arttı. Özellikle Arap ülkelerden gelen turist sayısındaki artış dikkat çekiyor. Arap turist sayısında yüzde 33'lük bir artış söz konusu... Şimdiden geçen yılın aynı dönemine göre toplam turist sayısında 200 binden fazla artış yaşandı. 

Araplar AVM'leri doldurdu
Kampanya kapsamında alışveriş merkezleri hafta içi 23.00'e, hafta sonu ise 24.00'e kadar açık. Bu da ramazanda oruç tutanların iftardan sonra alışverişini rahatça yapması anlamına geliyor. Birleşik Markalar Derneği Başkanı Yılmaz Yılmaz, kampanyanın ciroları artırdığını belirterek "Şu an mağazalardaki alışverişin önemli bir kısmını İranlı ve Arap turistler yapıyor" dedi.

Neler yapılıyor?
Sultanahmet, Feshane, Beyazıt başta olmak üzere İstanbul'un önemli turistik lokasyonlarında bir dizi etkinlik yapılıyor.
Tasavvuf ve Türk sanat müziği sanatçıları konserler veriyor. Şiir dinletileri, mehteran konseri gibi pek çok farklı organizasyon düzenleniyor.
Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen turistler için tarihi yarımadada yer alan camiler gece geç saatlere kadar açık tutuluyor.
İstanbul Senfoni Orkestrası, Caddebostan sahilinde özel bir konser veriyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Senfoni Orkestrası İstanbul'da 4 büyük konser düzenliyor. "Ramazan'da Caz" başlığı altındaki 4 büyük caz konseri, Topkapı Sarayı'nın da bulunduğu mekânlarda gerçekleştirilecek
AVM'ler gece yarısına kadar açık tutulacak.
İstanbul Arkeoloji Müzesi de 3 gece saat 24.00’e kadar ziyarete açık tutuluyor.

Kaynak: Sinan Özedincik / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri