Perakende bayram etti

21 Ekim 2013 Pazartesi

9 günlük bayram tatili perakendeye yaradı. Gıdadan hazır giyime, elektronikten ev ürünlerine kadar birçok sektör bayram ikramiyesini cebe attı. Bayramın ek kazancı toplam 3 milyar doları buldu

perakende-bayram-etti

9 günlük bayram tatili, perakende cirosunu uçurdu. Aylık cirosu ortalama 15 milyar dolar olan sektör, yaklaşık 3 milyar dolarlık bayram ikramiyesini kasasına koydu. Arife gününden itibaren yoğun ziyaretçi çeken AVM'ler, bayramın son iki gününde dolup taştı. İstinye Park Genel Müdürü Tolga Engin, 5 bin 500 araç kapasiteli otoparklarının bayramın üçüncü gününde dolduğunu söyledi. Geçen yıla göre bu ay ziyaretçi sayısında yüzde 15, ciroda ise yüzde 35'lik artış beklediklerini kaydeden Engin, “İlk iki gün akraba ziyaretlerini bitiren tüketiciler yağmurlu hava nedeniyle AVM'lere geldi. Bu yıl bayram iyi geçti” dedi.

Ürün çeşitleri arttı
Uygun fiyat politikasıyla orta sınıftan yoğun ilgi gören LC Waikiki'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de, bayrama iyi hazırlandıklarını söyledi. Ürün çeşidi ve temini gibi konularda öne çıktıklarını belirten Küçük, “Havanın serinlemesi, yeni sezonunun açılması ve uzun bayram nedeniyle bu ay ciromuzun yüzde 35'e yakın artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kampanyalı gıda satışı artırdı
Biçen Marketleri'nin sahibi İhsan Biçen de, bir haftada cirolarının yüzde 16 arttığını söyledi. Arife gününden başlayarak 350 bini aşkın müşteriye cep telefonu mesajı ve kataloglarla ulaştıklarını belirten Biçen, “Bu dönemde en fazla tüketilen patates, soğan ve pirinci neredeyse geliş fiyatına sattık. Bunların çekim gücü oluşturmasını amaçladık. Öyle de oldu" diye konuştu. Türkiye'deki AVM'lerin bayramın ilk günü öğleden sonra açılması da ziyaretçi trafiğini artırdı. Elektronikten ev ürünlerine kadar her kategoride yüksek cirolar elde edildi.

Ciro Anadolu’da yüksek
Özelikle Anadolu'da sosyalleşme merkezi haline gelen AVM'ler, bayram tatillerinde İstanbul ve Ankara'dakilerden daha fazla ciro yapıyor. Büyük şehirlerde AVM'lerin en yoğun ziyaretçi çektiği dönemlerin başında ise okulların açılması ve bayram tatilleri geliyor. Türkiye genelinde havanın serinlemeye başlaması da AVM yönetimleri için olumlu bir gelişme. Çünkü tüketiciler kötü hava koşullarında AVM'lere gidiyor.

Tahmin yüzde 18’lik büyüme
Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, AVM cirolarının eylülde bir önceki aya göre yüzde 18 arttığını söyledi. Belgü, “Ekim de bayram dolayısıyla iyi geçti. Büyümenin yüzde 18'den az olacağını tahmin etmiyorum” dedi.

Kaynak: Sabah / Özge YavuzGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri