Perakende cirosu rekor kırdı!

09 Ekim 2017 Pazartesi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl yüzde 1,1 oranında düşen ciro endeksi, bu yıl Kurban Bayramı’nın etkisiyle 2016’ya göre yüzde 32,4’lük artış kaydetti

perakende-cirosu-rekor-kirdi

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, 2017 Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 32,4 artış kaydederek 245 puana ulaştı.


Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi nedeniyle ciro endeksinde yüzde 1,1 oranında düşüş yaşanmıştı. Bu yıl Kurban Bayramı’nın ağustos ayına denk gelmesi ise ciro endeksinde yükselişin önünü açtı. Ciro endeksinde bir önceki aya göre ise yüzde 9,9 artış gözlemlendi.

 

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar, Ağustos 2017’de İstanbul’da 1026 TL, Anadolu’da 875 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 935 TL oldu.

 

Ayakkabı kategorisinde rekor yükseliş gerçekleşti

Ağustos ayında, yılın aynı dönemine göre kategoriler bazında en yüksek ciro artışı, enflasyondan arındırılmadan önceli haliyle yüzde 40,6 ile ayakkabı kategorisinde yaşandı. 

AVM’lerdeki teknoloji kategori ciroları yüzde 38,8, giyim kategori ciroları yüzde 36, yiyecek-içecek kategori ciroları yüzde 23,6 ve diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 30 artış gösterdi. En düşük ciro artışı ise yüzde 7,5 ile hipermarket kategorisinde oldu.

 

Ziyaret sayısı endeksinde artış var

 Ağustos 2017’de bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 6’lık bir artış yaşandığı gözlemlendi. AVM Endeksi Ağustos 2017 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü: “Ülkemizi derinden sarsan kalkışmanın etkileri, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında hissedilmeye devam etti. Bu durum, ülkemizi yalnızca siyasi ve duygusal olarak etkilemekle kalmadı ve ekonomik anlamda da dalgalanmalara yol açtı. Ciro endeksine de yansıyan bu durum yüzde 1,1 düşüşe yol açmıştı. Bu nedenle ciro endeksinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 32,4 artış göstermesi elbette hem AVM’ler hem de perakendeciler için sevindirici bir gelişme. Bu yükselişin birçok sebebi var. Bu yıl hem Kurban Bayramı’nın ağustos ayında kutlanması, hem de yaz sonuna yaklaşılması dolayısıyla markaların yaptığı indirimler, halkımızın AVM ziyaretlerini ve alışverişlerinde artış yaşanmasını sağladı. Diğer yandan eğitim döneminin yaklaşmasıyla ailelerin çocukları için yapmaya başladığı hazırlıklar da ciro endeksini olumlu yönde etkiledi. Bu durumun eylül ayı içinde de devam edeceğini umut ediyoruz.” dedi. 


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri