Perakende sektörü dönüşümü başlatıyor

11 Nisan 2013 Perşembe

Başarılarını uluslararası boyutlara taşıyan yerel zincirler, TPF tarafından düzenlenen YZB’de “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” sloganı ile global alandaki başarılarını zirveye taşıyor. Pek çok önemli isim organizasyona katılacak ve TPF ile ortak işbirliği görüşmelerinde bulunacak

perakende-sektoru-donusumu-baslatiyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 17-18 Nisan günleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” sloganı ile düzenlenecek. İnsan, marka ve teknoloji atılımlarının perakendeyi geleceğe taşıyacağına vurgu yapacak YZB organizasyonu, bu yıl da fuar ve konferans olmak üzere iki bölümden oluşacak ve konusunda uzman çok sayıda konuşmacıyı ağırlayacak.

“Sektörün büyüklüğü 415 milyar dolar olacak”
Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, TPF Başkanı Selamet Aygün, perakende sektörünün geleceğinin dönüşümü başlatmak ile mümkün olacağına dikkat çekti. Aygün, perakende sektörüne can veren yerel zincirlerin öneminin gün geçtikçe arttığını vurguladı. Perakende sektörünün 3,8 milyon kişilik istihdama, 365 bin mağazaya ve 280 milyar dolar ciroya ulaştığını ifade eden Aygün, yıllık ortalama yüzde 20 büyüme oranı, 15 milyar TL ciro ve yüzde 30’u aşan pazar payı ile Türkiye’nin en büyük organize aktörü olarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktan dolayı gurur duyduklarını belirtti.

Aygün, ”2011 yılında 302 milyar dolar olan Türkiye perakende sektörü büyüklüğünün, 2012 sonunda 313 milyar olmasını bekliyoruz. Bu rakamın 2015 yılında 421 milyar dolara ulaşmasının mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

Günümüzün ekonomik gündemi ve rekabet koşullarında gerçekleşen ve yerel zincirleri yakından etkileyen düzenlemeler hakkında da detaylı bilgi veren Aygün, perakende yasası ile ilgili düzenlemelerin tamamen arkasında olduklarını belirtti. Tüketiciler, üreticiler ve hükümetten yerel zincirlere sahip çıkmalarını isteyen Aygün, üreticilerin, ürünlerini daha geniş kitlelere “raf, kota sınırlamaları olmadan” rahatça ulaştırabilmesi, tüketicilerin daha geniş bir ürün gamına, daha ekonomik ve daha kolay ulaşabilir şartlarda sahip olabilmesi, hükümetin istihdamın artması, üreticilerin ve dolayısıyla Türkiye ekonomisinin kazanması adına yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Yerel perakende Avrupa’ya taşınacak
Bu yıl beşincisi düzenlenecek YZB’de Avrupa'nın en büyük Ortak Satın Alma Birliği (EMD) Başkanı Philippe Gruyters’ın da yer alacağını söyleyen Aygün, “Birlik ile sıcak temas halindeyiz, Avusturya, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya ve Hollanda’dan sonra Türkiye perakendecileri olarak EMD’nin sağladığı avantajları göstermek üzere üyelerimiz ile paylaşacağız” dedi. EMD’nin 140 milyar euro’luk bir pazara hakim olduğunu belirten Aygün,  bu sürecin perakende sektörünü geleceğe taşımak için çok önemli olduğunu ifade etti.

İş hayatında kadının yeri masaya yatırılacak
Bu yılki YZB’de iş hayatında kadın ve erkek eşitliğine yönelik panelin de yer alacağını belirten Aygün, “Türkiye’de erkeklerin işgücüne katılımı yüzde 71 oranında. Kadın ve erkeğin eşit fırsatlara sahip olması, özellikle perakende sektöründe kadın çalışan sayısının arttırılması, gelecek 10 yıllarda sektörümüzü değişen dünya düzeni içerisinde ayakta tutabilmek için büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TBMM Başkan Vekili Meral Akşener ve Unilever Satış Direktörü Neslihan Nigiz Ulak “’iş’te eşitlik-‘iş’te kadın” panelinde konuşmacı olarak yer alacak. Panel ile kadın ve erkek birlikte başarılacak bu dönüşümü YZB’de başlatacağız” dedi.

Fütürist Anne Lise Kjaer yerel zincirler için geliyor
Aralarında Ikea, Johnson & Johnson, Masterfoods, Sony ve Toyota gibi dünyanın önde gelen markaların da bulunduğu onlarca şirkete danışmanlık veren Kjaer’in YZB’de ana konuşmacı olarak perakendecilerle deneyimlerini paylaşacağını söyleyen Aygün, geleceğin perakendesine dair önemli ipuçlarının bu konferansta verileceğini belirtti.

Aygün, “Bu büyük organizasyonda iki gün boyunca bizlerle birlikte olacak, Bizerba Global Perakende Direktörü Claudia Reinartz, Denizbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ülkü Arıboğan, Ülker Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Brigihtwell Holding Başkanı Alphan Manas, Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel, LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük, Rixos Otelleri Başkanı Fettah Tamince ve Bersay İletişim Grubu Onursal Başkanı Ali Saydam’a sektörümüzü elbirliğiyle güçlendirmek ve geleceğe taşımak dileğiyle teşekkür ediyorum” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri