PLAT bu sene birlikten kuvvet doğuracak

20 Ekim 2016 Perşembe

Türkiye perakende sektöründe boy gösteren lider firmaları PrivateLabel Zirvesi’yle bir araya getiren Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT – PrivateLabel Asoocation of Turkey) bu seneki zirveye “Birlikte Daha Güçlü”yüz parolasıyla hazırlanıyor. Sektörün yaşadığı sorunları çözmekten PrivateLabel ürünler hakkında tüketiciyi bilinçlendirmeye kadar birçok alanda mücadele eden dernek, kendilerine özel damgayla ürünleri de güvence altına alıyor. PLAT Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, dernek ve organizasyonla ilgili olarak tüm bilinmeyenleri Perakende.org için anlattı

plat-bu-sene-birlikten-kuvvet-doguracak

Onur Kaya

Sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiren önemli organizasyonlardan olan PrivateLabel Zirvesi’nin amaç ve hedeflerinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz PrivateLabel Zirvesi için her yıl yeni bir tema kullanarak derneğimizin dinamik yapısı içerisinde günün getirileri ve sektörün dile getirilmesi gereken konuları ele alıyoruz. Geçen yıl dernek üyelerini ve PrivateLabel sektöründeki paydaşlarımızı bir araya getirmeyi, birlikte bir platformda yer aldığımızı Türkiye ve çeşitli ülkelerde yapılan çalışmalar ile duyurduk. Bu yıl ise, birlikten kuvvet doğar mantığı ile “Birlikte Daha Güçlü” teması ile yola çıktık zirveyi programlarken.


Yapılan bu zirvede sektörün hangi sorunlarını çözmeyi hedefliyorsunuz?
PrivateLabel Zirvesi 2016, az öncede bahsettiğim üzere “Birlikte Daha Güçlü” teması altında; üretici, sağlayıcı, nakliyeci, ürettirici gibi tüm bileşenlerin arasındaki tedarik zincir yönetimi ve tüm operasyonlarda yapılabilecek optimizasyon konularını ele almayı hedefliyoruz. Geçen yıla nazaran davetlilerin katılımını da arttırmayı hedefleyerek programı hazırladık diyebilirim.


PrivateLabel ürünlerinin markalara karşı yaşadığı en büyük olumsuzluk nedir?
Pek çok sorun olmasına rağmen, en büyük sorunun tüketicinin algısının PrivateLabel ürünlere ucuz ürün veya kalitesiz ürün yönünde olması. Gün ve gün pazar payının artması ve tüketicilere yönelik yaptığımız çalışmalar ile aslında en büyük sorunumuzun çözülmeye başladığını söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, sektör paydaşlarının arasındaki yapılması gereken optimizasyon. Bu konuyu çok anlatmak yerine sizleri zirveye davet etmek isterim. Gün boyu ele alınacak konuların başında gelenlerden biri “Optimizasyon.” olacak.


Tüketici nazarındaki güven algısını kırmak için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?
Öncelikle tüketicinin bu konuya bakış açısını öğrenmek amacı ile sokağa çıktık ve alışveriş yapan kişilere “Özel Markalı Ürün’ yani PrivateLabel Ürün nedir biliyor musunuz?” diye sorduk ancak aldığımız cevapları oranlarsak, bilen kişi sayısı ancak yüzde 5 dolaylarında kaldı. Akabinde konuyu yönetim kurulu ve bazı ilgililer ile ele aldığımızda, PrivateLabel sektörünün tanıtılması ve güven kazanması adına birkaç proje geliştirdik. Bunların en başında gelen ise dernek üyelerimizin ürünlerine “PLAT Güvencesi Altındadır” ibaresini eklemek. Tabi bu sadece bir görselin ürün üzerine yerleştirilmesi ile ibaret kalmayacak. Görüşme halinde olduğumuz çeşitli kalite kuruluşlarının üretim, sevkiyat vb. konularda üye firmalarımızı kalite kontrol denetlemelerine müteakip “PLAT Güvencesi Altındadır” ibaresini eklemeyi hedefliyoruz. Bu tüketici nezrinde hem farkındalık hem de güven yaratacaktır.


Bu pazar sizce neden gelişmeli?
PrivateLabel sektöründeki yegane amaç tüketiciye yüklenen gereksiz maliyetleri minimize etmek ya da tamamen ortadan kaldırmak. Bu yüzden açık yüreklilikle söyleyebilirim ki üreticilerin veya satış kanallarının yüksek oranlarda kar hedeflemediğimiz bir sektör PrivateLabel. Bu yüzden sektörün gelişmesi için en önemli neden tüketiciye ürünleri değerinden fazla para yerine kaliteyi gerçek fiyatı ile sunabilmek.


Avrupa’yla kıyaslandığımızda PrivateLabel ürünler konusunda epey gerideyiz bildiğim kadarıyla. Aradaki farkı kapatmak ve yol almak için neler yapılmalı?
Yönetime seçildikten sonra ilk olarak yaptığımız, sektörün dünyada ne durumda olduğunu analiz etmekti. Bunun için Dünya Özel Markalı Ürünler Derneği ile iletişim kurarak dernek başkanı Brian SHAROFF ile görüşmeler sağladık. Baktığımızda Aldi ile başlayan bu sektörün nereden geldiğini ve neler hedeflendiği konusunda incelemelerimiz oldu. Nielsen Araştırma Şirketi ile kurduğumuz bağ ile de sektörü yakından incelemekteyiz. Neler yapılacağı konusunda ise sizi daha öncede dediğim gibi PrivateLabel Zirvesine bekliyoruz.


PrivateLabel’ın Türkiye ve dünyadaki en önemli temsilcileri kimler?
Türkiye’de artık sadece BİM, A101 ve ŞOK gibi indirim marketlerinin yanı sıra yerel marketler de rol almaya başladı ve teşviklerimiz ile bu sayının artmasını da bekliyoruz. Dünya’da ise Walmart, Aldi, Lidl gibi zincirlerin en önemli temsilcileri olduğunu söyleyebilirim.


Önümüzdeki süreçte perakende pazarı nasıl bir şekil alacak? Öngörüleriniz ve buna dayanarak temsilcilere önerileriniz neler olabilir?
Parekende sektöründe, özellikle son yıllardaki gelişimi görmemek imkansız. Bu sadece PrivateLabel ürünler değil, A-Markalı ürünler için de geçerli. Bunun yanı sıra PrivateLabel ve A-Markalı ürünler arasındaki fiyat makası her geçen gün azalarak devam etmekte ve edecektir de. Bunun en büyük çıktısı ise PrivateLabel ürünlerin A-Markalı ürünlerden pazar alarak büyümesi olacaktır. Tüketicinin belirleyici olduğu günümüz koşullarında, üretici ve satış kanallarının müşteri memnuniyeti ve sadakatini arttırma çabası ile sektörde büyük değişimler yaşandı. Bu ivmeli yükselişin akabinde, herkesin çıtasını çıkarttığı seviyede tutma çabası yine gelişimin belirleyici unsuru olacak. Buna dayanarak sektörde bulunan herkesin önce tüketiciyi düşünmesini ve kaliteliyi gerçek fiyatı ile piyasa sürmesini öneririm. En nihayetinde bilinçlenen tüketicinin kandırılması, o tüketicinin markaya veya zincir mağazaya olan güvenini bitirecektir.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri