Rifat Hisarcıklıoğlu: “İnovasyonla eski köye yeni adet getiren kazanacak”

13 Nisan 2017 Perşembe

YZB 2017, ikinci günde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ağırladı.

rifat-hisarciklioglu-inovasyonla-eski-koye-yeni-adet-getiren-kazanacak

Sektörün en önemli buluşmalarından biri olan YZB 2017 ikinci günde Rifat Hisarcıklıoğlu’nu  ağırladı. Hisarcıklıoğlu Türkiye ekonomisi ve sektörle ilgili önemli mesajlar vererek şunları söyledi:

Dünyayı anlamadan Türkiye’yi anlamak mümkün değil. 2017’de küresel ekonomide bir toparlanma olduğunu görüyoruz. Rusya ve Brezilya dışındaki tüm ülkeler ekonomilerinde toparlanma var.

Türkiye 2016 müthiş bir  performans göstererek yüzde 2.9 büyüdü. Dünya ekonomik büyümesi yüzde 3.1 gelişen ülkelerinse 4.1 büyüdü. 15 Temmuz'da FETÖ darbesini yaşadık ama 3 ay sonra Türkiye büyüme trendine girdi. Bunun  arkasında Türkiye özel sektörü var. Bir ülkede istikrarsızlık olursa ülkelerin ışık huzmeleri azalır. Türkiye olarak her tarafın ışıl ışıl olduğu dönemlere gitmek istiyoruz. 

 

Türkiye’de her yıl 1 milyon kişi istihdama katılıyor. Biz 7 Şubat 2017’de TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda hükümetimizden ve Cumhurbaşkanımızdan  desteler aldık. ilk 3 ay işe alınacak kişinin maaşı devletten 3 ay sonra devam ederse tüm vergi yükü 2017 sonuna kadar sıfırlandı. Böylece ayda ilave 760 bin istihdam sağlandı. İkinci talebimiz de finansmandı. Yani kredi isteyen iş adamlarına TOBB'un kurduğu KGF (kredi Garanti Fonu) kefil oluyor. Yıllık yüzde 9.90 faiz ile yaklaşık 80 bin Kobi ucuz finansmanla buluştu. Kobilere, Kosgeb vasıtasıyla faizsiz destek çıkardık.

 

Bir ilk daha gerçekleştirdik. Vergisini düzenli ödeyen üyelerimiz bundan böyle vergisini yüzde 5 daha az ödeyecek. Ayrıca sicil affı da çıkarďık. Piyasanın canlandırılması için konutta, mobilyada ve beyaz eşyada indirim talep ettik ve bunu 6 ay daha uzamasını istedik. Böylece iş dünyası canlanmaya başladı. Ve reel sektör güven endeksi yükselmeye başladı.

 

 

Gelecekte neler yapılmalı?

3000 dolardan 10.000 dolara çıkan Kişi başına düşen gelirimiz on yıldır aynı yerde neredeyse. Artık yeni bir şey söylemek lazım, yenilik olmadan zenginleşme olmaz.  Yani inovasyon yapmak gerekli. Yapılan işi farklı yapmak lazım.  Mesela Uber. Bir tane kendine ait taksisi olmamasına rağmen değeri 60 milyar dolar. Inovasyonla eski köye yeni adet getiren kazanıyor büyüyor. Yani işlerimizi bildiğimiz usulde yapmamalıyız. Gelecek e- ticarette. Bugün bakkallar nasıl şikayet ediyorsa, eğer ayak uyduramazsanız yakında siz de şikayete edeceksiniz. O yüzden e ticarete zamanında geçmek lazım. Alibaba.com dünyanın en büyük perakende mağazası,  değeri de 250 milyar dolar. Alibaba’nı1 günlük cirosu 17 milyar dolar. Perakendeciler olarak buraya odaklanmak gerekli. E ticaretin fırsatını keşfetmek lazım.  Türkiye e ticaretten yeterince pay alamıyor. E ticarette 137 ülke arasında 49. sıradayız. 

Biz Gümrük Bakanlığı ile bir çalışma hazırladık.   E ticarette güven programı başlatıyoruz. Turk milleti olarak girişim cilik ruhumuzda var. Hedefimiz ilk 10 ekonomi arasına girmek.”

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri