Sabancı CarrefourSA ayrılığına Sabancı Holding’ten cevap var

28 Kasım 2016 Pazartesi

Para dergisi, bu haftaki sayısında “Sabancı CarrefourSA'dan ayrılıyor.” başlıklı bir habere yer verdi. Sabancı Holding ise konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve : “Bu yönde alınmış bir kararımız yok.” dedi

sabanci-carrefoursa-ayriligina-sabanci-holdingten-cevap-var

Haftalık ekonomi dergisi Para’nın yeni sayısında yer alan halka açık şirket CarrefourSA ile ilgili “ayrılık” haberi jet gibi bir açıklamayla karşılaştı. Borsagundem.com’un Para’yı kaynak göstererek manşetten duyurduğu haber sonrası CarrefourSA hisseleri borsada yükseldi. Ancak Sabancı Holding, derginin kulis sayfasında yer alan “Sabancı CarrefourSA’dan ayrılıyor” haberi üzerine yaptığı açıklamada, bu yönde alınmış bir kararlarının olmadığını belirtti.


İlk büyük ortaklık Adana’da başladı
Carrefour Türkiye'ye ilk 1993 yılında İçerenköy'deki CarrefourSA Hipermarket ile geldi. 1996 yılında ise Sabancı Holding ile ortaklık sonrasında CarrefourSA adıyla hizmet vermeye başladı. Birleşme sonrası ilk büyük CarrefourSA Adana'da açıldı. Ortaklık 2005'te Gima ve Endi marketlerini bünyesine kattı. 20012 yılında Fransızlarla fikir ayrılığına düşen Sabancı Holding yönetimden çekildi. Aradan bir yıl geçtikten sonra 2013 yılında şirketin yönetimi tekrar Sabancı Holding'e geçti ve Holding Mehmet Nane'yi CarrefourSA'nın başına getirdi. 2016 yılının şubat ayına kadar Mehmet Nane görev yaptı. Nane döneminde yeniden yapılanma süreci yaşayan ve satın almalarla öne çıkan CarrefourSA, Kiler, işmar gibi zincirleri bünyesine kattı. CarrefourSA ise hiper, süper, gurme, mini ve e-ticaret konseptlerine ayrıldı. Mehmet Nane, bu yılın başında görevinden sürpriz bir şekilde ayrılarak koltuğunu Hakan Ergin'e bıraktı.


Türkiye'de 23, Sabancı ile evlilikte ise 20 yılı geride bırakan CarrefourSA tarafından bu aralar bomba kulisler geliyor. Sabancı Holding ile Fransız Carrefour'un ayrılacağı konuşuluyor. Ayrılık talebinin Sabancı'dan geldiği belirtiliyor. Neden olarak bir türlü istenilen rakamların yakalanamaması ve yüksek oranlı zararlar gösteriliyormuş. Özellikle Kiler operasyonunun bu noktada kilit bir rolü varmış. Bu operasyondan yazılan zararın Sabancı tarafını rahatsız ettiği kulislerde konuşuluyor. Peki, Sabancı hisseleriyle ilgili kiminle temas kuruyor? Buradaki operasyon bize Toyota ile yaşanan ayrılmayı hatırlattı. Sabancı Holding, Toyota ile yollarını ayırırken Türkiye perakendedeki haklarını Suudi Arabistan Merkezli AU Grup'a devretmişti. Duyumlarımıza göre, Holding bu defa da hisselerini satmak için Dubai merkezli Majid Al Futtaim Group (maf) ile görüşüyormuş. maf, Carrefour'un Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki mastır franchisee'i konumunda. Perakende sektöründe bölgesinin en büyük aktörlerinden birisi olan maf, 14 ülkede yüzün üzerinde hipermarket ve süpermarket işletiyor. Grup ayrıca otel ve alışveriş merkezi işletmeciliği de yapıyor. Grubun 2020 yılına kadar son derece iddialı bir yatırım programı var. maf, son bir iki yıldır söz ettiğimiz bölgelerde bir dizi avm satın aldı. Ayrıca yeni otel ve eğlence merkezi satın alma konusunda girişimleri var. Grup, iki yıl önce Mısır'da Carrefour'un varlığını artırma konusunda son derece iddialı bir plan açıklamış ve bu ülkeye 16 milyar dolar yatırım yapacağı yönünde haberler gündeme gelmişti.


Sabancı’nın açıklaması şu şekilde:
“27 Kasım 2016 tarihli Para Dergisi’nde yayınlanan “Sabancı CarrefourSA’dan Ayrılıyor” başlıklı haber gerçekleri yansıtmamaktadır. Sabancı Holding olarak bu yönde alınmış bir kararımızın bulunmadığını ve özellikle CarrefourSA’nın Türkiye’deki 23. Yılını kutladığımız şu günlerde, faaliyetlerine Topluluğumuz bünyesinde başarıyla devam ettiğini belirtmek isteriz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri