Sürdürülebilirlik için herkese sorumluluk düşüyor

06 Mart 2015 Cuma

Hızla artan tüketim çılgınlığının olumsuz sonuçlarından biri de çevreye verilen zarardır. Bu yüzden sorumluluk sahibi şirketler çevreyi ve insanların yaşam kalitesini koruyabilmek için sürdürülebilirlik uygulamalarını daha çok önemsiyor

surdurulebilirlik-icin-herkese-sorumluluk-dusuyor

Her yıl milyonlarca kişiye hizmet veren NT, mağazalarında geri dönüştürülebilir ürünlere yer verirken geri dönüşüm uygulamalarını destekliyor. Eğitim ve kültür perakendecisi NT’nin Genel Müdürü Murat Kara, sürdürülebilirlikte üreticiler, dağıtıcılar ve kullanıcılar olmak üzere herkese önemli sorumluluklar düştüğünü söylüyor.

Çevreye duyarlılık tedarikçi seçimimizde önemli
Çevreci ve sağlıklı ürün konusunda her zaman hassas davrandıklarını belirten Kara, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Sorumlu mağazacılık anlayışımızın gereği olarak sürdürülebilir çevre politikalarının önemine inanıyoruz. Müşterilerimize sunmuş olduğumuz ürünlerin çevre dostu olmasına geri dönüşümle yaşam döngüsüne yeniden katılmasına özen gösteriyoruz. Ürünlerinde çevre duyarlılığını gözeten, geri dönüşümü önemseyen tedarikçilerle çalışmayı tercih ediyoruz. Çalışmakta olduğumuz firmalar gerek dünyanın gerekse ülkemizin saygın markaları olup çevreye karşı sorumlu olma konusunda hassastırlar.”

2014 yılında 30 milyon ekolojik poşet kullandık
Hammadde konusuna da değinen Kara: “Özellikle kitap kategorimizde temel hammadde olan kâğıdın geri dönüşüm oranı çok yüksektir. Kırtasiye kategorimizde de yüksek geri dönüşüm oranları söz konusudur. Bu kategorimizde yüzde yüz dönüşüme sahip ekolojik ürünlerimiz de bulunmaktadır. Ambalaj, poşet gibi ürünlerde, ofis malzemelerimizde geri dönüşümlü ürünleri tercih ediyoruz. 2014 yılında 30 milyon ekolojik poşet kullanırken bu poşetlerin çevreye olabilecek zararlarını minimuma indirmeye çalıştık.” diye konuştu.

Sağlıklı ürün konusunda taviz vermiyoruz
Sağlıklı ürün konusundan taviz vermeyen bir politika izlediklerini söyleyen Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedarikçilerimizden SGS ve Intertek gibi uluslarası denetim kurumlarından sağlık yönünden uygunluğa dair belge istemekteyiz. İthal ürünlerin denetimsizliği ve bu durumun çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit etmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı onaylı, CE ve İSO belgeli ürünlere raflarımızda yer verme konusunda çok hassasız.  Mağazalarımıza gönderdiğimiz ürünler için tedarikçilerimizden ürün numunelerini ve laboratuvar sonuç belgelerini talep ediyoruz. Bilgi ve belgeler tamamlandıktan sonra satın alma sürecini başlatıyoruz. Sağlıklı ve kaliteli ürün konusunda kriterimiz çok açık; kendi evlatlarımızın kullanmasını istemeyeceğimiz ürünleri mağazalarımızda bulundurmuyoruz. Sağlıklı ve çevreci ürün konusunu yükselen bir trend olarak değil her zaman önemsenmesi gereken bir zorunluluk olarak görüyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri