Sütte “anlık takip sistemi” başlıyor

23 Ekim 2012 Salı

Ulusal süt kayıt sistemindeki veriler artık aylık değil, anlık gelecek. Türkiye'de hangi ilde, hangi köyde, hangi üretici ne kadar süt üretiyor anlık olarak takip edilebilecek

sutte-anlik-takip-sistemi-basliyor

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Koyuncu, sütte anlık takip sistemine geçeceklerini belirterek, “Ulusal süt kayıt sistemindeki veriler artık aylık değil, anlık gelecek. Türkiye'de, hangi ilde, hangi köyde, hangi üretici ne kadar süt üretiyor anlık olarak takip edilebilecek” dedi. Türkiye genelinde 450 bin üyelerinin olduğunu vurgulayan Koyuncu, Türkiye’de süt kayıt sisteminin kurulması için çalışmalara başladıklarını ve sistemin 2009 yılında faaliyete geçtiğini ifade etti.
Koyuncu, “Artık biz hangi bölgede, hangi ilde, hangi ilçede, hangi köyde ne kadar inek sütü ne kadar keçi sütü, koyun sütü ürettiğini biliyoruz. Tarım Bakanlığı ile bir protokol yaptık ve bir sivil toplum örgütü olarak bu görevi üstlendik. Bu veriler bize geliyor biz de Bakanlığa ve TÜİK’e veriyoruz” diye konuştu.

Üreticilere verilen destekler kayıt dışılığı azaltıyor
Ulusal kayıt sistemiyle kayıt altına alınan sütten ülkenin maliyesine yıllık kazandırdıkları tutarın 1,4 milyar lira olduğuna dikkati çeken Koyuncu, şunları kaydetti: “Nasıl oluyor bu rakam 1,2 milyon ton kayıtlı süt varken, şimdi kayıtlı rakam 7,5 milyon ton. Biz bu kayıt dışılığı daha da kayıt altına alacağız. Bu noktada bize Maliye Bakanlığı yardımcı olursa seviniriz. Esasen köylüye, çiftçiye litre başına verilen desteklemede bir lira verirlerse 2,5 lira olarak devlete geri dönüyor. Çiftçiye ve üreticilere verilen desteklerle kayıt dışılık ortadan kalkıyor ve ülkeye çok ciddi anlamda bir vergi geliri sağlanıyor. Biz bu konuda tüm verilerimizi Maliye Bakanlığı ile paylaşmaya hazırız.”

“Anlık takip” sistemine geçiliyor
Koyuncu, yeni bir çalışma başlatarak, ulusal kayıt sisteminde "anlık takip" sistemine geçeceklerini bildirirken, buna ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir ay önce bir protokol imzaladıklarını belirtti. Bu çalışma ile Ulusal Süt Kayıt sistemine verilerin artık aylık değil, anlık geleceğini anlatan Koyuncu, "Bu ülkede şu saatte, şu dakikada, hangi bölgede hangi ilde, hangi köyde, hangi üretici ne kadar süt üretiyor bu bir düğmeye basıldığında görülebilecek, anlık olarak takip edilebilecek” dedi.

Sistemin işleyişi hakkında da bilgi veren Koyuncu, 450 bin kayıtlı süt üreticisine süt kartı vereceklerini, çiftlikte üretilen sütün, sütü toplayan kişilerce bu karta okutturulacağını, karttaki bilgilerin de anında ilçe birliğine, ilçe birliğinden merkez birliğine ve bakanlığa ulaşacağını kaydetti.

Kaynak: Dünya


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri