Tavuk etine iftar zammı

15 Temmuz 2013 Pazartesi

Ramazanda talebi artan tavuk etine 5 günde iki kez zam yapıldı

tavuk-etine-iftar-zammi

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, Haziran ayında kilosu 4.80 lira olan tavuk etinin, ramazanda yapılan zamlarla 6.50 liraya yükseldiğini söyledi. Yardımcı, tavuk etine 5 günde iki kez zam yapıldığını ifade etti.

“Fiyat yazın yükselir”
Mudurnu Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan, tavuk eti fiyatlarının, ‘Antalya’daki oteller’ gibi olduğunu belirterek, balık mevsimi olan kışın düştüğünü, yazın ise yükseldiğini söyledi. Kurdaki artışın özellikle ithal yemlerde maliyetleri artırdığını ifade eden Daştan, “Türkiye’de bu yıl sektör hiç kâr etmedi” diye konuştu.

Tavuk etinde perakende fiyatlarının da ‘izafi’ olduğunu vurgulayan Daştan, şunları söyledi: “Aynı marka pilici Sultanbeyli’de 4.50 liradan, Etiler’de 7.50 liradan yiyebilirsiniz. Bu nedenle toptan fiyatlara bakmak lazım... Kilosunu 4.50 liradan sattığımız pilice 50 kuruşluk zam geldi. Bunun ramazanda gerçekleşmesinin nedeni; talebin artmış olması. Sektörün kâr edebilmesi için bir 50 kuruşluk daha artış gerekiyor.”

“1.5 ay önceki fiyatlar seviyesine hâlâ gelemedik”
Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, 1.5 ay önce tavuk etinde kilogram fiyatlarının 4.90 liraya gerilediğini söyledi. Talep olmadığında normal olarak fiyatların düştüğünü dile getiren Görener, “Haziran başında fiyatı 5.40 lira olan tavuk fiyatı; 4.90 liraya düştü. Şu anda da 5.25 lira seviyelerinde. Nasıl talep düştüğünde fiyat düşüyorsa, şu anda talepte yaşanan artış, fiyata da yansıyor. Ama hâlâ 1.5 ay önceki fiyattan düşük” diye konuştu.

Kanat fiyatları düşmeye başladı
Mangal sezonunda normalde kanat fiyatlarının da arttığını belirten Daştan, “Ancak ramazan nedeniyle mangallar eve girdiği için bu fiyatlarda düşüş başladı” dedi.

Tavuk eti üretimi yüzde 36 arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de 2009-2013 yılları arasında et tavuğu üretiminin yüzde 36 arttığını söyledi. Bu artışla dünya payının da yüzde 1.70’ten 2.01’e çıkacağını ifade eden Bayraktar, Türkiye’de 1.7 milyon ton tavuk eti, 810 bin ton da yumurta üretimi olduğunu kaydetti.

Dünyada en fazla tavuk üretiminin 17.1 milyon tonla ABD’de yapıldığını dile getiren Bayraktar, “Bunu, 12 milyon tonla Çin, 11 milyon tonla Brezilya, 2.9 milyon tonla Rusya takip ediyor. ABD Tarım Bakanlığı tahminlerine göre, 2013’te dünyanın 8’inci üreticisi olacağız” dedi. Bayraktar, Ocak-Mayıs döneminde 247.5 milyon dolarlık tavuk eti ve 148.2 milyon dolarlık tavuk yumurtası ihraç edildiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Ebru Erdoğan / HT Ekonomi 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri