Türkiye, Tchibo’yu sevdi

26 Eylül 2014 Cuma

Perakendeciliğe yepyeni bir anlayış getiren Tchibo, Türkiye’deki 8’inci yılında 53 mağazaya ulaştı. Tchibo Türkiye Genel Müdürü Şenay Küçük Tanşu, mağaza yatırımlarının devam edeceğini belirtti. Özgün bir perakendecilik hizmeti sunduklarına değinen Tanşu, Türkiye’nin Tchibo’yu sevmesinin nedenlerini, “Tüketiciye dokunan ürünlerine ve müşteri ilişkilerine” bağlıyor

turkiye-tchiboyu-sevdi

Fulya B. ÖZTÜRK

Tchibo, şu anda dünyanın kaç ülkesinde, kaç noktada hizmet veriyor?
Tchibo, 8 ülkede bin 300’den fazla mağazası ve 24 bin satış noktasıyla hizmet veriyor.

Tchibo, Türkiye’ye geldiği günden bu yana beklentilerinin neresinde? Bu başarısı öngörülmüş müydü?
Tchibo, Türkiye’ye 2006 yılında Cevahir AVM içerisindeki mağaza ile giriş yaptı. Biz hiçbir zaman çok agresif bir büyümeyle, bir anda yüzlerce mağaza açmayı öngörmedik. Sonuçta Tchibo, her hafta değişen tema konseptiyle o kadar “özgün” bir perakendecilik hizmeti sunuyor ki, öncelik Türkiye’yi bununla tanıştırmaktı. Öyle de oldu. Zamanla alışıldı ve alışılmanın da ötesinde çok sevildi.

2006 yılında Türkiye’ye gelen Tchibo, kaç mağazaya ulaştı, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde bulunuyor?
Tchibo’nun ülkemizdeki 8’inci yılında 53 mağazamız mevcut. Mağazalarımız ağırlıklı olarak Marmara, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde yer alıyor. İnternet mağazamız Tchibo.com.tr ve 444 28 26 numaralı telefonla sipariş hattımızla yurdun dört bir yanına ürün servis verebiliyoruz.  

Yarım asrı çoktan aşmış bir marka Tchibo. Tüketiciyle arasında nasıl bir bağ var, sadık müşteri yaratma konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Tchibo olarak felsefemiz “kapıdan içeri giren kişiye müşteri gibi değil de evlerimize gelen misafir gibi davranmak”. Mağaza personelimizin de büyük çoğunluğunu emekli ev kadınları oluşturuyor. Tchibo çalışanlarının aslında teyzelerimizden, halalarımızdan pek de bir farkı yok. Böyle olunca kurulan bağ da çok daha gerçek ve samimi oluyor. Bunun yanında internet mağazamız Tchibo.com.tr ve 444 28 26 numaralı telefonla sipariş hattı üzerinden verdiğimiz hizmet kalitesine büyük önem veriyor ve bu konuda sürekli kendimizi geliştiren çalışmalar yapıyoruz. Gerek site içi hız, gerekse ürün teslimatı vakitleri konusunda rakiplerimizle aramızda fark yaratıyoruz. İşimizi, ürünlerimizi, müşterilerimizi o kadar çok seviyor ve saygı duyuyoruz ki; bunun karşılığında yeni temanın satışa çıkış günü olan çarşamba sabahları kasalarımızın önünde kuyruk görmek, bizleri inanılmaz motive ediyor.

Tchibo, satışa sunduğu ürünler konusunda da ezber bozuyor. Oluşturulan temalar, sıklıkla değişen ürün segmentleri… Sizden dinleyebilir miyiz, ürün yönetimi nasıl yapılıyor, ürünler ne kadar vitrinde duruyor?
Tchibo’nun çok özgün bir perakendecilik anlayışı var. Her hafta bir önceki haftadan tamamen farklı ürünlerin oluşturduğu yeni temamız Almanya ile aynı anda satışa sunuluyor. Tüm Tchibo mağazalarında, Tchibo.com.tr’de ve 444 28 26 numaralı telefonla sipariş hattında satışa çıkan tema ürünleri beş hafta raflarda kalıyor.

Cironun yüzde 20’si kahveden

Daha önceki reklam kampanyanızda da “Tchibo’nun sadece kahve satmadığı” vurgulanmıştı. Ama yine de sormak istiyorum, satış gelirlerinizin yüzde kaçını oluşturuyor kahve?
Aslında evet… Tchibo sadece kahve satmıyor. Her damak tadına hitap eden farklı kahve lezzetlerinin yanı sıra her hafta değişen ürün temaları da büyük rağbet görüyor. Kahve satışları, toplam ciromuzun yüzde 20’sini oluşturuyor.

Tchibo’dan kimler alışveriş yapıyor, müşteri portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Müşteri portföyümüz oldukça geniş diyebilirim. Her hafta değişen temalarımızla farklı kitlelere seslenebiliyoruz. Geneline bakarsak, müşterilerimiz 30-45 yaş grubu arası kadınlardan oluşuyor. Ağırlıklı 30-45 yaş grubu en çok gıda dışı ürünlerine ilgi gösterirken, gençler en çok Tchibo kahvelerine rağbet ediyor. Internet mağazamızın müşteri portföyü daha genç bir kitleden oluşuyor.

Tchibo’nun yılsonuna dek açmayı planladığı mağaza hedefi nedir?
2014’e epey hızlı bir giriş yaptık aslında. Ocak ayı içerisinde İzmir Optimum ve İstanbul Viaport’ta olmak üzere iki outlet mağaza açtık bile. Yıl içerisinde farklı noktalarda yeni mağazalarımızın kapılarını açacağız.

Son olarak sormak istiyorum, Tchibo Türkiye’de oldukça sevildi, siz bunu neye bağlıyorsunuz?
Tüketiciye dokunan ürünlerine... Müşteri ilişkilerimizdeki saygı ve sevgiye… Hayatın içerisinde, her yaştan herkese hitap eden ürün çeşitliliği ve kalitesine bağlıyorum.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri