Ülker enerjiye Gözde'yle giriyor

17 Ağustos 2012 Cuma

Son yıllarda Türkiye’nin dev şirketlerinin çoğunun radarında olan enerji sektörüne, sürpriz bir isim daha girdi

ulker-enerjiye-gozdeyle-giriyor

 

Ülker'i de çatısı altında barındıran Yıldız Holding'in iştiraki Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Denizli'de 403 MW'lık doğalgaz çevrim santrali planlayan Alartes Enerji'nin yüzde 51'ini Sekoya Enerji'den satın aldı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada 51 bin TL'ye yapılan hisse alımının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurulu onaylarına tabi olduğu da kaydedildi. Açıklamada Gözde Girişim'in, enerji sektöründe, özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceği de vurgulandı.

Ana hissedar Murat Ülker
Halka açık bir şirket olan Gözde Girişim Sermayesi'nin hissedarları ve yatırım alanları şöyle: "Yüzde 34.07'lik hissesi ile Murat Ülker, yüzde 21.55'lik hissesi ile Yıldız Holding, yüzde 19.93'lük hissesi ile Ahsen Özokur ve yüzde 24.44 hisse sahibi diğer sermayedarlar. Şirketin Yönetim Kurulu'nda eski Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren de yer alırken, öncelikli yatırım alanları finans, bilişim, teknoloji, perakende, yenilenebilir enerji, gayrimenkul, lojistik ve tarım olarak sıralanıyor."

Gözde Girişim'in yatırım portföyünde halihazırda Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Exper Bilgisayar, Medyasoft, Şok Marketler ve Kümaş gibi şirketler bulunuyor. Alartes Enerji'nin Başkan Yardımcısı Ünal Kabaca, Gözde Girişim'e kendilerinin teklif götürdüğünü, onların da kabul ettiğini belirterek, "350 milyon dolarlık bir santral yatırımı olacak. Yıllık 3 milyar kilowat saat (kWh) elektrik üretim kapasitesi olacak, geçiş dönemlerini göz önünde bulundurursak, yıllık muhtemelen 2 milyar kWh elektrik üretilecek" diye konuştu.

Ali Ülker 'Geç kaldık' demişti
Yıldız Holding Başkan Yardımcısı Ali Ülker, daha önce yaptığı bir açıklamada, bazı sektörler için Ülker Grubu olarak geç kaldıklarını, bunlardan birinin de enerji olduğunu söylemişti.

Kaynak: Hürriyet


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri