Yasadışı ürünlerdeki artış tedirgin edici

17 Kasım 2014 Pazartesi

Marka Koruma Grubu (MKG), dünya genelinde yasadışı ürün ticaretindeki artışın tedirginlik verici düzeyde olduğunu açıkladı. MKG Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, sahteciliğin ve kaçakçılığın küresel ekonomiye her yıl yüz milyarlarca dolarlık zarar verdiğini belirterek, Dünya Gümrük Örgütü tarafından hazırlanan “Yasadışı Ürün Ticareti 2013” isimli raporun bu sorunu gözler önüne serdiğini söyledi. Özgür, sahtecilik ve korsan ürün ticaretinin Türkiye’de yıllık 10,8 milyar dolarlık bir hacme ulaşmış olduğuna ve kaçak ürün ticareti nedeniyle milyarlarca lira vergi kaybedildiğine dikkat çekti

yasadisi-urunlerdeki-artis-tedirgin-edici

Türkiye’de yasadışı ticaret ile mücadeleye ve ticari marka haklarının etkin bir biçimde korunmasına odaklanan ve bu konuda farkındalık yaratma misyonuyla faaliyet gösteren Marka Koruma Grubu’ndan (MKG) yapılan açıklamada, sahteciliğin ve kaçakçılığın global ölçekte hızla büyüyen bir sorun haline geldiği vurgulandı. MKG Sözcüsü Dr. Ali Ercan Özgür, dünya genelindeki yasadışı ticaretin boyutlarını ortaya koymak amacıyla Dünya Gümrük Örgütü tarafından hazırlanan “Yasadışı Ürün Ticareti 2013” adlı raporun, tehlikenin büyüklüğünü kanıtladığını söyledi. Güncel verilerin 2012 verileriyle karşılaştırıldığı raporda yasadışı ürün ticaretindeki son eğilimler değerlendiriliyor. Rapora göre ele geçirilen yasadışı ürünlerin yarıdan fazlasını sahte ilaçlar oluşturuyor. Sahte ilaçları, elektronik ürünler ve gıda ürünleri takip ediyor.  Yasadışı ürünleri farklı alanlarda giderek büyüyen ve karmaşıklaşan boyutlarıyla değerlendiren rapor, kaçak sigara ve diğer yasadışı tütün mamulleri yakalamalarının sayısında da ciddi bir yükseliş olduğunu gözler önüne seriyor.

Sahteciliğin ve kaçakçılığın küresel ekonomiye her yıl yüz milyarlarca dolarlık zarar verdiğini belirten Özgür, bu konunun ülkemiz için de son derece büyük bir problem olduğuna dikkat çekerek; BASCAP (Sahtecilik ve Korsanla Mücadele İçin İş Dünyası Hareketi) verilerine göre sahtecilik ve korsan ürün ticaretinin Türkiye’de yıllık 10,8 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını hatırlattı. Özgür ayrıca; kaçak akaryakıtın 5 milyar TL ÖTV, kaçak sigaranın ise yıllık 5,5 milyar TL vergi kaybına neden olduğuna da dikkat çekti.

Yasadışı ticaretin, tüketici sağlığı ile güvenliği açısından risk yaratan, yatırımları tehlikeye atan ve ekonomiye zarar veren bir problem olduğunu dile getiren Özgür, şunları söyledi, “Yasadışı ticaret ile mücadelenin başarıya ulaşabilmesi ancak bütünsel bir yaklaşım ile mümkündür. Kolluk güçlerinin çalışmalarının yanı sıra yasadışı ticareti kolaylaştıran unsurların da dikkatle ele alınması gerekir. Cezaların caydırıcılığının arttırılması ve fikri mülkiyet haklarının gümrüklerde daha etkin korunması önemli faktörlerdir. Taklit, sahte ve kaçak gibi yasadışı ürünlerin üretim ve satışına yol açabilecek; AB müktesebatı ile uyumlu olmayan tescil/etiketlemenin uyumlu hale getirilmesi ile marka ve ürün paketlerinin standartlaştırılmasından kaçınılması önem taşıyor.”

Bununla birlikte fikri mülkiyet hakkı ihlallerine konu eşyaların imhasına yönelik faaliyetlerin ve dava süreçlerinin daha etkin hale getirilmesi konularının önemini koruduğunu da dile getiren Özgür, “Yasadışı ticaret ile mücadele kapsamında son dönemde atılan önemli adımlar var. Örneğin TCK’da alkol, sigara ve akaryakıt kaçakçılığı suçlarına verilen ceza alt sınırının 3 yıla çıkarılması, suçu işleyenlere hapis cezasının yolunu açtı. Tüm bu gelişmeler kapsamında Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da kayıtdışı ekonominin oranının düşürülmesi için çok ciddi bir çalışma yapacaklarını açıklamış olmasını memnuniyet verici buluyoruz. Bu olumlu gelişmelerin sürdürülmesi, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye için son derece kritiktir” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri