Perakende PageSkin

Değişen dengeler ve olasılıklar üzerine bir düşünce

Geçtiğimiz günlerde bir süredir üzerinde konuşulan ve hızla neticelenen DiaSA’nın satışı gerçekleşti. YZB’nin finalinin ardından konu resmen açıklığa kavuştu. Herkese hayırlı olsun

Ben bu arada iki konu ile ilgili düşüncelerimi (tabiri caizse sesli yerine yazılı) paylaşmak istiyorum. Uzun bir süredir olasılık hesapları yapılan ve benimde üzerinde yazdığım bir konuda önemli bir gelişme sağlandı. CarrefourSA’ da ki çoğunluk hisse Sabancı Grubuna geçti.

Bu konu benim de şahsi öngörülerim içerisinde yer almıştı. Ancak hisse artırımı sonrası Sabancı Grubundan gelen Migros’a talibiz açıklamasının üzerinde durmak gerekli diye düşünüyorum. Çok kısa vadede olmayabilirse de orta denilebilecek bir vadede bir ihtimal gerçekleşebilir. Kişisel tahminim Sabancı Grubu çoğunluk hisseleri sonrası konuya daha farklı yaklaşacağı bir CarrefourSA operasyonundaki gelişmeleri gözlemlemeliyiz. Kanımca yaşanacak bu gelişmeler yeni hamleyi belirleyebilir. Ancak her türlü opsiyonda, dengeler açısından önemli gelişmeler olabilir.

Bugüne kadar olanların da, dengeler açısından önemli gelişmeler olduğunu unutmamalıyız. Şok ve DiaSA satışı sonrası indirim mağazacılığında ulusal marketlerin oyuncusu kalmadı. ‘Binler ligine’ giren A 101 bu bağlamda önemli olabilir. Pazar lideri olan BİM, bu son satın almalardan sonra daha yakından takip edilebilecek gibi görünüyor. Yazımın başlığında dengeler ve olasılıklar demiştim öngörülerimin eşliğinde. Değişen ve değişebilen dengeler eşliğinde, bundan sonrasını da bekleyelim ve görelim. 

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin