Eker'in “Eker I Run” Koşusuna Altın Pusula ödülü

Eker'in “Eker I Run” Koşusuna Altın Pusula ödülü

Eker, toplumda sağlıklı yaşam, spor ve yardımseverliğe yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan “Eker I Run” adlı koşu etkinliği ile 19. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri'nde "Kurumsal İletişim” ödülünün sahibi oldu.

Süt ve süt ürünlerinde 44 yıldır sağlıklı ve doğal ürünler üreterek insanların sağlıklı yaşamalarını önemseyen Eker’in 2014 yılında başlattığı Eker I Run Koşusu, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD); bu yıl 19’uncusunu düzenlediği Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’nde "Kurumsal İletişim" ödülünün sahibi oldu.

19. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri için 11 Mart Perşembe günü, Conrad İstanbul Bosphorus’da bir tören gerçekleştirildi. Hibrit bir şekilde hem fiziksel katılımla hem de online olarak düzenlenen törende iletişim dünyasının en iyi projelerine imza atan markalar ve ajanslar onurlandırıldı. Eker I Run Koşusu, kurum kültürünü yansıtmak, kurumun itibarını güçlendirmek için çizilen stratejileri, yapılan planları ve uygulamaları içeren “Kurumsal İletişim” kategorisinde pek çok değerli proje içinden sıyrılarak, iletişim sektörünün en önemli ödüllerinden birine layık görüldü.

Bir koşudan çok daha fazlası

Eker I Run Koşusu; spor, iyilik, motivasyon ve eğlence dolu programıyla bir koşu etkinliğinden çok daha fazlasını vadediyor. Koşu ve yürüyüş gibi temel sportif aktivitelerin günlük yaşamın bir ritüeli haline getirilmesi, toplumsal beslenme alışkanlıklarının daha sağlıklı bir çizgiye çekilmesinin yanı sıra ihtiyaç sahipleri için bağışlarla yardım toplanmasına aracılık etmeyi amaçlıyor. 2019’da yapılan 6. Eker I Run Koşusu, ulaşılan miktarla en çok bağış toplanan 3. yardımseverlik koşusu oldu. Adım Adım ile birlikte yapılan yardımseverlik koşusunda 275 koşucu ve 3899 bağışçı ile 441 bin TL bağış toplanarak 11 STK’nın projelerine kaynak sağlandı. "Sağlıklı yaşam için koş" çağrısıyla yapılan 7. Eker I Run, 2020’de dijital olarak düzenlendi. Eker, pandemi döneminde Eker I Run etkinliğini ertelemek yerine dijital ortamda yaparak hayata daha sıkı bağlanmak için katılımcıların içlerinde var olan spor tutkusunu, enerjiyi, iyiliği, heyecanı açığa çıkarmayı hedefledi.

Rakamlarla “Eker I Run” Koşusu

İlk yılında 700 katılımcıyla yapılan Eker I Run Koşusu, her yıl yükselen bir ivme ile alanında en önemli etkinliklerden biri haline geldi. Organizasyon kapsamında 2K, 5K, 15K, 42K ve 4-12 yaş grubu çocuklar için Minik Adımlar parkuru ile paten yarışı yapılıyor. Eker, 2019’da kuruluşunun 42. yılını 42K maratonu ile taçlandırdı. 6 Ekim 2019 tarihinde Uludağ’dan başlayan maraton, aynı zamanda Türkiye’nin ilk “yokuş aşağı” maratonu unvanını kazandı. Organizasyon içerisinde çok önemli bir yere sahip olan Yardımseverlik Koşusu’nun yarattığı iyilik de düzenli şekilde büyümeye devam ediyor. Eker, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için kullanılan en önemli kaynak geliştirme yöntemi olan Yardımseverlik Koşusu’nu Adım Adım çatısı altındaki sivil toplum kuruluşları ile birlikte düzenliyor. Eker bu desteğini ürünleri aracılığıyla da paylaşıyor. Eker, ürünlerinin üzerine Adım Adım logosu koyarak ve altına eklediği, "Bu ürünü alarak Adım Adım oluşumunun desteklediği sivil toplum kuruluşlarına destek oldunuz" ibaresiyle müşterilerine Adım Adım'a katkı sağlama fırsatı sunuyor. Eker I Run’a 2020 yılında 17 ülke ve 83 şehirden 2.539 koşucu katıldı. 2020 yılında Eker I Run kapsamında yapılan Yardımseverlik Koşusu’nda 229 koşucu ve 1.655 bağışçının destekleri ile toplam 184.163 TL bağış toplandı.

Eker, Adım Adım’la hareket eden sivil toplum kuruluşlarının projeleri için koşmak isteyen gönüllülerin kullandığı bir yardımseverlik koşusu web platformu olan İyilik Peşinde Koş Platformu'na destek oluyor. İyilik Peşinde Koş platformu ile bugüne kadar yapılan yardımseverlik koşularında; 94 binden fazla gönüllü koşucu ve 777 binden fazla bağışçı ile 89 milyon TL’ye yakın bağış toplandı.

8. Eker I Run Koşusu, 2 - 3 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

Eker I Run 2019 Proje Künyesi

 • Proje Sahibi ve Proje Adı: Eker Süt Ürünleri - Eker I Run Projesi
 • Etkinlik Yönetimi Ajansı: MCR Racesetter | Macera Akademisi
 • Reklam Ajansı: Mürekkep
 • İletişim Ajansı: ON İletişim
 • Sosyal Medya Ajansı: Click World
 • Zaman Ölçümü: Plus Timing
 • Medya Planlama Ajansı: Wavemaker Türkiye
 • Fotoğraf Ajansı: Goshots, Aksiyon Fotoğrafları
 • Video Prodüksiyon: Renat But

Sosyal Sorumluluk Paydaşı

 • Adım Adım
 • İyilik Peşinde Koş Platformu

Kurumsal Paydaşlar

 • T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • Türkiye Atletizm Federasyonu
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Teleferik A.Ş.
 • Eker Meydan
 • Limak Enerji