Marmara Barber "Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz"

Senso Kozmetik Yönetim Kurulu Üyesi Görkem Yorgun ile "Marmara Barber" markaları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Marmara Barber "Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz"

Öncelikle Senso Kozmetik’den, sonrasında da yeni markanız olan Marmara Barber’in kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Senso Kozmetik, kolonya üreticisi olarak 1970 yılında İstanbul’da açıldı. 1992 yılında limon kolonyasına ilave olarak kakao yağı, ütüsu, aseton gibi farklı ürün çeşitleriyle kozmetik pazarına da girdik. İlerleyen yıllarda Çavuşbaşı’ndaki ikinci fabrikamıza geçtik. 2015 yılında Düzce’nin Taşköprü Köyü’nde yer alan 8 bin metre karelik yeni fabrikamıza taşınarak Türkiye’nin en yüksek tonajlı kolonya fabrikasını kurduk. Marmara, Marmados ve Kutup Yıldızı markaları ile kolonya üretimimize devam ettik. Geniş üretim kapasitesiyle hem kendi markalarımızı hem de fason üretimimizle Türkiye’de önde gelen kuruluşlardan bir olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2017 yılında erkek kişisel bakım ürünleri ve tıraş sonrası losyonlarına çeşitlilik getirerek Marmara Barber markasını bünyemize ekledik. Marmara Barber’ın kuruluş öyküsüne gelecek olursam; dünyadaki gelişmeleri ve trendleri takip etmek üzere Hong Kong’ta yapılan Cosmoprof Asia Fuarını ziyaret ettik. Ekip olarak yeni projeler ve Türkiye’ye getirebileceğimiz yeni ürünlerin araştırmasını yaptık. Dünyadaki yükselen trendlerine bakarak yeni bir alana girmemizin, halihazırda üretimini yaptığımız kolonyadaki uzmanlığımızı başka bir noktaya taşımaya karar verdik. Özellikle erkek kuaför ağına hitap etmek üzere bir proje geliştirdik. Çünkü kozmetik pazarında kadınlar için yüzlerce marka ve ürün olmasına rağmen erkekler için eksiklik olduğunu düşünüyorduk. Türkiye döndükten sonra hızlıca çalışmaya başladık. Çok iyi hazırlanıp, bir sunum yaptık. Babam Nadir Yorgun’dan aldığımız destek ve güç bizi çok heyecanlandırdı. Hemen çalışmalara başladık. Ve yola çıktık.

Sokak grafiti sanatından ilham alarak yarattığımız, kozmetik sektörüne yeni bir trend getiren markamız, erkek bakımında global bir marka oldu. Üç yıl içerisinde dünyanın birçok yerinde kozmetik fuarlarına katılarak ürünlerimizi tanıttık.  52 ülkeye ihracat ettiğimiz markamızı bu yıl Türkiye’de de tüketici ile buluşturmaya karar verdik. Dünya markası olma yolunda emin adımlarla yola devam eden markamız Türkiye pazarına da hızlı bir giriş yaptı.

 

Marmara Barber, erkek kişisel bakım ürünleri üretiyor. İlerleyen süreçte kadınlara özel ürünler yapmayı da planlıyor musunuz?

Marmara Barber markamızın tüm ürün gamını yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Her bir yeni ürünü dikkatlice ele alıyoruz ve içimize sinmeyen hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz. Kendi yarattığımız konsept ile sokak stilini kozmetikle birleştirerek ürün tasarımlarımızda grafitiyi kullanıyoruz. Bu fikrimiz büyük ilgi görüyor. Yaptığımız farkındalık, sanata verdiğimiz önem, ambalaj tasarımlarımız çok dikkat çekiyor. Özellikle Amerika’dan büyük ilgi görüyoruz. Marmara Barber markasıyla yakaladığımız başarının verdiği güçle kadınlar için de bir markalaşma sürecindeyiz. Bu sektörde sizin de bildiğiniz gibi çok fazla marka ve ürün var.  O yüzden yine bir farklılık yaratmak istiyoruz. Hem ürün seçkisi, hem kalitesi, hem de farklı ambalajları ile sıradanlıktan uzak konseptli kadın markamız Marmara Barbarella’yı 2021’de piyasaya süreceğiz.

 

Türkiye’deki satışlar şuan e-ticaret kanallarında, ilerleyen süreçte “Marmara Barber“ mağazaları görebilecek miyiz?

Pandemi dolayısıyla Mart ayının sonunda berberlerin kapatılması kararından sonra saç bakım ürünlerinin satışı azalmıştı. Bu dönemde Marmara Barber olarak hem markamızın online satış kanallında hem de Türkiye’nin önde gelen online satış kanalları ile yaptığımız çalışmalarla öngördüğümüz satışlarımızı dengeledik. Berberlerin yeniden açılması ile hem offline hem de online satışlarımız devam ediyor.

İhracat hangi seviyede? Pandemi döneminde ekstra bir artış oldu mu?

Biz 2017 yılında üretimine başladığımız genç ve dinamik markamız Marmara Barber’ın erkek bakım ürünleri ile birlikte kolonya serisini 52 ülkeye ihraç ediyoruz. Covid 19 salgınından ötürü klasik ürünümüz Marmara Kolonya için de yoğun talep aldık. 2020 ikinci yarısından sonra Marmara Limon Kolonya’yı da birçok ülkeye ihraç edeceğiz.

 

Pandemi döneminde kolonyaya olan talep beklenenin çok üzerinde oldu. Bu süreçte üretimi ve ürün tedarikini nasıl sağladınız?

Pandeminin başladığı ilk dönemde aşırı talepten dolay tüm üreticiler ham madde temini ve üretim konusunda problem yaşadık. Özellikle etil alkol temininde...  Çünkü mevcut stoklar aşırı talep karşısında yetersiz kaldı. Bu dönemde devletimiz biz üreticilere destek amaçlı yerli şeker fabrikasında üretilen etil alkolü bizlerin kullanımına olanak sağladı. Ayrıca 1996 yılında kurduğumuz, Türkiye’de etil alkol ithalatında ilk yerli firma olarak hizmet veren, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 60 etil alkol ihtiyacını karşılayan şirketimiz Alkoman Kimya, bu süreçte sadece bizim yani Senso Kozmetik’in talebini karşılayarak üretimimize hız kesmeden devam ettik.  Etil alkol sıkıntısının yanı sıra sektörümüzün ikinci önemli sıkıntısı ise şişe, kapak, tıpa gibi ambalaj temininde oldu. Tüm bu olumsuz faktörlere rağmen üretimimize 7/24 devam ettik.

Pandeminin ilk günlerince devletimizin 65 yaş üstü vatandaşlarımıza kolonya dağıtım çağrısı doğrultusunda da kapasitemizi arttırdık. 10 gün aralıksız kolonya üreterek kampanyaya büyük ölçüde bağış yaptık. Her türlü aksiyon ve önlemleri alarak hiç durmadan üretimimize devam ediyoruz.

 

Kişisel bakım sektöründe üretim\tüketim hacmini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kişisel bakım sektörü hacmi her gecen gün büyümeye devam ediyor.  Günümüzde artık erkekler de kendilerine özen gösteriyor. Türkiye’de ise erkek bakım ürünleri pazarı yeni yeni gelişmeye başlıyor. Yakın zamanda Türkiye’de erkekler de kadınlar kadar bakımlı olacak.

 

Ar-Ge’ye yapmış olduğunuz yatırımlar nelerdir?

2020 yılının ikinci yarısında da fabrikamızı büyütmeyi ve otomasyonu arttırmayı planladık. Üretim otomasyona 6 milyon liralık bir yatırım daha yapıyoruz. Böylece hazırlığını tamamladığımız yeni projeleri de üretip, piyasaya sürmeyi hedefliyoruz.