Alman sos devi yeni fabrikasını İzmir’de açtı

20 Mart 2013 Çarşamba

Dünya premium sos kategorisinin önde gelen markası Kühne, İzmir’de açtığı yeni fabrikası ile Orta Doğu ve Asya’da etkin olarak konumlanmayı hedefliyor

alman-sos-devi-yeni-fabrikasini-izmirde-acti

Avrupa’nın en büyük sirke, turşu ve sos üreticisi olan Kühne, yeni fabrikasını İzmir-Kemalpaşa’da hizmete açtı. Kühne, 8 milyon 500 bin TL’lik yatırımı ile 16 bin 732 metrekarelik alanda hizmete açtığı yeni fabrikasında; uzmanlık alanı olan sirke, dökme sirke ve nar ekşisi üretimini gerçekleştirecek. Kühne, üretim kapasitesinde başlangıç olarak 10 bin ton sirke üretimini ve yıllık şişeleme kapasitesinde ise 16 milyon 800 bin’den 25 milyona çıkmayı hedefliyor.

Açılışta konuşan Kühne Türkiye Genel Müdürü Zeki Pağda, “İzmir üretim tesisimizle birlikte üretim kapasitemiz büyük ölçüde artacak ve yeni hedeflere koşmaya başlayacağız. Yeni fabrikamızla ilk olarak Orta Doğu ve Asya’daki ülkelere ihracat yaparak Türkiye’deki Kühne’yi diğer Kühne fabrikaları arasında önemi ve potansiyeli yüksek bir merkez ve bölgesel bir hub olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli hedeflerimiz arasında ise fabrikamıza yeni tesis yatırımları yapmak ve yeni hatlar ekleyerek; ürün gamı ve üretim hacmini yükseltmek var” açıklamasında bulundu.

Bölgenin lojistik avantajları ve tarımsal zenginliği sayesinde hammadde ve tedarik zincirini kısaltmayı hedefleyen Kühne, İzmir’e yaptığı bu yatırımla bölgenin jeostratejik konumundan da yararlanmayı planlıyor. Konuyla ilgili konuşan Kühne International CEO’su Andreas Schubert, “Burada bizim için en önemli unsur global tatlarla yerel tatları buluşturmak ve sofralarda sadece tamamlayıcı tat olarak küçük bir dokunuş yapmak değil; sevgi ve birlik duygularını da ortaya koymaktı. Geldiğimiz noktada 70 farklı ürünümüz ile sevdikleriniz için en iyi kalitede üretim yapıyoruz. Gelişen ekonomisi, Orta Doğu, Asya ve Avrupa’ya açılan kapıları ile Türkiye’de olmak Kühne için önemli bir yatırım olmasının yanı sıra, bize geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunmanın da heyecanını veriyor” açıklamasında bulundu.

Sayılarla Kühne
Global merkezi Hamburg’ta yer alan Kühne’nin tüm üretim tesisleriyle birlikte bir yılda toplam 174 milyon litre sirke, 66 bin ton hardal ve 42 bin ton hazır gıda ürünleri üretiyor, 80 bin ton sebze işlenerek konserve ediliyor.  Kühne’nin, ürün toplam satışlarının yüzde 30’unu kornişon turşu, yüzde 20’si lahana turşusu, yüzde 15’ini sirke,  yüzde 9’u salata sosu, yüzde 7’si diğer soslar ve yüzde 6’sı ise hardal ürünlerinden oluşuyor. 1991’de girilen Türkiye pazarında, ambalajlı üretimin başlamasını takiben Tansaş, Carrefour, Real, Migros, BİM, Dia gibi ulusal market zincirlerinde satılmaya başlanan Kühne ürünleri ve private label üretimleri Türkiye’de toplam 9 bin satış noktasında Türk tüketicilerinin beğenisine sunuluyor.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri