Aydın Yurdum: Yerel markalar dominant

02 Kasım 2012 Cuma

Türkiye’deki AVM’lerde yoğun olarak yerli markaların bulunduğunu söyleyen Avm Mfi Partners Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yurdum, “AVM’lerde sağlıklı kiralama yapmaya uygun 200 Türk markası var. Yurt dışında birçok pazarda yerel markalar bu kadar dominant değil” dedi

aydin-yurdum-yerel-markalar-dominant

Yaklaşık 200 Türk perakende markasının AVM’lerde sağlıklı kiralama yapmaya uygun olduğunu söyleyen Avm Mfi Partners Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yurdum, “Türkiye’deki AVM’lerin neredeyse tamamında yerli markalar çoğunlukta. Yurt dışında birçok pazarda yerel markalar bu kadar dominant değil” dedi.

Yurdum, “Bu durum, Türk perakendecisinin gücünün de önemli bir göstergesi. Türkiye’de doğmuş birçok markanın yoğun yurt dışı yatırımlarıyla artık ‘uluslararası’ kimlik kazandığının altını çizmek gerekir” diye konuştu.

Türk perakende sektörünün geleceğini son derece umut verici gördüğünü ifade eden Yurdum, “Bunda AVM’lerin ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Şu anda Türk perakendecisi sadece ülkemiz için değil Avrupa için de ciddi bir önem arz ediyor” dedi.

2006 yılında kuruldu
Sahibi olduğu AVM Partners’ın 2006 yılında kurulduğunu söyleyen Aydın Yurdum, AVM yönetimi ve kiralaması alanında faaliyet gösterdiklerini belirtti. 2008 yılında Almanya’nın sektöründe öncü şirketlerinden Mfi AG ile birliktelik yaptıklarını hatırlatan Yurdum, “Halihazırda proje geliştirme, proje yönetimi, kiralama alışveriş merkezi, ofis rezidans yönetimi, finansman idaresi ve raporlamaları, alışveriş merkezleri hukuki danışmanlığı konularında sektörün lider şirketlerinden biri olarak hizmet veriyoruz” dedi.

Şu ana kadar 40’ın üzerinde projeye kiralama, fonksiyonel proje danışmanlığı, optimizasyon, proje geliştirme alanlarında hizmet verdiklerini kaydeden Yurdum, “11 projenin yönetimini ve 20’ye yakın projenin kiralamasına devam ediyoruz. Önümüzdeki dönem hizmet verdiğimiz proje sayısı 60 civarında olacak. Üç sene içerisinde 20 proje yönetmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yurdum, önümüzdeki dönem üzerinde çalıştıkları yeni projelerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “İnşaat ve kiralaması devam eden Konya Kent Plaza, Ankara Next Level, Ankara Taurus, Antalya Markantalya, Antakya Palladium, Ümraniye CanPark, Bodrum Avenue projelerimiz 2013 yılı içinde açılacak. Sultanbeyli AVM ve Bakü Ahmetli projemiz 2014, Seyrantepe projemiz ise 2015’te hizmete girecek.”

“Doğru kira tespiti önemli”
AVM yönetiminin önemli know-how gerektiren bir iş olduğunu kaydeden Aydın Yurdum, “Öncelikle bulunduğu bölgeye hitap eden ve rekabete cevap verebilen bir mağaza karması şart. Yatırımcısına ve perakendecisine kazan-kazan prensibi temelinde ticari olarak keyif veren dengeyi tutturabilmek çok önemli” dedi.

Bunların yanı sıra ziyaretçilerde alışveriş merkezinden ziyade bir yaşam merkezi ve buluşma noktası algısı yarılmasının önemine dikkat çeken Yurdum, şöyle devam etti: “Doğru kiranın tespiti, gelirin sürdürülebilirliği açısından önemli. Kendini güncelleme kabiliyeti de rekabete cevap verebilmek için gerekli. Yeni konseptlere ve perakendecilere açık ve hazır olmalısınız. Konum, ticari anlamda doğru fizibilite, günü ve perakende gereklerini yakalamış mimari, farklılaşmış ama fonksiyonel konsept, profesyonel yönetim AVM’ler için olmazsa olmazlardan.”

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri