H&M'in yeni üretim üssü Afrika oldu

21 Ağustos 2013 Çarşamba

Dünyanın ikinci büyük tekstil markası H&M'ye Çin'de üretim pahalı geldi. Şirketin yeni üretim üssü Afrika oldu. İlk fabrikanın Etiyopya'ya kurulması düşünülüyor

hmin-yeni-uretim-ussu-afrika-oldu

Dünyanın ikinci büyük tekstil markası Hennes & Mauritz (H&M) düşük maliyetli üretim için Afrika'yı hedef seçti. Kıtanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Etiyopya'ya yatırıma hazırlanan şirket bu bölge üzerinden Doğu Afrika'yı kendine merkez üs yapacak.

Wall Street Journal'da (WSJ) yayınlanan habere göre şirketin Etiyopya'yı seçmesindeki en önemli nedenlerin başında düşük üretim maliyetleri geliyor. H&M sözcüsü, şirketin bu konuda aldığı yatırım kararlarını doğruladı. Şirketin ayrıca, Güney Afrika'da mağaza kurmak için planları bulunuyor.

Bangladeş'te de üretim yapan şirket, burada yaşanan işçi ölümleri ve sağlıksız üretim koşulları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Markanın Afrika'ya yönelmesinde bu tablonun da etkili olduğu belirtiliyor.

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri