“Marketler köprü görevi görüyor”

17 Eylül 2012 Pazartesi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında yer alan İstanbul PERDER’in geleneksel olarak her ay gerçekleştirdiği üye kahvaltı buluşması önceki gün Florya Kaşıbeyaz Restoran’da yapıldı. Gıda güvenliği konusunun detaylarıyla konuşulduğu toplantıda perakende zincirlerinin kendileri açısından çok önemli olduğunu aktaran Gıda İşletmeleri ve Kodeks Dairesi Başkanı Selman Ayaz, “Gıda ürünlerinin tarladan sofraya geçiş sürecinde marketler köprü görevi görüyor” diye konuştu

marketler-kopru-gorevi-goruyor

Uğur Tatlı / Perakende.org

İstanbul PERDER’in düzenlediği, Florya Kaşıbeyaz Restoran’da önceki gün (15 Eylül) gerçekleştirilen; Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak ve Gıda İşletmeleri ve Kodeks Dairesi Başkanı Selman Ayaz’ın da konuk olduğu üye kahvaltı buluşmasında son yasal düzenlemeler, gıda güvenliğindeki güncel değişikler konunun uzmanları tarafından üyelere anlatıldı.

Yeni yürürlülüğe giren 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun tarladan sofraya gıda güvenliğiyle ilgili geniş bir kapsamda hazırlandığının altını çizen Gıda İşletmeleri ve Kodeks Dairesi Başkanı Selman Ayaz, bu yasayla birlikte tüketicilerin daha güvenilir, temiz ve hijyenik koşullarda tüketim sağlayacağını kaydederek, “Gıda ürünlerinde izlenebilirliği ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygunluğunu denetlemek, kayıt dışılığı ve haksız rekabeti önlemek adına önemli bir adım” diye konuştu.

Perakende zincirlerinin kendileri açısından çok önemli olduğunu aktaran Ayaz, “Gıda ürünlerinin tarladan sofraya geçiş sürecinde marketler köprü görevi görüyor. Bir gıda maddesi satış yerlerinde uygun muhafaza edilmezse gıda güvenliği bu noktada bozuluyor. Zincirin hiç kırılmadan son tüketiciye ulaşması önem arz ediyor” dedi. Daha önceki yasada sadece üretim yerleriyle ilgili denetimler yaptıklarını söyleyen Ayaz, yeni kanunla beraber üretim yerlerinin yanı sıra satış yerlerini de Bakanlık kontrolüne aldıklarını dile getirdi.

Taklit ve tağşiş konularına değinen Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak ise şunları söyledi: “Etiketin üzerinde ne yazıyorsa içeriğinin de aynı şekilde olmasına hassasiyet gösteriyoruz ve tüketicinin yanıltılmamasını istiyoruz. Bakanlık olarak yaptığımız deşifrelerin olumlu dönüşlerini aldık. Amacımız masumu mağdur etmek değil, haksız rekabeti önlemek” açıklamasında bulundu.

“Eğitimin sürekliliğine inanıyoruz”
Daha sonra söz alan İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, Haziran ayında göreve gelmelerinin ardından 6 aylık bir plan yaptıklarını kaydetti. Her iki haftada bir yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Biçen, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul PERDER olarak eğitimin sürekliliğine inanarak periyodik aralıklarla eğitimler düzenledik ve düzenlemeye de devam edeceğiz. Bu bağlamda yakın bir zaman önce sektörün içerisinde yer alan profesyonellerden oluşan PERDER Gelişim Akademisi’ni kurduk. Perakendeye yön veren, sektörü bilinçlendiren projeler üretmeyi sürdüreceğiz. Ayrıca üyelerimize fayda sağlayacak; enerji tasarrufu, GSM operatör indirimleri, araç takip sistemi, akaryakıtta indirim gibi projeler geliştirdik.”

Toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün ise, sektörün gelişimine katkı sağlayacak her organizasyona destek vereceklerini ifade etti. Aygün ayrıca, marketten alınan gıdaların tüketiciler tarafından doğru muhafaza edilebilmesi ve tüketicilerin bu noktada bilinçlendirilmesi adına TV kanallarında “Kamu Spot”u yayınlayacaklarını da sözlerine ekledi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri