Nöromarketing workshop, ezber bozdurdu

16 Mayıs 2013 Perşembe

Nöromarketing alanında dünyanın ilk danışmanlık şirketi olan SalesBrain’in kurucularından Christophe Morin, Pharma Tailor Made Services (PTMS) tarafından düzenlenen workshop’ta kalıpları kıran pazarlama stratejilerini anlattı. Perakende.org ve Market dergisinin basın sponsoru olduğu workshop, dün (15 Mayıs) Mövenpick Otel’de gerçekleştirildi

noromarketing-workshop-ezber-bozdurdu

Fulya B. Öztürk / Perakende.org
Fotoğraflar: Murat Küçük

Nöromarketing konusunda çok önemli çalışmalar yapan Sales Brain’in kurucu ortağı Christophe Morin, PTMS tarafından düzenlenen workshop’ta önemli ipuçları verdi. Morin’in sunumu, “Nöromarketing Prensipleri: Müşteriniz Satın Alma Kararını Nasıl Verir”, “Acı Veren Durumu Tanımak”, “Mesajları Farklılaştırmak”, “Kazancı Göstermek”, “Eski Beyne Sunmak” ve “Dikkat Çekiciler” başlıklarından oluştu.

“Bilimsel yöntemleri kullanarak karşınızdakini ikna edebilseydiniz, ne hissederdiniz” sorusuyla workshop’a başlayan uzun yıllar tüketici araştırmaları yaptığını ancak bu tip araştırmalarda gerçek sonuçlar çıkmayacağını dile getiren Morin, “Araştırmalarda tüketiciler dürüst davranmayabilir, siz doğru analiz edemeyebilirsiniz. Her zaman araştırma sonuçlarından şüpheci oldum ve gerçek düşünceler için nörologlardan yardım aldım. Satın alırken beyinde neler olduğunu araştırdım” dedi.
Beynin nasıl çalıştığını öğrenmenin hem özel hem de iş hayatında kullanılabileceğini anlatan Christophe Morin, ses analizleri ve göz takip sistemleri yaptıklarını belirterek örnekler verdi.  Çalışmalarında etik kurallar oluşturduklarını söyleyen Morin, ikna etme süreçlerinde ilkel beyne verilen mesajların önemine dikkat çekti. “Müşterinizin beynini anlayarak, farklı çalışmalar yapmak gerekiyor” diyen Morin, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlara evet dedirten 4 adım var. Sıkıntıyı teşhis edin, iddialarınızı farklılaştırın, kazancı gösterin ve ilkel beyne iletin. Mesajlarınızı olabildiğince basitleştirin. Biz duyguları olan makineleriz. Aldığımız duygusal kararlar, sonra rasyonel kararlara dönüşüyor. Müşterinize iddianızı anlatın ancak bu iddiaların kanıtlanabilirliği olmalı. Onları, ilkel beyni verdiğiniz mesajlarla ikna edebilirsiniz.”

İlkel beynin kanıtlanmış bilgiyi sevdiğine işaret eden Morin, ilk olarak müşterinin sıkıntılarını ortaya koymak gerektiğinin altını çizdi. Müşterilere bir değer sunmak zorunluluğu olduğunu aktaran Morin, değerlerin; finansal, stratejik ve kişisel olabileceğini anlattı. Müşteriyi ikna etme süreçlerinde başarılı müşteri hikâyelerinin çok etkili olduğunu söyleyen Morin, “Müşteri hikâyelerini kullanmazsanız, en güçlü değeri bulamazsınız” dedi. Etkili sonuçlar için 10-12 dakikalık bir sunum yapılabileceğini söyleyen Morin, şunları söyledi: “Kanıtlanabilir 3 iddianızı anlattığınız sunumunuzun dikkat çekici olmasını istiyorsanız 10-12 dakikalık bir sürede bitirmeniz gerekir. Faydaya dayalı mesajlar vermelisiniz. Kısa, öz ve kontrol edilebilir bir sunum olmalı. Kapanışta da bir özet yapmalısınız. Rakiplerinizden farkınızı kanıtlamanız gerekiyor. Sunumlarınızda demo kullanmaktan kaçınmayın.”

Dünya çapında bir ilk
Perakende Bilgi Evi yayınlarından Perakende.org ve Market dergilerinin basın sponsoru olarak destek verdiği workshop, içerik açısından müşterinin nasıl karar verdiğini bilimsel olarak inceleyen dünya çapında tek workshop olma özelliğini taşıyor.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri