Organize perakende sektörü Samsun’da bir araya geldi

17 Eylül 2015 Perşembe

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), organize perakende sektörünün tüm aktörlerini “Anadolu Sohbetleri” toplantısında Bulvar Samsun AVM’de bir araya getirdi

organize-perakende-sektoru-samsunda-bir-araya-geldi

Anadolu Sohbetleri, TAMPF’ın organizatörlüğünde Bulvar Samsun AVM’de gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmalarını AYD Yönetim Kurulu Başkanı ve Multi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Belgü ile Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı (KMD) ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Özpamukçu yaptı. Ekonomist Deniz Gökçe’nin “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?”  başlıklı sunumunun ardından geçilen soru – cevap bölümünde sektör sorunları, istekler ve geleceğe yönelik beklentiler tartışıldı.

Türkiye genelinde 340’ın üzerinde AVM olduğunun belirtenAYD Yönetim Kurulu Başkanı ve Multi Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Belgü, büyümenin yavaş yavaş Anadolu’yu da kapsayarak gerçekleştiğini, Anadolu’da açılan AVM’lerin yatırımcılara büyük sorumluluklar getirdiğinin altını çizdi. Belgü: “Bugün, geçmiş yıllara oranla yeni yapılan AVM’ler kadar eski, atıl kalmış binaların işlevsel ve modern AVM’lere dönüştürülme süreçleri oldukça önemli. Çok daha titiz, dikkatli ve özellikle de doğadan uzaklaşmama bilinciyle hareket edilmeli. Yatırımcı olarak dönüştürülme süreçlerinde toplum ve insanla uyumlu hale getirilip halkın hizmetine sunulmasının gerekliliğin farkındayız, farkında olmalıyız! Sektörde global deneyim çok önemliyken lokallik de bir o kadar önemli ve Samsun da bunun güzel bir örneği.” dedi. 

Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Özpamukçu ise; konuşmasında AVM’lerin gelişiminin Türk perakendesinin dinamosu olduğunu, bu sayede zaman içinde büyük markaların oluştuğunu, hatta giderek bu markaların edindikleri organize perakende tecrübeleri ile rahatlıkla yurt dışına açıldıklarını belirtti. Modern perakendenin dünya ile mücadele ve rekabette çok önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Özpamukçu, ihracat kapısının açılması için organizasyonel hareket etmenin önemini de vurguladı. Özpamukçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Perakende modern ve organize olunca, başka şeylere de ihtiyaç oluyor ve farklı sektörleri de beraberinde büyütüyor. Örneğin lojistik, insan kaynağı… Bugün perakende sektöründe 770 bin kişiye istihdam sağlanıyor. 1 milyonu hedeflediğimizde eğitim bacağı daha da önemli olacak. Önemli olan bir konu da mega trendlerin mutlaka takip ediliyor olması.  Geleceğe yönelik özellikle iklim değişiklikleri ile ortaya çıkacak sorunları da ön görmeliyiz. Perakende sektörü, insanlarla en çok iletişimde olunan sektörlerden biri. Yaşanabilecek olası etkileri minimize edebilecek yapıları devlet kadar bizlerin de önemsemesi gerek.”

“Anadolu Sohbetleri” buluşmasında “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Ekonomist Deniz Gökçe, son geniş bir değerlendirmeyle ülke ekonomisinin özellikle son 10 yılını mercek altına aldı. Gökçe: “Dünya krize girince ihracat pazarlarımız da etkilendiği için ihracatı arttıramıyoruz. Cari açığı azaltmak zorlaşıyor. Büyümeyi yavaşlatıyoruz o da işsizliği arttırıyor.  Dış etkiden kurtulmak için de içeride büyüme ve işsizliği kötüleştiriyoruz.” dedi. Kırsal nüfusun azalması ve tarım sektörünün küçüldüğü ile ilgili eleştiri alan bazı konulara ve de erken emeklilik dolayısıyla yaşanan iş gücü kaybı konusuna da açıklama getiren Deniz Gökçe sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada gelişmiş ülkelerin sektör dağılımlarına baktığımızda tarım sektörü büyüklüğü genelde yüzde 2,5 oranındadır. Bizde ise; yüzde 8. Zaten tarım sektörü her yıl ülkemizde de yüzde 2 büyüyor ancak diğer sektörlerin büyüme oranı daha yüksek dolayısıyla da payı küçülüyor. Ülkemizde insanlar ortalama 44 yaşında emekli oluyor ve hayat beklentisi ise 77. Dolayısıyla da yaklaşık 33 sene emeklilik hayatı yaşıyor. Hâlbuki perakende gibi sektörlerde her yaş için fırsat var. Erken emekliliği faturası milli gelirin yüzde 4.5’i ne karşılık geliyor ve bu her yıl 35 milyar dolar kamu zararı demek.  Bu zararın kotarılması da ancak 2040 yılında emeklilik 67 yaşa getirildiğinde mümkün olacaktır.”


Sektörün nabzını ölçmek, mevcut sorunları saptamak ve geleceğe yönelik beklentileri, hedeflemek adına düzenlenen soru cevap bölümünde katılımcıların merak ettiği sorular Hulusi Belgü, Alp Özpamukçu ile Ekonomist Deniz gökçe tarafından yanıtlandı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri