Teknosa, Avrupa’nın ilk 3’üne girecek

06 Şubat 2013 Çarşamba

Teknosa, gözünü Avrupa pazarına dikti. 2023 yılına kadar Avrupa’nın ilk 3 teknoloji perakendecisinden biri olmayı hedefleyen Teknosa, bu hedef doğrultusunda gereken stratejik adımları attığını açıkladı. 2012 yılında yüzde 40 büyüyen Teknosa, yılı 2,3 milyar TL net ciro ile kapattı

teknosa-avrupanin-ilk-3une-girecek

Teknosa’nın 2012 yılı finansal sonuçları ile 2013 ve gelecek 10 yıla ilişkin hedefleri, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane’nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.

Haluk Dinçer, “Net ciromuzda yüzde 40, kıyaslanabilir kârımızdaki yüzde 50 artış ile yüzde 30 seviyesinde özkaynak verimliliğimiz, Mayıs 2012’de bize güvenerek halka arzımıza katılan, Teknosa’ya ortak olan yatırımcıların ne kadar doğru bir iş yaptıklarını gösteriyor” dedi.

Teknosa’nın başarılı büyüme performansı sonucunda, pazardaki konumunu daha da pekiştirdiğini vurgulayan Dinçer, “Teknosa bu performansla Türkiye’nin açık ara lider tüketici elektroniği perakendecisi konumunda bulunuyor. Ancak biz bununla yetinmek istemiyoruz. Gelecekte de liderliğimizi korumak ve hepsinden önemlisi bu liderliğimizi Türkiye sınırları dışına çıkarmayı hedefliyoruz. Teknosa için hedefimiz çok büyük. Biz Teknosa’nın 2023 yılında Avrupa’nın ilk 3 teknoloji perakendecisi arasında yer almasını hedefliyoruz. Bu yüksek bir hedef ancak bunu gerçekleştirmek için gereken bilgi, deneyim ve güçlü kaynaklara sahibiz” diye konuştu. 

“Dünya devlerine kendi arenalarında meydan okuyacağız”
Geçtiğimiz yıl gerçekleşen halka arz ve Avrupa’nın teknoloji perakende sektöründe en büyük satın alma grubu Euronics ile yapılan işbirliğinin bu hedef doğrultusunda atılan adımlar olduğuna dikkat çeken Dinçer, “Teknosa’yı büyütüp devler ligine hazırlamak için, pazarla ilgili konsolidasyon beklentimizin bir uzantısı olarak oluşacak fırsatları değerlendirmek üzere bir danışman görevlendirdik. Bu konuda geçmişte olduğu gibi yeni bir satın alma hamlesi yapmaya hazırlanıyoruz. Teknosa kârlı bir şirket ve bilançosunda güçlü bir nakit pozisyonu var. Bu gücümüzü yeni satın almalarda kullanmak istiyoruz. Hedefimiz yalnızca Türkiye ile de sınırlı değil. Kendi ülkemizde kafa tuttuğumuz dünya devlerine kendi arenalarında da meydan okuma hazırlığındayız” dedi.

“Teknosa sektör ortalamasının üzerinde büyüyor”
Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane ise, “Avrupa’nın ilk 3 lider teknoloji perakendecisinden biri olma hedefi bizim için uzak veya erişilmez değil. Bu hedefe her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Teknosa’nın 2012 yılını 2,3 milyar TL net ciro ile kapattığını açıklayan Nane, “Net kârımız denetlenmemiş finansallara göre yaklaşık 50 milyon TL olarak gerçekleşti. Sektör ortalamasının üzerinde bir rakamla, yüzde 40 büyüdük. Teknoloji perakendeciliği pazarının *yüzde 42’sine (*GFK-Ocak-Kasım 2012) sahip olduk” dedi. 

2012 yılında 29 yeni mağaza açtıklarını anlatan Nane,  2011’de 85 milyon olan ziyaretçi sayılarının 100 milyona çıktığını söyledi. Teknosa’nın yüzde 15-20 büyüme hedeflediği 2013 yılında da hem büyük hem de küçük metrekareli mağazalar açacaklarını kaydeden Nane,  yılsonuna kadar mevcut satış alanına yaklaşık 30 bin metrekare eklemeyi planladıklarını anlattı. Nane, yeni mağazalarla birlikte bin 500 kişiye daha istihdam olanağı sağlayacaklarını da ifade etti. 

“teknosa.com koşar adımlarla ilerliyor”
Yenilenen Teknosa Turuncu Kart ile 3 milyonu aşkın üyeye ulaştıklarını belirten Nane şunları söyledi: “Turuncu Kart üyeleri Teknosa toplam cirosunun yarısını gerçekleştirmeye başladı. 2012 yılına içeriğini ve tasarımını yenilediğimiz teknosa.com ile girdik. 2012 yılında yüzde 200’e yakın artış trendi yakalayan teknosa.com bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk 3 arasında yer almayı başardı. teknosa.com günde 185 bin kez ziyaret ediliyor. teknosa.com için 2013 yılında ciro hedefimiz 3 katın üzerinde büyümek.”


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri