Üçge Perakende Söyleşileri, Haluk Alpay’ı konuk etti

29 Mayıs 2013 Çarşamba

Üçge Akademi çatısı altında düzenlenen Perakende Söyleşileri’nin Mayıs ayı konuğu Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Yönetici Ortağı Haluk Alpay oldu

ucge-perakende-soylesileri-haluk-alpayi-konuk-etti

Yazılım ve danışmanlık şirketi Obase , “Perakende” ve “Bilgi Yönetimi”  alanlarındaki uzmanlıklarıyla, gıda ve gıda dışı perakendenin önde gelen firmalarına hizmet veriyor. Üçge BOSB Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide Alpay “Perakendede İş Zekâsı” başlıklı sunumuyla katılımcılara değerli aktarımlarda bulundu.

Mobil kullanımının dünyada çok ciddi yayılımı olduğunu ifade eden Alpay, “Dünya genelinde 5 milyardan fazla cep telefonu kullanıcısı bulunuyor. İnternet bağlantısının yüzde 80’inin bu cihazlar üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor. Morgan Stanley’in yaptığı araştırmaya göre dünyadaki mobil internet kullanıcı sayısı 2013 yılı itibarıyla kişisel bilgisayarlardan interneti kullanacakları geçiyor. 2011 yılında dünya genelinde 3G kullanan kişi sayısının 360 milyon olduğu belirtiliyor. 2012’de 500 milyon, 2015 te 3,4 milyarı geçeceği tahmin ediliyor. Mobil İnternet kullanımı sayesinde sektörde de hızlı büyümenin gerçekleşeceği aşikar” dedi.

Türkiye perakende sektörünün de mobil uygulamalardan uzak durmaması gerektiğini vurgulayan Alpay, perakende sektöründeki kurumsal yapılarda uygulanan mağaza içinde verimliliğe olumlu etkileri olan mobil uygulamalara da örnekler verdi. Mağazada eksik ürünlerin tespiti, yok satma analizleri, anlık depo kontrolleri, sanal market mal toplama uygulamaları, sipariş  ve sipariş süreçlerinin kontrolleri, kasa ve kasiyer verimliliklerinin takibi, rakip analizlerinin takibi, promosyon süreci takibi, B2B uygulamaları, sebze meyve hal uygulamaları, satış otomasyonu uygulamaları (tekstil), fuar operasyon uygulamaları (tekstil), mağaza lokasyon seçimi ve yer belirleme uygulamaları gibi çok çeşitli alanlarda mobil uygulamaların olduğunu söyledi.

Mobil alanında tüketiciye yönelik uygulamalara ve sosyal medyaya da değinen Alpay, “İnternetten yapılan kartlı ödeme işlemlerine baktığımızda internet üzerinden yapılan satışların yüzde 30 arttığını görüyoruz. Facebook 1 milyar kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük ve kapsamlı CRM veritabanı hüviyetine sahip. İçlerinden 600 milyonu, mobil cihazları, Facebook’a erişmek için kullanıyor. Birçoğu mobil ortamda o anda yaptıkları ve bulunduğu lokasyonlar ile ilgili bilgileri anında paylaşıyor. Yaklaşık bir ayda 30 milyar yeni içerik Facebook’a ekleniyor. Facebook'un Türkiye'deki kullanıcı sayısı 31 milyonu aştı. Nüfusunun yüzde 40'ından fazlası facebook kullanıcısı olan Türkiye, dünya genelinde 7’nci sırada yer alırken, Avrupa'da ise ikinci. Amerika’daki internet sayfalarının yüzde 25’i facebook’da yer alıyor. Tüm internet oturumlarının yüzde 30’u facebook’a ait. İnternet ortamındaki ürün tavsiyelerinin yüzde 38’i facebook aracılığı ile yapılıyor. Türkiye’deki işletmeler mutlaka sosyal medyada yer almalı ve üye olanların pozisyonları belli ise bu verilere yönelik promosyonlar yapmalıdır” dedi.

Söyleşi sonunda Alpay’a plaketini KALDER Bursa Başkanı Emin Direkçi, Üçge Hatırası hediyesini ise Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç takdim etti. 2012 yılından bu yana her ay düzenlenen Üçge Perakende Söyleşileri'ne Üçge yönetimi ve çalışanlarının yanı sıra, Bursa PERDER yönetimi ve üyeleri, Bursa perakende sektörünün önde gelen yerel market zincirleri, butik mağaza sahipleri ve yöneticileri ve AVM yöneticileri de katılım gösteriyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri