150 yıllık dev: Bizerba

04 Temmuz 2013 Perşembe

Sistem terazileri, dilimleme ve etiketleme makineleriyle perakende dünyasına ve endüstriyel alanda marka müşterilerine mal ve hizmet üreten Bizerba, 500 milyon euro’luk cirosu ile sektörünün en büyüğü konumunda yer alıyor. Dünyanın her ülkesinde etkin hizmetleri, verimli ve nitelikli ürünleriyle uluslararası pazar lideri olan Alman devinin Türkiye’deki çözüm ortaklığını ise 20 yıldır Üçge Elektronik gerçekleştiriyor. Bizerba ve Üçge Elektronik, perakende ve gıda sektörünün öncü ve lider firmaları için önemli bir köprü görevi görüyor

150-yillik-dev-bizerba

Murat KÜÇÜK, Uğur TATLI, İpek GÜL

Bizerba isminin geçmişi 150 yıl öncesine dayanıyor. Makine mühendisi olan Andreas Bizer tarafından Almanya’nın Balingen şehrinde küçük kefeli el terazisi imalatıyla başlayan; adını “Bizer” ve “Balingen” kentinden alan Bizerba, sektöründe ilklerin temsilcisi… 1906 yılında, tartım endüstrisi için önemli bir icat olan sarkaçlı teraziyi üreten Bizerba, bugün halen pek çok mekanik terazinin atası olarak kabul edilen tek gövdeli, ilave ağırlığa ihtiyacı olmayan teraziyi de 1924’te tasarlamış gerçek bir mucit firma. Günümüzde 5’nci kuşak tarafından yönetilen Bizerba, dünyanın her ülkesi için çözüm üretirken; farklı ülkelerde 40 bölgesel distribütöre sahip. Bizerba’nın Türkiye distribütörlüğünü ise 37 yıldır perakende sektörüne hizmet veren Üçge Şirketler Grubu’na bağlı Üçge Elektronik yapıyor. Ülke perakendesini incelemek üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye özel bir ziyaret gerçekleştiren Bizerba’nın 5’nci kuşak temsilcisi Andreas Kraut ile perakende üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bildiğimiz kadarıyla Balingen’de sizin desteğiniz ile kurulan ve geçtiğimiz yıllarda dergi grubumuzda da fotoğrafları yayımlanan harika bir terazi müzesi var. Pek çok yeniliğe ve dahası icada öncülük eden, Almanya’nın en köklü firmaları arasında yer alan Bizerba’yı tanıyabilir miyiz?
Bizerba, 150 yıllık köklü bir aile kuruluşu. Dünyanın her ülkesinde temsil ediliyoruz. Kendi müdürlüklerimiz yanında, 40 distribütör firmamız var. Bünyemizde 3 bin 200 çalışan yer alıyor. Almanya’nın dışında Kuzey Amerika, Asya ve İsviçre’de de üretim gerçekleştiriyoruz. Böylece tüm dünyaya hem satış hem servis olarak online hizmet verebiliyoruz.

“Yarının teknolojisi bugünün standardı”

Biz, Bizerba’nın hikayesini öğrenirken çok etkilendik. Kurucunuz hem soyadını hem de doğduğu büyüdüğü kenti bir dünya markası yapmış. Bugün geldiğimiz noktada, Bizerba’nın yıllık cirosu hangi düzeyde seyrediyor?
Kurucumuz soyadının (Bizer) hemen ardına, kentimizin (Balingen) ilk iki harfini ekleyerek Bizerba markasını yaratmış. Halen, bu bölgede üretimlerimiz bütün hızıyla devam ediyor. Geçen yıl 500 milyon euro’luk bir ciro gerçekleştirdik.  Bizerba’yı özetlemek gerekirse iki ana branşta hizmet veriyoruz. Birincisi perakendeye yönelik teraziler ve et işleme cihazları, ikincisi de endüstriyel alana yönelik etiketleme makineleri, kontrol teraziler ve tartıyla ilgili endüstriyel alanda kullandığımız ürünler. Perakende sektörü ve endüstriyel çözümlerimizde yeni teknolojiler kullanırken, bu teknolojileri gelişmiş, kullanıcı dostu yazılımlar ile destekliyoruz. Ürünlerimizi sürekli yeniliyoruz. Sektörde her zaman en önde en yeni teknolojileri kullanarak yenilikçi çözümlerimiz ile yer alıp, pazarımızı geliştiriyoruz. Bizerba olarak, yarının teknolojisini bugünün standardı şeklinde yorumluyor, tüm markalardan önce trendleri yakalayıp piyasayı biz şekillendiriyoruz.

Beşinci kuşaktan böylesi heyecan verici sözler, iddialı hedef ve görüşler duymak çok ilgimizi çekiyor. Gıda güvenliğine özellikle önem verdiğinizi biliyoruz. Peki bu bağlamda, Türkiye’deki gıda güvenliğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?
Genel felsefemiz içerisinde gıda güvenliği konusu, her zaman ve her koşulda birinci planda oldu. Makinelerimizin hepsinde özellikle bakım ve hijyen konularına önem veriyoruz. Üretim tesisi ve kullandığımız üretim malzemeleri de gıda güvenliğine yönelik ekipmanlardan oluşuyor. Teknolojimizin yanında, gıda güvenliğine vermiş olduğumuz özen ve hassasiyet sayesinde müşterilerimiz tarafından tercih edilen bir marka olduğumuzu çok açık biçimde söyleyebilirim. Öyle ki süreç içerisinde, hayvanın yaşadığı andan yetiştirilip kesilmesine, oradan da paketlenip marketlere gönderilmesindeki tüm aşamalarda zinciri takip eden kontrol eden sistemlerimiz de var. Ayrıca, bu üretim ve dağıtım zincirinin her aşamasını raporlama yeteneklerimiz çok gelişmiş durumda. Sağlıklı üretim, bizim felsefemize göre her mal bileşeni için birincil şart olmak zorunda. Türkiye’deki gözlemim ise, hijyen standartlarının iyi yolda gittiği yönünde. Ama bazı eksiklik ve duyarsızlıklarımız elbette var. Ziyaretim esnasında Türkiye’de çok kısa bir sürede AB standartlarının yakalanacağını gözlemledim.

Bizerba, çevreye önem veriyor

Yenilikçi çözümlerden söz etmişken enerji tasarrufuna yönelik çalışmalarınız da var. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Özellikle marketlerde kullandığımız teraziler ve dilimleme makinelerinde ileri teknolojiyi tercih ediyoruz. Teraziler ve dilimleme makinelerinin ihtiyacından fazla enerji harcamaması için, güç kartlarında ve motorlarında yüksek teknoloji ve çevreci ekipmanlar kullanıyoruz. Aynı zamanda makinelerin boşa enerji harcamaması adına “uyuma modu” olarak sunulan çözümlerimiz mevcut.
Basit gibi görünen bahsettiğim bu özelliklerin kullanmaması halinde, ekstra enerji giderlerinin olacağı açıktır. Çok net ifade edebiliriz ki Bizerba ürünleri, piyasadaki benzerlerinden çok daha az enerji tüketiyor. Alırken ve de çalışırken kazanmak için Bizerba olarak hep müşterilerimizin yanında yer alıyoruz.

Batı dünyasında çevreye olan duyarlılık önemli mesafeler kat etmiş durumda. Siz de çevreye duyarlı bir şirket profili çiziyorsunuz. Çevrecilik anlayışıyla neyi kastediyorsunuz?
Ürünlerimizde, AB normlarında istenen tüm gıda güvenliği, çevre koruması ve enerji ile ilgili standartları yerine getiriyoruz. Dilimleme makineleri, terazilerimiz başta olmak üzere ürünlerimizin tamamının kaplamasında ve içindeki parçalarda kurşun bulunmuyor. Böylece çevre temizliği için büyük bir katkı sağlıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizde bulunan yedek parçalara bakım yaparak atılmasını önleyip, çevreyi kirletmemeye özen gösteriyoruz. Buna bağlı olarak bir diğer husus da etiketlerimiz.
Ürünlerimizin arkasında, pek çok terazide genel olarak kullanılan sarı kâğıt yoktur ve sadece tek parçadır. Bu sayede müşterilerimiz, daha az etiket değiştirme yapabiliyor. Aynı zamanda, arka yüzeylerde sıkça gördüğünüz sarı kâğıtlar bu sistemde olmadığı için, atmak zorunda kalınmadığı gibi daha az kâğıt kullanılmış oluyor.

Türkiye’nin en dinamik sektörlerinin başında perakende geliyor. Nitekim çok uluslu şirketlerin de perakende ilgi odağı Türkiye üzerine. Siz Bizerba olarak, ülkemizdeki perakende sektörüne nasıl bakıyorsunuz?
Türkiye’deki perakendenin büyümesi bizi elbette çok sevindiriyor. Büyüyen müşterilerimiz ile beraber cihazlarımız da yaygınlaşıyor. Müşterilerimizin iyi servis alabilmesi ve daha başarılı bir büyüme eğiliminde olmaları bizi her zaman mutlu eder. Tüketicinin alışkanlıkları çok hızlı bir şekilde değişiyor. Türkiye, çok kısa bir süre içerisinde Avrupa’daki standarda gelmiş olacak ve o standarda gelinirken Bizerba olarak sunduğumuz çözümler perakendenin gelişimine önemli katkılar sağlayacak. Perakendenin hızlı büyümesi Avrupa’da 40-50 yılda başarılırken, Türkiye’nin bu büyümeyi 10 yıl gibi çok daha kısa süre içerisinde gerçekleştireceğini düşünüyorum. Bu büyüme uluslararası zincirlerin de dikkatini çekiyor. Zincirler, daha çok kazanmak için sürekli yatırım yapıyorlar. Rekabet edebilmek için uluslararası zincirlerle yerel zincirlerin yatırım yapmaya devam etmesi sektörün daha hızlı büyümesine yol açıyor. Ayrıca Üçge’den aldığım bilgiler ve yakından takip ettiğim yerel zincir birleşmeleri ile ortaya çıkan PERDER; hem ekonomik hem istihdam olarak çok dikkat çekici seviyelere ulaşmış durumda. PERDER, organize perakende büyümesine, kendi dinamikleri ile destek oluyor. Sektörden çok daha hızlı büyümeleri çok ilgi çekici. Yerel zincir marketlerinin, perakende sektörünün gelişimi için çok önemli olduklarını düşünüyorum. Zincirlerin büyüme ve gelişme sırasında hem lojistik hem de market içerisinde bazı standartları yakalayabilmeleri için sağlam adımlar atmaları gerekiyor. Bizerba olarak, bu adımlar atılırken müşterilerimize pek çok farklı kulvarda danışmanlık yapabilecek kapasitede olduğumuzu da bu vesile ile hatırlatmak istiyorum.

“Hem Bizerba hem Üçge açısından müşterilerimizi memnun edebiliyoruz”

Söz Türkiye’ye gelmişken, buradaki çözüm ortağınız Üçge Elektronik ile ilgili neler söylemek istersiniz, Bizerba ve Üçge arasında nasıl bir sinerji var? Müşteri tercihleri için neler söylersiniz?
Üçge ile 20 yıla dayanan, güven esaslı bir işbirliğimiz var. Üçge, Bizerba gibi aile kuruluşu ve o nedenle felsefe ve düşünce açısından birbirimize çok yakınız. Hem Bizerba hem Üçge açısından müşterilerimizi memnun edebiliyoruz. Birbirimizi çok iyi anlayabildiğimiz için bu partnerlik ve çözüm ortaklığı daha da pekişti, yıllar içersinde büyüdü. Tüm dünyada sattığımız, geliştirdiğimiz teknolojileri aynı anda Türkiye’de bizim adımıza Üçge temsil ediyor. Bu konuda çok başarılı olduklarını biliyoruz. Üçge, satış sonrasında da çok başarılı bir şekilde ürün servisi veriyor. İlk aklıma gelen örneği verecek olursam; Migros ilişkimizi ifade edebilirim.  Migros, Türkiye’nin en büyük perakendecisi ve burada 2 binden fazla cihazımız bulunuyor. Perakendenin dışında, Türkiye’nin en büyük et İşleme tesisini de yakında hizmete açıyor. Yeni et işleme tesisi için de monoray kantarlar, tartım platformları, paketleme ve ileri işlem görmüş et paketleme hatlarında, otomatik tartım ve etiketleme makinelerinde yine Bizerba ve Üçge çözümleri bulunuyor. Öte yandan Türkiye’de marketlerin kullandığı sistem terazileri, endüstriyel tartım, etiketleme makineleri, endüstriyel tartım platformları ve göstergelerde,  müşterilerin kalite ve menşei biraz karışık ucuz ürünler tercih etmek yerine, Avrupa’daki gibi uzun vadede fayda sağlayacak yatırımların öne geçeceğini düşünüyorum. Türkiye’de firmasına değer katmak isteyen, bilinçli yatırımcıların olduğunu görüyorum. Yerel ve ulusal marketlerde endüstriyel ürünlerde pazar payımıza baktığımızda ve her geçen yıl sayıların ortalama yüzde 30 seviyelerinde artmasını göz önünde bulundurduğumda bahsettiğim ucuz ürün tercihleri, yerini Bizerba gibi doğru ürün tercihlerine bırakacak. Doğru ürün tercihlerinde esas önemli olan, yeni teknoloji ve işimize değer katacak ürünlerin kullanılması. Bu bağlamda daha uzun ömürlü cihazlar, kolay ve esnek kullanım özellikleriyle işletme maliyetlerini azaltarak, verimliliği artırıyor.

Bizerba’nın perakende dünyasında “ilk akla gelen firma” olması, çok güçlü bir şekilde ayakta durmasının temel nedenlerini sizden öğrenebilir miyiz? Gelecek planlarınızdan da söz eder misiniz?
Bizerba, 150 yıllık köklü, bilgi birikime sahip geçmişiyle alanında tecrübeli, istikrarlı ve yenilikçi bir firma kimliğine sahip. Bu tecrübeyi sürekli yeni fikirler üreterek; pazara yeni teknolojiler kazandırarak kullanıyoruz. Müşterilerimizi doğru fikirlere yönlendirip tam anlamıyla danışmanlık yapıyoruz. Onların da güvenlerini kazanıyor güçlerimizi birleştiriyor, birlikte büyüyoruz. Bizi, dünyada ‘marka’ haline getiren en önemli etmenin bu sinerji olduğunu düşünüyorum. Bugün ve yarın; perakende sektörüne yönelik mal ve hizmetler üretmeye ve bu doğrultuda yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Dilimleme, kıyma makineleri, küçük et işleme cihazlarımızı sürekli yenileyerek daha yüksek standartlara getirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de de hijyen ve güven standartlarını yükseltmek istiyoruz. Otomasyona geçmemiş tüm üreticileri, otomasyona geçirip daha verimli konuma getirmek gibi hedeflerimiz var. Her pazarda, özellikle büyüyen pazarlarda market lideri olmaya çalışıyoruz. Büyüme trendinde çok önem verdiğimiz Avrupa ülkelerinde eskisi gibi yatırım yapılmadığı için ana hedefimiz, elbette mevcut pazarımızı korumak. Hızla büyüme eğilimi gösteren ve gelecekte daha da büyüyecek pazarlara daha çok eğilim gösteriyoruz ki; Rusya, Türkiye, Brezilya, Çin ve Tayland bu pazarlar arasında bulunuyor. Türkiye’de dinamik işletmeler, büyüme isteği, ekonomik istikrar, işine odaklanmış Avrupalı düşünce tarzına sahip insanların olduğunu gördüm. İlişkiler sıcak ve yüz yüze. Ziyaretim sırasında karşılaştığım, tanıştığım herkese, özellikle Üçge ailesine çok teşekkür ediyorum. Müşterilerimiz için bundan sonra da Bizerba ve Üçge olarak yapacağımız çok önemli işlerimiz olacak. Bu doğrultuda gelecek için işimize odaklanarak hem kendimize hem de müşterilerimize değer katma isteğindeyiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri