Antep fıstığına Nestle desteği

23 Eylül 2014 Salı

Nestlé Damak ile TEMA Vakfı’nın, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırma amacıyla yürüttüğü ‘Fıstığımız Bol Olsun’ projesi, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Şehitkamil Kongre Merkezi’nde düzenlenen Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi’ne destek verdi

antep-fistigina-nestle-destegi

Nestlé Damak ile TEMA Vakfı’nın 2011 yılında başlattığı, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırmayı amaçlayan ‘Fıstığımız Bol Olsun’ projesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği Fıstık Festivali kapsamında gerçekleştirilen Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi’ne gümüş sponsor oldu. Gaziantep Üniversitesi, Sanko Superfilm ve Gaziantep Fıstığı Sanayicileri Derneği işbirliğiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Antep fıstığının tüm detaylarıyla ele alındığı Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi, Şehitkâmil Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Kamu kurumları, özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler, fikir önderleri, uzmanlar, STK yetkilileri, uluslararası kuruluşlar ve girişimcileri bir araya getiren zirvede, fıstığın daha verimli olarak yetiştirilmesi, tüm yönleriyle değerlendirilmesi, dünya pazarlarında önemli bir yere sahip olmasını sağlamak için gerekenler ile şehir ve ülke ekonomisine olan katkıları gibi konular irdelendi.

Zirve kapsamında gerçekleştirilen “Antep Fıstığı ve Tarım” oturumunda, TEMA Vakfı Yerel Proje Koordinatörü Metin Şenol ‘Antep Fıstığı Yetiştiriciliği’ hakkında bilgilendirme yaptı ve Türkiye’nin ilk Antep fıstıklı çikolatası Nestlé Damak ile birlikte yürütülen Fıstığımız Bol Olsun projesinin çıktılarını paylaştı. Şenol, “2011 yılında başlayan projede bugüne kadar 367 dekar alana sahip 21 bahçede teorik ve uygulamalı eğitimler, hastalıklarla ve zararlılarla mücadele, erozyonu önleme, yeni bahçelerin tesisi gibi çalışmalar gerçekleştirildi. Bahçelerde, toprak verimliliğinin sürdürülmesi, aşılı fidan üretiminin teşvik edilerek yaygınlaştırılması, tarımsal sekilerin örneklenerek çiftçilere aktarılması ve sürdürülebilir üretim sisteminin oluşturularak üreticilerin gelir seviyesinin artırılması için çalışmalar yürütüldü. Yapılan ölçümlere göre 2012 yılında verimlilik ve kalitede 31 proje bahçelerinde, 2013 yılında ağaç başına ortalama yüzde 67 verim, yüzde 17 kalite artışı, sağlandı. İki yılda verim artışı Dekar başına yüzde 51, ağaç başına yüzde 49 oldu. Hastalık ve zararlı etkilerinde ise yüzde 80 azalma görüldü” sözleriyle projenin sağladığı faydaları özetledi.

3+5 yıl olarak planlanan Fıstığımız Bol Olsun projesinin ilk 3 yılının uygulama sonuçları ve çıktıları, Antep Fıstığı Bölgesel Kalkınma Hareketi’nin başlatılmasını sağladı. Projenin ilk etabı için toplam 1 milyon 500 bin TL kaynak ayrıldı, ikinci etabın ise bütçesi yaklaşık 1 milyon 700 bin TL olacak. Şenol ikinci etap için yapılan planları şöyle anlattı, “Barak Ovası’ndan başlayarak, ilk üç yılda edindiğimiz bilgi, deneyim ve birikimi, bölgenin tamamını etkileyecek yapıda değerlendirerek projemizi sahada sürdürülebilir, yaygın olarak uygulanabilir, tüm çiftçiler ve köylüler için ulaşılabilir kılmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz, üretimin en yüksek, verimin en düşük olduğu Gaziantep’in Karkamış, Nizip ve Oğuzeli ilçelerini kapsayan Barak Ovası’nda verimi ve kaliteyi artırmak.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri