Türkiye 109 ülke arasında 39’uncu sırada

29 Mayıs 2014 Perşembe

DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, İstanbul’da düzenlenen DuPont Türkiye Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde açıklandı

turkiye-109-ulke-arasinda-39uncu-sirada

Küresel pazara birinci sınıf, yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetler sunan bilim şirketi DuPont tarafından desteklenen ve Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından geliştirilen Küresel Gıda Güvenliği İndeksi, 28 Mayıs Çarşamba günü gıda ve tarım sektörünün önde gelen yetkililerinin de katılımıyla düzenlenen DuPont Türkiye Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Zirvesi’nde açıklandı.

The Marmara Esma Sultan İstanbul’da düzenlenen zirvenin ilk bölümünde DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık, TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda & Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik, DuPont Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Pierrick Le-Gallo ve DuPont Beslenme ve Sağlık İş Birimi Global Başkanı Craig Binetti konuşma yaptı ve EIU Özel Araştırmalar Direktörü Lucy Hurst Küresel Gıda Güvenliği İndeksi sonuçlarını paylaştı.

Çalışmaların başladığı 2012’den bu yana yıllık gıda güvenliği / güvenilirliği gelişmelerini ortaya koyan indekse bu yıl ülke olarak Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri ile gıda israfı ve obezite metrikleri de eklendi. 2014 indeksi, 109 ülkeyi tüm dünyada tarım alanındaki yatırımların, işbirliklerinin ve politikaların süregelen etkisini, 28 gıda güvenliği göstergesine göre ölçüyor. Satın alınabilirlik, erişilebilirlik, kalite ve güvenlik olarak 3 kriterde ölçümleme yapan Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’ne bu sene iki yeni metrik - gıda israfı ve obezite -  ile iki yeni ülke - Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri - de eklendi.

Tarımsal Ar-Ge’de ilk 20 arasında yer alan Türkiye puanını geçen yıla oranla yüzde 1.5 artırdı

• Türkiye, Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde puanını 2013 yılına göre yüzde 1.5 puan artırarak 39. sırada yer aldı. İndekse göre Türkiye’nin en yüksek skoru kalite ve güvenilirlikte, ancak en hızlı büyüme ulaşılabilirlikte yaşandı.

• Türkiye, tarımsal Ar-Ge alanında ilk 20 arasında yer alıyor. 2013 yılında Türkiye’de tarım alanında Ar-Ge’ye ayrılan kamu harcamaları yüzde 300 arttı.

• Küresel Gıda Güvenliği İndeksi’nde 3. üst segmentte bulunan Türkiye, tedarik yeterliliği konusunda tüm ülkeler içinde 5. sırada yer aldı.

• Tahıl depolanması, şişelenebilir su ve market sektöründe yüksek puan alan Türkiye’nin Küresel Gıda Güvenliği İndeksi sonuçlarına göre kendisini geliştirmesi gereken alanlar; ithalat gümrük tarifesi, gıda israfı ve protein kalitesi.

TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda & Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik konuşmasında kamu ve özel sektörün sürdürülebilir tarıma olan katkısından bahsetti. Birişik, önümüzdeki dönemler için kalkınma planları hakkında da ayrıntılı bilgi verdi.

TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda & Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik konuşmasında gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım konularına değinerek kamu ve özel sektörün sürdürülebilir tarıma katkısından da bahsetti. Birişik “Tarımda sürdürülebilirlik, gıdada sürdürülebilirlik demek. Tarımı sistemlere entegre edip gelecek nesillere bırakabiliyorsanız, sürdürülebilir tarımı başarmışsınız demektir” dedi. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, gıda güvenliği / güvenilirliği için yapılan çalışma ve planlamalardan da bahseden Birişik “Sürdürülebilirlik sadece kamunun üstelenebileceği bir rol değil” dedi ve “Bugün burada olmamız özel sektörün bu konuda önemli rol üstlendiğini gösteriyor. Özel sektörünün Ar-Ge çalışmaları yaparak ve kamuoyunu bilinçlendirerek destek olması çok önemli” diye ekledi.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri