“2015'te milyar doları aşarız”

22 Ağustos 2012 Çarşamba

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı İslam Şeker, tasarım ve markalaşmada elde edilen başarılarla 2015 sonunda 1 milyar dolarlık ihracat hedefinin aşılabileceğini söyledi

2015te-milyar-dolari-asariz

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker, ayakkabı sektörünün Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yıla göre ülke bazında yüzde 90, toplamda ise yüzde 20'leri aşan ihracat artış trendi yakaladığını söyledi. Şeker, tasarım ve markalaşmada elde edilen başarılarla 2015 sonunda 1 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacaklarını kaydetti.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, ayakkabı ve ayakkabı aksamı ürünlerinde, yılın ilk 7 ayında 334,3 milyon dolarlık ihracat yapıldığını; ayakkabı ürün grubunun toplam deri ve deri ürünleri ihracatındaki payının ise yüzde 37,2'ye yükseldiğini bildirildi.

Açıklamada, geçen yıl 450 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığına dikkati çeken Şeker, "198 milyar dolarlık dünya deri ürünleri pazarının yüzde 52'sini ayakkabı oluşturuyor. Bu perspektiften bakınca Türk ayakkabı sanayinin önünde geniş bir ihracat alanı bulunuyor. Türk ayakkabısı imajı her geçen gün yükseliyor ve güç kazanıyor. Tasarım ve üretimde yakaladığımız bu başarı ile önümüzdeki 3 yıl içinde 1 milyar dolarlık hedefi zorlanmadan yakalayacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Dolardaki aşağı yönlü seyrin ihracat açısından olumsuz bir iklim oluşturduğunu da vurgulayan Şeker, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin alacağı tedbirlerle bu sorunun aşılabileceğini dile getirdi.

Üretilen her beş çift ayakkabıdan biri Rusya'ya ihraç ediliyor
Üretilen her beş çift ayakkabıdan birinin Rusya'ya ihraç edildiği bilgisini veren Şeker, ihracat sıralamasında ilk dört ülkelerle ilgili bilgi verdi. Buna göre Türkiye, yüzde 19,6'lık pay ile ayakkabı ihracatında ilk sırada yer alan Rusya'ya 2012 yılının ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 artışla 65,4 milyon dolarlık ürün sattı.

Türkiye'nin ikinci büyük pazarı Irak'a yapılan ihracatı ise yüzde 21,5 artışla 41,3 milyon dolara çıktı. Böylece Irak'a yapılan ayakkabı ihracatındaki pay yüzde 12,4'e yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70,3'lük rekor artışla 28,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Suudi Arabistan ise 8,6'lık pay ile üçüncü sırada yer aldı. Dördüncü büyük pazar konumundaki Almanya'ya yapılan ihracat ise yüzde 1,2 düştü. Yüzde 4,3'lük paya sahip Almanya'ya ocak-temmuz döneminde 14,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri