7 ülkeden 170 alıcı Laleli’de buluşuyor

08 Ağustos 2016 Pazartesi

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Avrupa gibi geleneksel pazarlardaki alıcılar darbe girişimini öne sürüp, İstanbul’a gelmekten kaçınırken, 7 ülkeden katılan 170 alıcının yüzde 80’ini ilk kez Türkiye’ye gelenler oluşturuyor.” dedi

7-ulkeden-170-alici-lalelide-bulusuyor

LASİAD tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen ve 7 ülkeden 170 alıcının davet edildiği Laleli Fashion Shopping Festival başladı.  15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye’nin morale ihtiyacı olduğunu vurgulayan LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, bu yılki festivali “darbe girişimine inat üretim ve ihracata devam” sloganı ile gerçekleştirdiklerini söyledi.


Önceki yıllarda açık hava defileleri ile festivale farklı bir renk ve coşku kattıklarını ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle bu yıl eğlence ve defileleri iptal ettiklerini vurgulayan Eyyüpkoca, şunları söyledi: “Şehitlerimizin acısını içimizde yaşarken ‘hayat devam ediyor’ ilkesinden hareketle Laleli Fashion Shopping Festivali’ni düzenliyoruz. Darbe girişimine inat üretime ve ihracata devam edecek, ülkemizi büyüteceğiz.  Bir hafta sürecek festival boyunca İran, Cezayir, Nijerya, Türkmenistan, Lübnan, Kamerun ve Gana’dan toplam 170 kişilik alım heyetini ağırlayacağız. Avrupa gibi geleneksel pazarlardaki alıcılar darbe girişimini öne sürüp, İstanbul’a gelmekten kaçınırken, davet ettiğimiz ülkelerden hiçbir iptal olmadı, hepsi bugün buradalar. Bu onların Türkiye’ye ve Türkiye ekonomisine olan güvenlerini ortaya koyuyor. Katılanların yüzde 80’i ilk kez Türkiye’ye geliyor. Bu yanıyla sektörümüz için taze nefes oldular.  Festivalimizin ana etkinliğini Laleli firmalarının yabancı alıcılarla yapacakları B2B görüşmeleri oluşturuyor. Firmalarımız alternatif pazarlar için yeni ihracat köprüleri kuracaklar.”


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında St. Petersburg’da gerçekleşecek zirveye de değinen Eyyüpkoca, tarihi buluşmanın uçak krizi nedeniyle yüzde 60 daralan Rusya pazarına yeniden büyük bir ivme kazandıracağına inandıklarını sözlerine ekledi. Festivale başından bu yana destek veren  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Laleli’nin Türk moda ve tekstil sektörünün kalbi olduğunu söyledi. Demir, Laleli esnafına darbe girişimi karşısındaki tavırları ve Pazar günü Yenikapı’daki mitinge destekleri için teşekkür etti.


Açılış törenine İHKİB Başkan Vekili Kemalettin Güneş, Tüm İçgiyim Sanayicileri Derneği (TİGSAD) Başkanı İrfan Özhamaratlı ile çok sayıda davetli katıldı. Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) destek verdiği festivalin ana sponsorluğunu önceki yıllarda olduğu gibi yine Garanti Bankası üstleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri