85 milyon avroya 11 Carrefour 5 Dia süpermarket satın aldı

20 Ağustos 2015 Perşembe

Kennedy Wilson Europe Real Estate, pazartesi günü İspanya’da 11 tane Carrefour ve 5 tane Dia süpermarket zinciri mağazasını 85 milyon avro karşılığında satın aldığını ve miktarın şirketin nakit kaynaklarından finanse edildiğini açıkladı

85-milyon-avroya-11-carrefour-5-dia-supermarket-satin-aldi

Perakende.org özel haberi - Çeviren: Oğuzhan Emre Avcı

 

Satın almayı gerçekleştiren gayrimenkul şirketi, bu satın almanın AEW Europe tarafından yönetilen Fransız kurumsal yatırımcılar ile ortak bir girişimin parçası olduğunu söyledi. 7 tanesi büyük cadde mağazası ve 9 tanesi mega mağaza olan bu 16 market toplam 593 bin 600 metrekarelik kiralanabilir alandan oluşmakta. Bu mağazalar Barcelona ve Madrid bölgelerinde yer almakta. Şirketin açıklamasına göre mağazalar 6 milyon avro net faaliyet gelire ve ortalama süresi ağırlıklı olarak dolmamış 5.4 yıllık kira sözleşmelerine sahip.

Carrefour 18,6 milyar avro piyasa değeriyle İspanya’nın en büyük ikinci süpermarketi ve 2011 yılında Carrefour Grubu’ndan ayrılan Dia da bu anlamda 4’üncü sırada bulunuyor.

İcra Kurulu Başkanı Mary Ricks yaptığı açıklamada: “Bu heyecan verici satın alma KWE’nin bu tarihe kadar İspanya’daki en büyük satın alma işlemi. Bu işlem sonucunda İspanya’daki mülkiyetimiz 136 milyon avroya yani toplam portföyümüzün yüzde 3,9’una ulaştı.” dedi.

 

Portföylerinin Madrid ve Barcelona bölgelerinin zengin alanlarının etrafında yoğunlaştığını ve bundan da büyük yarar sağladıklarını dile getiren Mary Ricks şöyle konuştu: “Gelirlerinin yüzde 70’i sağlam kiracı sözleşmelerinden oluşan Carrefour ve Dia, bu sayede güvenli gelir akışı sağlıyor. Bu portföyün bir başka cazip tarafı bizim mevcut yüzde 6,9’luk gelirimizle kıyaslandığında ayrı ayrı kurumsal tahvil gelirleri yüzde 1,2 ve yüzde 1,1 olan Carrefour ve Dia’nın toplamda yaklaşık 570 temel puanlık gelirle birleşmiş olmasıdır.”

Ricks son olarak; “Yüksek kalite cadde kiraları bugünkü ERV verilerine göre yüzde 29 daha düşük. Bu durum TÜFE endeksine bağlı kira sözleşmeleri yoluyla gelişerek, bizim de hünerlerimizle birleştiğinde ekonomi canlanacak ve İspanyol tüketicilerin harcamaları artacak. Ayrıca kira artışlarının yeniden belirlenmesi için her altı yılda bir görüşmeler yapılacak.” diyerek açıklamasını bitirdi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri