Algida, pazar payını yükseltti

08 Nisan 2014 Salı

Algida, 2013 yılında 200 milyon litrelik hacme ulaşan Türkiye dondurma pazarındaki pazar payını yüzde 73’e çıkararak liderliğini sürdürüyor. Ar-ge merkezini kuran Algida, bu yaz bir rekora imza atarak 26 yeni ürünle yazı karşılıyor

algida-pazar-payini-yukseltti

Dünya genelinde 16,6 milyar litrelik hacimle 160 milyar TL’lik ekonomik bir değeri ifade eden dondurma pazarı, Türkiye’de de son beş yılda 2 kat büyüdü. Türkiye pazarında ise; 2013 yılı itibarıyla dondurma pazarı 2 milyar TL’lik büyüklüğü ile ülke ekonomisinin değer üreticilerinden biri olmayı başardı. Türkiye, kişi başı tüketimde litre bazında 4 litre ile dünya sıralamasında 29’uncu sırada yer aldı. Kişi başı dondurma tüketimini 0,3 litreden 4 litrenin üzerine çıkararak, 23 yılda 13 kat artmasına öncülük eden Algida, 2013 yılında yüzde 73’e yükselen pazar payı ile yıllardır pazarın lideri. Tüm Türkiye tarafından sevilen en zengin ürün portföyünün yaratıcısı Algida, bu yıl 26 yeni ürünle bir rekora imza atarak, dondurma pazarına yön veren marka konumunu istikrarlı bir şekilde korumaya devam ediyor. 

“Algida, Türkiye’de kurulan Ar-ge merkeziyle rekor sayıda yeniliğe imza attı”
Unilever Gıda Pazarlama Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, 6 milyon TL’lik yatırımla İstanbul’da faaliyete geçen, dünyadaki 6 dondurma üssünden biri olan,  35 ülkenin yönlendirildiği ve markanın rekor sayıda yeniliğe imza atmasına olanak tanıyan Algida Ar-ge merkezi hakkında da şu açıklamalarda bulundu; “Türkiye, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Belarus’taki Unilever operasyonlarının bağlı olduğu İstanbul’u dondurmada Ar-ge çalışmalarının merkezi haline getirmeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda globalden aldığımız destekle kurduğumuz Ar-ge merkezimizde, hammadde ve formülasyon, işleme ve ambalaj geliştirme alanlarında 40 kişiden oluşan uzman bir kadro ile çalışmalarımıza başladık. Tüketici Laboratuarı, Dondurma Pilot Üretim ve Teknolojik Test Ünitesi’nin yanı sıra modern ofisler ve destekleyici birimlerin yer aldığı merkezimizde, 1 yıllık çalışmalarımız sonucunda 2014’e rekor sayıda yeniliğe imza atarak başladık.”

“Konya Fabrikası, tüm dünya için örnek bir proje ile faaliyete başladı”
Mustafa Seçkin, geçen yıl faaliyete başlayan Konya Fabrikası’ndaki yeniliklerden de söz etti. Seçkin, “95 milyon euro’nun üzerinde yatırımla kurulan, 80 milyon litrelik üretim kapasitesi olan Algida Konya fabrikası; 2013 yılında üretime başladı ve 2014 yılında toplam Algida üretiminin yüzde 12’sini karşılamayı hedefliyor. Üstelik faaliyet gösterdiğimiz ilk günden itibaren “sıfır katı atık” hedefimizi de gerçekleştirmeyi başardık” dedi. Konya Fabrikası’nda hayata geçirilen Güneş Arabası için ise; ”Sürdürülebilir  bir enerjiyle çalışan ve yılda 425 kg karbondioksit salınımını engelleyen Algida Güneş Arabası, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için de örnek bir projedir. Güneş enerjisiyle fabrika sahasındaki ulaşımı sağlayan Güneş Arabası’nın üretim ve kalkınmaya destek veren tüm kuruluşlara örnek olmasını ve doğal kaynak kullanımının bu tür projelerle azaltılmasını diliyoruz” diye konuştu.

“Hammadde fiyat artışlarını, kur değişimlerini tüketicimize yansıtmıyoruz”
Üretim kapasitesinden pazar payına kadar kapsamlı bir büyümenin ve rekor sayıda yeniliğin öncülüğünü yapan Algida, bu değişimin fiyatlarında hissedilmeyeceğini duyurdu. Tüm iyileştirmelerini Türkiye’deki dondurma pazarını büyütmek için yaptıklarını belirten marka, bu yıl ürünlerindeki fiyat düzenlemesinin maliyet artışlarının tahminin altında kaldığını belirtti. 2014’te dolar ve euro’daki yüzde 20 üzerindeki değişimlere ve yüzde 23’ün üzerinde hammadde artışlarına rağmen, Algida yöneticileri, fiyat düzenlemesini yüzde 5’te yani maliyet artışlarının çok altında tuttuklarına dikkat çekti. Yüksek maliyet artışlarını ve kur değişiminin etkisini tüketiciye yansıtmamayı başardıklarını belirttiler.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri