Algida Türkiye’deki ikinci fabrikasını Konya’da açtı

20 Ağustos 2013 Salı

Algida, geçtiğimiz yıl temeli atılan ve 95 milyon euro'yu aşkın bir yatırımla kurulan Konya Fabrikası üretime başladı. Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 46 futbol sahası büyüklüğündeki fabrika, dünyada bundan sonra inşa edilecek Algida fabrikalarına modellik edecek. Tesis, dünyadaki LEED sertifikalı çevre dostu ilk dondurma fabrikası olmayı hedefliyor

algida-turkiyedeki-ikinci-fabrikasini-konyada-acti

Türkiye pazarına girdiği 1990 yılından itibaren kişi başı dondurma tüketiminin 13 kat artmasına en büyük katkıyı yapan ve yüzde 77’lik payıyla Türkiye pazarının lideri konumunda olan Algida’nın Türkiye’deki ikinci fabrikası Konya’da üretime başladı. Algida, 95 milyon euro'yu aşkın bütçeyle tamamladığı Konya Fabrikası’ndan Orta Doğu ve Afrika’ya açılmayı hedefliyor. Türkiye’de Çorlu’dan sonra ikinci, tüm dünyada 35’inci Algida üretim tesisi olan Konya Fabrikası, yağmur ve yüzey suyunun yeniden kullanımı, ısı geri kazanımı, yerinde atık ayrıştırma gibi ileri çevre kriterleri uygulayarak dünyadaki ilk LEED sertifikalı dondurma fabrikası olmayı hedefliyor. Yeni fabrika, modern altyapısı ve ileri teknoloji donanımının yanı sıra çevreci yönüyle de geleceğin dondurma fabrikası olarak görülüyor.  

Geleceğin dondurma fabrikası
Algida’nın Türkiye’ye 1990 yılında Çorlu fabrikasıyla girdiğini ve pazara girdiği yıl 0,3 litre olan yıllık kişi başı tüketimi 23 yılda 13 kat artırarak 4,1 litreye çıkardığını belirten Unilever Türkiye, İsrail, Orta Asya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nihal Temur, “Çorlu Fabrikası, kurulduğundan bugüne Avrupa ve dünya çapında başarılara imza attı. Üretimde, hijyende ve standart uygulamalarda bir numara olmayı başardı. Aynı başarıyı Konya’nın da yakalayacağını biliyoruz. Yeni fabrikayla daha esnek bir tedarik zincirine sahip olacağız. Türkiye’deki iki ana noktadan her yere daha hızlı dağıtım yapabileceğiz. Artan kapasitemizle satışlara ve tüketici taleplerine daha hızlı cevap verebileceğiz. Konya Fabrikası gerek modern altyapısı ve teknolojisi gerekse ileri çevresel kriterleri uygulayarak LEED sertifikasına sahip ilk dondurma fabrikası olma hedefiyle geleceğin dondurma fabrikasıdır” diye konuştu.  

Algida’nın sektöre yaptığı büyük katkıyla artan iç tüketim ve ihracatın, geleceğe yönelik artış hakkında da önemli bir veri olduğunu söyleyen Temur, “Bu talebi karşılamak ve ihracatı Afrika ve Orta Doğu’ya genişletmek Algida Konya Fabrika’sının katkılarıyla olacaktır” dedi. Temur, yatırım için neden Konya’nın seçildiğini şu sözlerle açıkladı: “Hammadde tedarikinde kolaylık, ekonomik gelişim, lojistik avantajı, yüksek ve nitelikli iş gücü, sanayi altyapısı, deprem riskinin az olması gibi faktörlerle birlikte, Konya yerel yönetiminden gördüğümüz sıcaklık ve misafirperverliği de değerlendirerek yatırımımız için en uygun yer olan Konya’da karar kıldık. Bu yatırımın diğer uluslararası yatırımcılar için de bir güven ve teşvik vesilesi olmasını temenni ediyorum.”

Hem tasarım hem çevreye örnek fabrika
Yaklaşık 300 bin metrekarelik alana kurulan fabrika, Unilever’in bundan sonra inşa edeceği fabrikaların inşa ve tasarım standartlarını gösteren ilk fabrika olma niteliği taşıyor. Çorlu’daki Algida fabrikasından çok farklı bir tasarım ve sistemle inşa edilen Konya Fabrikası, her biriminin ayrı ayrı büyüyebilmesine olanak verecek şekilde tasarlandı. Üretime 200’ü aşkın kişiyle başlayan fabrikada dünyanın en iyi üretim standartları uygulanıyor, ileri teknolojilerle üretimde hız ve esneklik de artıyor. 

Tüm yatırım ve faaliyetlerinde olduğu gibi Konya yatırımında da Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı kriterlerine öncelik veren Algida, ABD'deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve yeşil bina uygulamalarını destekleyen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasına sahip olan ilk dondurma fabrikası olmayı hedefliyor. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri